ion

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری:

نوروز در سازمان ملل به نام «روز فرهنگ صلح» ثبت شده است

اجتماعی /
شناسه خبر: 340749

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: نوروز با پیام مهر و دوستی خود، تاریخ و جغرافیا را درنوردید و در سازمان ملل «روز فرهنگ صلح»نام گرفت.

ایران آنلاین / علی اصغر مونسان در نخستین روز سال 1397 پیامی منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

«یا مقلب القلوب والابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول والاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

بار دیگر در فصل رستاخیز طبیعت قرار گرفتیم تا بهار را بهانه رویش جوانه‌های نو شدن در وجودمان کنیم. دست شکر و نیاز به آسمان بلند می‌کنیم و از تغییردهنده دل‌ها و دیده‏‌ها، از تدبیرکننده شب و روز، از گرداننده سال و حال، طلب تحول می‌کنیم تا بگرداند حال ما را به نیکوترین حال.

نوروز، این رسم دیرینه و پرمعنا، روایتی زیبا و شگفت‌انگیز از هستی است. پیشنیان ما با درایتی در خور نام آوران این سرزمین، فلسفه خلقت و خورشید و خاستگاه طبیعت را در آیین نوروز به نمایش گذاشتند و مهر تأییدی بر یگانگی خالق خوبی‌ها زدند، و قرن‌ها بعد، نوروز کهن‌سال در این دیار دین‌مدار، در آمیزه‌ای مبارک با آموزه‌های اسلام، تولدی دوباره یافت، نوروزی که محمل متعالی‌ترین مفاهیم انسانی و اخلاقی است و با پیام مهر و دوستی خود تاریخ و جغرافیای شرق را درنوردید و در مقر سازمان ملل متحد 'روز فرهنگ صلح در جهان' نام گرفت.

امروز بیش از 300میلیون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامی می‌دارند و میلیاردها انسان دیگر با لبخند تحسین به تماشای جلوه‌های زیبا و دل‌انگیز آن می‌نشینند، چراکه گرامیداشت نوروز، بزرگداشت گنجینه‌ای ارزشمند و ماندگار از تاریخ و تمدن و میراث بشری است. بی‌شک صیانت از میراث بزرگ نوروز و هزاران میراث تاریخی و طبیعی ارزشمند دیگری که در کهن دیار ما به ودیعه نهاده شده، تضمین هویت دیروز و حیات فردای ماست.

 

به امید آن‌که ارزش‌های این عید ایرانی و میراث جهانی را بیش از پیش بازشناخته و پاسداری کنیم، حلول سال جدید را به پیشگاه حضرت ولیعصر(عج)، مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری محترم، دولتمردان خدوم و یکایک هم‌وطنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان تبریک می‌گویم و یک سال خوب توام با آرامش و پیشرفت برای ایران و ایرانی آرزو می‌کنم/ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.