ion

ساخت دو مدرسه توسط خیرین در منطقه هیرمند ،کودکان محروم را به آینده امیدوارتر کرد

نسخه لبخند برای دانش آموزان کویر

زندگی /
شناسه خبر: 339986

پروفسور برومند پدر نفرولوژی ایران چهره آشنایی برای اهالی روستاهای هیرمند است. سال گذشته وقتی به یاد مادر مدرسه‌ای را در روستای جهان تیغ بنا کرد کلنگ مدرسه دیگری را در روستای بسم‌الله دهمرده به زمین زد و متعهد شد تا شرایط تحصیل دانش‌آموزان مستعد این روستا را فراهم کند. وعده‌ای که خیلی زود محقق شد و چندی قبل مدرسه 6 کلاسه این روستا با حضور دکتر برومند و همسرش و در میان خوشحالی بچه‌های روستا افتتاح شد.

ایران آنلاین /لبخند این روزهای دانش‌آموزان روستای محروم بسم‌الله دهمرده در شهرستان زابل بسیار دیدنی است. کودکانی که هیچگاه طعم داشتن نیمکت و کلاس نو و امکانات ورزشی را نچشیده بودند با دستان یک انسان مهربان به آرزویشان رسیدند. لحظه افتتاح مدرسه 6 کلاسه یعقوب لیث صفاری بسیار باشکوه بود. همه اهالی روستا در کنار مسئولان آموزش و پرورش شهرستان برای تشکر و قدردانی از پزشک سرشناس ایرانی که کیلومترها دور از پایتخت برای فراهم کردن زمینه تحصیل دانش‌آموزان این منطقه محروم تلاش می‌کرد آمده بودند. پروفسور برومند پدر نفرولوژی ایران چهره آشنایی برای اهالی روستاهای هیرمند است. سال گذشته وقتی به یاد مادر مدرسه‌ای را در روستای جهان تیغ بنا کرد کلنگ مدرسه دیگری را در روستای بسم‌الله دهمرده به زمین زد و متعهد شد تا شرایط تحصیل دانش‌آموزان مستعد این روستا را فراهم کند. وعده‌ای که خیلی زود محقق شد و چندی قبل مدرسه 6 کلاسه این روستا با حضور دکتر برومند و همسرش و در میان خوشحالی بچه‌های روستا افتتاح شد.

دکتر برومند با بیان اینکه لبخند این بچه‌ها و پرورش استعدادهای آنها بهترین دستاورد زندگی‌اش بوده است، گفت: من پزشک هستم و همیشه با مردم سروکار دارم و خودم را در برابر آنها متعهد می‌دانم. سال قبل وقتی تصویری از دانش‌آموزان محروم این مناطق دیدم تصمیم گرفتم برای آنها کاری انجام بدهم. با گروهی از خیران مدرسه ساز آشنا شدم و با پیشنهاد آنها به منطقه هیرمند در اطراف شهرستان زابل آمدم. در این منطقه مردم بافرهنگ و دانش‌آموزان بااستعدادی زندگی می‌کنند اما محرومیت باعث شده است تا این استعدادها شکوفا نشوند. از نزدیک دیدم که 140 دانش‌آموز این روستا در مدرسه‌ای درس می‌خوانند که از امکانات اولیه محروم بود. همان جا تصمیم گرفتم تا مدرسه‌ای برای این روستا بسازم. روزی که این مدرسه آماده شد به یاد مادرم نام او را برای این مدرسه انتخاب کردم. روز افتتاح همه اهالی روستا آمده بودند و بچه‌ها با شعر و جملات زیبا از من و همراهانم قدردانی کردند. لحظه به یادماندنی‌ای بود. در این سفر با توصیه مسئولان به روستای بسم‌الله دهمرده که در نزدیکی روستای جهان تیغ قرار داشت رفتم. در این روستا مدرسه‌ای وجود داشت که تعداد دانش‌آموزان آن بیش از ظرفیت کلاس‌های آن بود به‌طوری که تعدادی از این دانش‌آموزان در کلاس درس روی زمین می‌نشستند. همچنین وضعیت بهداشتی این مدرسه مطلوب نبود و بچه‌ها آرزو داشتند که یک مدرسه نو با امکانات خوب داشته باشند. وقتی به چهره این بچه‌ها نگاه می‌کردم اطمینان داشتم اگر امکانات تحصیلی مناسب در اختیارشان قرار گیرد از بین آنها پزشک یا مهندس وارد جامعه خواهند شد و اینها آینده ساز کشور خواهند بود.
دکتر برومند ادامه داد: خواسته این دانش‌آموزان و اهالی روستا را پذیرفتم و با هزینه 700 میلیون تومانی مدرسه 6 کلاسه در این روستا ساخته شد. از آنجایی که اعتقاد دارم یعقوب لیث صفاری یکی از کسانی بود که زبان فارسی را احیا کرد تصمیم گرفتم نام او را برای این مدرسه انتخاب کنم. همچنین همسرم تهیه بسیاری از لوازم مورد نیاز مدرسه را برعهده گرفت. یکی از مواردی که در این مدرسه بر آن تأکید داشتم سرویس بهداشتی مناسب بود تا یکی از مهم‌ترین مشکلات دانش‌آموزان این منطقه حل شود.
روز افتتاح این مدرسه بسیار باشکوه بود. مردم این منطقه برای قدردانی لباس محلی به تن من کردند و تعداد زیادی نامه که بسیاری از آنها درخواست کمک بود به من دادند. همچنین با توجه به اینکه در این روستا و منطقه دبیرستانی وجود ندارد تصمیم گرفتم سال آینده یک دبیرستان به همراه زمین بازی برای بچه‌های این روستا بسازم و آن را تقدیم آنها کنم. در میان لبخند بچه‌های روستا به آنها قول دادم اگر در درس و تحصیل به موفقیت برسند و شاگرد ممتاز شوند به همه آنها جایزه نقدی خواهم داد. به آنها گفتم که قدر خودشان را بدانند و اطمینان داشته باشند که با تلاش و کوشش می‌توانند پزشک یا مهندس شوند و به کشور خودشان خدمت کنند. در میان نامه‌هایی که مردم به من دادند و بسیاری از آنها درخواست کمک بود یکی از این نامه‌ها توجه مرا جلب کرد. یکی از بچه‌ها که بسیار هم با استعداد بود به‌دلیل مشکلات مالی نمی‌توانست برای کنکور درس بخواند و با خواندن این نامه تصمیم گرفتم به او کمک کنم تا با کسب رتبه بالا در کنکور پذیرفته شود. سیستان و بلوچستان مهد دانش‌آموزانی است که بسیار بااستعداد هستند و تنها به‌دلیل محرومیت همه این استعدادها هدر می‌رود و امیدوارم بتوانم در آینده بازهم در روستاهای این استان پهناور اما محروم مدرسه بسازم.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.