ion

فیلترینگ یک روش غیرمنطقی

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 344334

محمد کاظمی نماینده ملایر و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه بحث فیلتر کردن تلگرام در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح نشده است به «ایران» گفت: نمی‌دانم اصلاً جریان فیلتر کردن تلگرام از کجا نشأت می‌گیرد.

ایران آنلاین /کاظمی با بیان اینکه از صحت و سقم این خبر هیچ اطلاعی ندارم  گفت: هنوز منبع موثقی را پیدا نکرده‌ام تا صحت و سقم این خبر را بپرسم از این‌رو گفته‌های علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌تواند تنها یک اظهارنظر باشد.

وی افزود: اگر این خبر تأیید شود حتماً در سطحی بالاتر رخ داده است هرچند رئیس جمهوری هم با بیانات اخیر خود که گفته منظور از حمایت از پیام رسان‌های داخلی فیلتر کردن شبکه‌های خارجی نیست، نشان می‌دهد که این سطح بالا و وزارت ارتباطات موافق فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام نیستند.

کاظمی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه به شخصه موافق فیلتر کردن تلگرام نیستم، گفت: بعید است که با فیلتر کردن تلگرام مردم به سمت پیام رسان‌های داخلی جذب شوند چون این سؤال مطرح می‌شود که آیا پیام رسان‌های داخلی توان فعالیت مانند این پیام رسان خارجی را دارند تا کاربران را به سوی خود جذب کنند، آیا امکانات آنها برای جذب کاربران کافی است؟

وی افزود: از سوی دیگر بسیاری از مردم در حال حاضر از طریق این پیام رسان خارجی در حال ارتزاق هستند و زندگی خود را می‌گذرانند. اقتصاد خیلی از افراد با این شبکه اجتماعی خارجی گره خورده است از این‌رو فیلتر کردن زندگی آنها را مختل می‌کند. در زمانی که بیکاری زیاد است و اشتغال افراد برای کشور مهم است، همدلی و همراهی مهمتر به نظر می‌رسد و به‌نظرم فیلتر کردن خاستگاه اجتماعی و مردمی ندارد. قانون اگر خاستگاه اجتماعی نداشته باشد، اجرا نمی‌شود اگر مردم قانونی را نپذیرند، اتفاق خوبی نیست. در گذشته در بحث ماهواره و ویدئو قانونی هم تصویب شد ولی اثری نداشت از این‌رو فیلتر کردن راهکار درستی نیست.

کاظمی با بیان اینکه ما باید با فرهنگسازی مردم را به معایب استفاده از تلگرام آگاه کنیم، گفت: مردم باید بدانند در جریان اعتراض‌‌های دی ماه با استفاده از این پیام رسان کشور ملتهب شد و امنیت ملی ما به خطر افتاد و نقش منفی تلگرام را نمی‌توان کتمان کرد ولی در هر صورت فیلتر کردن تلگرام چاره کار نیست باید مردم را به استفاده نکردن از تلگرام قانع کرد و آموزش داد. من فیلترینگ را راه حل موفقی نمی‌دانم و به جای جنگ باید مصون‌سازی و خطرات احتمالی آن را از کشور دور کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.