ion

حسن محدثی:زیارت یک امر انسانی است

اندیشه /
شناسه خبر: 343569

زیارت یک امر انسانی است و انسان به مکان مقدس نیاز دارد و دلیل این امر، متناهی بودن، فقیر بودن، فقر وجودی، بی‌پشتیبان بودگی انسان است.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

دکتر حسن محدثی، استاد جامعه شناسی دین، دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گویی با خبرگزاری مهر، از چرایی نیاز انسان به زیارت گفته است که گزیده ای از صحبت های او در ادامه ارائه می شود:

زیارت یک امر انسانی است و انسان به مکان مقدس نیاز دارد و دلیل این امر، متناهی بودن، فقیر بودن، فقر وجودی، بی‌پشتیبان بودگی انسان است. به نظر می‌رسد که مکان مقدس،  پیوندی با امر وجودی انسان دارد. گویی همه انسان‌ها این حس رادارند که بی‌پناه هستند و  به یک نیرو برای اتکا کردن نیاز دارند که خود یک امر انسان‌شناختی است.

اگر بخواهیم به عنوان یک محقق به موضوع زیارت بپردازیم، شاید موفق نشویم دنیای درون زیارت و جهان بینی  ای که در پس این رفتارها نهفته است را درک کنیم و ممکن است امور انسانی که در ورای این اعتقادات، احساسات و عواطف قرار دارد، مغفول بماند.

همیشه این‌گونه بوده که دستگاه‌های فکری چیزهایی را برای ما روشن می‌کنند یا به تعبیری بینشی به ما می‌دهند، اما از جهتی دیگر ما را نابینا و محدود می‌کنند. هر دستگاه فکری که داریم یک بصیرت به ما می‌دهد و یک نابینایی هم همراه آن است. به‌طور ناگزیر این‌گونه است. بنابراین وقتی من یک تئوری را برمی‌گزینم و به سراغ واقعیت می‌روم، چه‌بسا خود آن تئوری به دلیل اینکه من جهت‌گیری خاصی از قبل دارم، مانع از این ‌شود که برخی از ابعاد پدیده را ببینم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.