ion

«بن سلمان» در «سیلیکون ولی» به دنبال اقتصاد دیجیتال

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 343768

طی هفته های اخیر محمد بن سلمان نه تنها به سبب اظهارات سیاسی خود بلکه به سب دیدارهای متعددش با مدیران سرشناس «سیلیکون ولی» به کانون توجه تبدیل شد.

ایران آنلاین /بن سلمان در تلاش برای ملاقات با برخی از بزرگ ترین چهره های «سیلیکون ولی» از تلاش برای  دیدار با بیل گیتس، و ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت تا دیدار با جف بزوس، مدیر آمازون و تیم کوک مدیرعامل اپل موفق عمل کرد. این حضور پررنگ در سیلیکون ولی درواقع حکایت از تلاش های این مقام عربستانی برای تغییر مواضع کشورش دارد .ولی در این میان یک سوال پیش می آید که آیا عربستان در حال آماده شدن برای خداحافظی از اقتصاد نفتی است ؟

وی پیش از این نیز با امضای قراردادی با سافت بانک، یکی از مهم ترین اقدامات خود ، یعنی هزینه کردن 200 میلیارد دلار برای توسعه انرژی خورشیدی در عربستان را رقم زد .بن سلمان  از مدت ها پیش خود را به عنوان فردی که قصد دارد اقتصاد عربستان را متحول کند نشان داده است. یکی از تلاش های وی را نیز می توان هزینه 500 میلیارد دلاری  برای ساخت نخستین شهر هوشمند و نیمه خودمختار عربستان موسوم به  نئوم در شمال غربی  این کشور دانست؛ شهری که قرار است بیش از مردم عادی، میزبان روبات ها باشد و به نوعی شهر روبات ها لقب بگیرد .

بر اساس شواهد موجود هدف بن سلمان از صمیمیت و نزدیکی با چهره های سرشناس «سیلیکون ولی» نه تنها توسعه اقتصادی و کاهش مشکلات اجتماعی و رفاهی، بلکه افزایش فرصت های شغلی و بالابردن سطح سواد تکنولوژیک اجتماع  است .  به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بن سلمان از وابستگی به اقتصاد نفتی خسته شده و به دنبال آن است که از منبع درآمدهای نفتی زیرساخت های درآمدهای دیجیتال را توسعه دهد.

شاهزاده عربستانی در چشم انداز توسعه اقتصادی 2030 عربستان سعودی بخشی را به عنوان برنامه ای برای بازسازی اقتصاد که شامل تمرکز بیشتر بر فناوری است اختصاص داده و انتظار می رود دیدارهای جدید وی با سران فناوری ایالات متحده بخشی از همین رویکرد باشد.

به نظر می آید بن سلمان تصمیم گرفته خود را چهره ای علاقمند به «سیلیکون ولی» و تکنولوژی در آمریکا جا بزند تا علاوه بر اینکه حملات رسانه ها و روابط عمومی ها به او کم شود، فضا و فرصتی برای کمک به اقتصاد سعودی فراهم شود. عبدالرحمان طربزونی مدیرعامل سعودی تلکام نیز اخیرا در سی ان بی سی نوشت که بن سلمان قصد دارد وابستگی ریاض به نفت را کاهش و در مقابل، فضای دیجیتال تکنولوژی را در کشورش توسعه دهد.

/انتخاب

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.