ion

نویسنده توانمند عرصه دفاع مقدس:

جنبه انسانی جنگ مهمترازجنبه نظامی آن است

پایداری /
شناسه خبر: 343961

کاظمی را همه با کتاب«دسته یک» می‌شناسیم. «دسته یک» جلد یکم از یک کتاب دو جلدی و حاوی احوال و اقوال افراد یک دسته 29 نفره نظامی است که در شب عملیات هر کدام سرنوشتی پیدا کرده‌اند. کاظمی کتاب دیگری به نام «بمو» نوشت که توسط انتشارات سوره مهر منتشر و در رشته خاطره و تحقیق به‌عنوان کتاب سال 1380 برگزیده شده است. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب «خرمشهر در اسناد ارتش عراق»، «از لندن تا فاو»، «قله 1904» و «قصه‌ قصر شیرین» اشاره کرد.

مرجان قندی
اصغر کاظمی سال 1344 در تهران متولد شد.
کاظمی را همه با کتاب«دسته یک» می‌شناسیم. «دسته یک» جلد یکم از یک کتاب دو جلدی و حاوی احوال و اقوال افراد یک دسته 29 نفره نظامی است که در شب عملیات هر کدام سرنوشتی پیدا کرده‌اند. کاظمی کتاب دیگری به نام «بمو» نوشت که توسط انتشارات سوره مهر منتشر و در رشته خاطره و تحقیق به‌عنوان کتاب سال 1380 برگزیده شده است. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب «خرمشهر در اسناد ارتش عراق»، «از لندن تا فاو»، «قله 1904» و «قصه‌ قصر شیرین» اشاره کرد. به سراغ او رفتیم تا از فعالیت‌ها و آثار جدیدش بگوید.
از آثار و دلمشغولی‌هایتان در سال گذشته بگویید. چه کتابی در دست چاپ دارید؟
نزدیک به 10 سال می‌شود که کار جدیدی را دست نگرفتم اما در همه این مدت به‌عنوان کارشناس آثاردیگر مشغول کار بودم. البته کارهایی هم انجام می‌دهم که پیش زمینه‌ای برای آثار جدیدم در آینده است. همچنین برای تجدید کتاب بمو دغدغه‌هایی داشتم که کارهایش به پایان رسیده و بزودی توسط انتشارات سوره مهر تجدید چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
«بمو» همان زمان (سال 1379) و حتی اکنون هم از آثار منحصر به فرد محسوب می‌شود و سال 1380 برگزیده ششمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس در بخش خاطره شد، در چاپ جدید آن شاهد چه تغییرات یا نکته‌هایی خواهیم بود؟
بله این کتاب شامل خاطرات شناسایی منطقه قصرشیرین و ذهاب درباره جزئیات مقطعی از تاریخ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (اسفند 1361 تا آبان 1362) است. این کتاب مورد استقبال قرار گرفتن به این دلیل بود که جزیی‌نگری در روایت فعالیت مهمی مانند شناسایی در جنگ با حداکثر اسناد و مدارک بخصوص تصویری (نقشه و عکس) معمولاً تا این حد صورت نمی‌گرفت.
در چاپ دوم «بمو» با تغییراتی همچون ویرایش دوباره متن کتاب، نقشه‌ها که طرح و رنگی نو یافته و عکس‌هایی واضح‌تر از پیش دارد به دست مخاطبان می‌رسد. ازجمله مزیت های افزوده شده به این چاپ، دستنوشته‌هایی با عنوان «حرف آخر» از راویان است که امضایی نمادین بر قبول بیان‌شان به حساب می‌آید.
چاپ جدید به نمایشگاه کتاب امسال در اردیبهشت ماه می‌رسد؟
همه مراحل انجام شده و کتاب فرستاده شده برای چاپ، امیدوار هستم که همان‌طور که شما گفتید و به من قول داده‌اند کتاب را در نمایشگاه کتاب داشته باشیم.
به‌عنوان کسی که کارهای بسیاری را در حوزه پایداری کارشناسی کردید از نظر شما آثار چاپ شده تا چه حد می‌تواند نیاز مخاطبان امروز جامعه ما، بویژه نسل جوان را برآورده کند؟
مطلب کلی که در این باره می‌توانم بگویم این است که به نظر من آن حجم از خاطراتی که گرفته نشده بسیار بیشتر از خاطراتی است که تاکنون گرفته شده است. به نظر من تا آنجا که می‌شود باید تلاش‌ها را برای جمع‌آوری خاطرات رزمنده‌ها بیشتر کرد. به هر حال 30 سال از پایان جنگ می‌گذرد و همه آن افرادی که در جنگ بودند سن و سالی ازشان گذشته است.
 به همین دلیل تا وقتی که به این افراد دسترسی داریم باید جمع‌آوری خاطراتشان را در اولویت کارها بگذاریم حتی اگر فعلاً فرصتی برای نگارش یا چاپ  نداریم. برای نگارش کتاب باید به جنبه انسانی بیشتر از جنبه‌های جنگی و نظامی توجه داشته باشیم چون هر چقدر اطلاعات جنگی و نظامی آن زمان محرمانه بود بالاخره به مرور آشکار شد و حتماً روزی تمام می‌شود اما خاطرات قهرمانان جنگ که هر کدام قصه‌ای جدا و جدید دارند از آن روزها به یادگار خواهد ماند.

 کسانی که داوطلبانه راهی خط مقدم شدند و به قول معروف جهاد اکبر کردند. در حقیقت می‌توانم بگویم که ما هنوز بسیاری از سوژه‌های مربوط به 8 سال دفاع مقدس را کار نکرده‌ایم و صد برابر کاری که تا الان انجام دادیم کار باید انجام دهیم. من همیشه افرادی را که می‌دانم خاطراتی از آن روزها دارند تشویق می‌کنم تا خودشان هم که شده سرگذشت‌شان را بنویسند و از خودشان به یادگار بگذارند.ایران آنلاین /

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.