ion

اولین دیدار را به بهترین خاطره تبدیل کنیم

سلامت /
شناسه خبر: 339690

همیشه نخستین دیدار از لحظه اول تا لحظه خداحافظی خیلی پررنگ و تأثیرگذار است و وقایع و صحبت‌های آن روز بسته به نوع رابطه گاه تا سال‌ها به‌عنوان مهم‌ترین خاطرات در ذهن باقی می‌مانند.

ایران آنلاین /اینکه در نخستین روز دیدار و در نخستین ساعات آشنایی چطور برخورد کنیم در استحکام رابطه یا به بن‌بست رسیدن آن بسیار مهم است.

مازیار جلوه، روانشناس بالینی با اشاره به اهمیت نخستین جلسه آشنایی به «ایران» می‌گوید: تأثیر صحبت‌هایی که در نخستین ملاقات انجام می شود خیلی بیشتر از حرف‌هایی است که در طول رابطه به مرور زمان مطرح می‌کنیم، بنابراین نخستین توصیه من این است که قبل از اینکه در محل مورد نظر حاضر شوید به حرف‌هایی که قرار است بزنید خوب فکر کنید زیرا در نخستین جلسه نوع صحبت درباره موضوعات مختلف و چگونگی پیام رساندن به مخاطب بسیار مهم است؛ البته دقت کنید موضوعی که برای صحبت کردن انتخاب می‌کنید خیلی سنگین و دور از فهم و به گونه‌ای خارج از حوصله مخاطب نباشد؛ پس از مدت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که سوژه مورد بحث توجه طرف مقابل را جلب کرده است یا خیر، در خلال حرف‌ها می‌توانید سرنخ‌هایی از مخاطب یا مخاطبان به دست بیاورید که به شما در برقراری ارتباط موفق کمک می‌کند.
به گفته این روان شناس صحبت کردن آداب و متد خاصی دارد، برای رعایت اصول سخاوت اجتماعی باید این آداب را رعایت کنیم، 4 سبک متفاوت در شیوه‌های صحبت کردن (بخصوص وقتی می‌خواهیم متکلم وحده باشیم) وجود دارد: سخنرانی، موعظه، داستان‌پردازی و لطیفه گفتن. در سبک سخنرانی می‌خواهیم اطلاعاتی در اختیار دیگران قرار دهیم، هر چقدر هم وانمود کنیم که اهل سخنرانی کردن نیستیم باز هم گاهی اوقات به‌قول معروف پای منبر می‌رویم که این کار ممکن است از حوصله طرف مقابل خارج باشد یا باب میلش نباشد. حتماً دقت داشته باشید هنگام حرف زدن، طرف مقابل مشتاق به شنیدن باشد.
وی در ادامه درباره موعظه کردن توضیح می‌دهد: سبک دیگر صحبت کردن، موعظه کردن است، هنگامی که هدف از حرف زدن، متقاعد کردن مخاطب یا مخاطب‌های ماست، در بیشتر مواقع این کار حول محور موضوع خاصی انجام می‌شود مثلاً بحث بر سر موضوعی درباره سیاست، مذهب و ارزش‌ها یا مطالبی از این قبیل است، موعظه گر بیشتر تمایل دارد که طرف مقابل را متقاعد کند که «تو اشتباه می‌کنی و من درست می‌گویم.» این سبک از صحبت کردن به‌هیچ عنوان باب میل مخاطب نیست و با این کار مطمئن باشید بنیان رابطه خود را کج و غیراصولی می‌گذارید و نخستین ملاقات را تبدیل به‌خاطره بدی خواهید کرد.
سبک دیگر صحبت کردن که به آن اشاره شده، داستان گویی است؛ اودر زمینه این سبک می‌گوید: در سبک داستان گویی بیشتر دنبال سرگرم کردن مخاطب هستیم و به جای تأکید بر حقیقت و واقعیت‌ها، تجربه‌ها و داستان‌هایی از دیگران را برای مخاطب بازگو می‌کنیم، اگر می‌خواهید در نخستین جلسه سبک داستان گویی را در پیش بگیرید حواستان باشد داستانی که تعریف می‌کنید بیش از اندازه طولانی نشود چون مخاطب یا شنونده‌های شما خسته می‌شوند. در این روش فرد داستان گو متکلم وحده است یعنی به نوعی مخاطب درگیر بحث نمی‌شود.
آخرین سبکی که در برقراری ارتباط وجود دارد روش لطیفه گویی است. جلوه با تأکید بر اینکه در این سبک می‌توانیم نظر طرف مقابل را به خود جلب کنیم، می‌افزاید: لطیفه گفتن می‌تواند فضا را خوشایند و تلطیف کند و تا اندازه‌ای که در مدت زمان کوتاهی مخاطب احساس خوبی در برقراری ارتباط پیدا می‌کند این روش، در شروع یک ارتباط موفق و تحکیم آن نقش بسیار پررنگی دارد البته توجه داشته باشید که لطیفه گویی یک‌طرفه و طولانی تأثیر نخستین دیدار را بشدت کاهش می‌دهد.
چهار سبکی که درباره آنها توضیح دادیم باید به‌صورت اصولی اجرا شوند چنانچه سخنرانی کردن یا موعظه کردن حالت نصیحت به خود بگیرد و داستان گویی‌ها خسته‌کننده شوند یا حتی لطیفه گویی‌ها خارج ازعرف و طولانی باشند، ناخواسته رابطه را به بن‌بست می‌رسانند.
این روان شناس در پایان توصیه می‌کند: اگر می‌خواهیم در همان جلسه اول از یکی از این چهار سبک در صحبت کردن استفاده کنیم باید در ابتدا با مهارت‌های ارتباطی آشنا شویم در غیر این صورت بهتر است به‌صورت گفت‌و‌گو و مکالمه دو نفره باب آشنایی را باز کنیم و از متکلم وحده بودن بپرهیزیم.
/روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.