سفیر جدید انگلیس در تهران کیست

سیاسی /
شناسه خبر: 338842

«راب مکِر» که دیپلماتی با سابقه نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی است، جایگزین «نیکلاس هاپتون» شد

ایران آنلاین /وزارت خارجه انگلستان  سفیر جدید خود را در ایران معرفی کرد.  وزارت خارجه انگلستان روز گذشته در بیانیه‌ای از تغییر سفیر این کشور در تهران خبر داد و اعلام کرد «راب مکِر» که دیپلماتی با سابقه نظامی، اطلاعاتی و اقتصادی است، جایگزین «نیکلاس هاپتون» شد.  «بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلیس در بیانیه‌ای به مناسبت تغییر سفیر گفته است: «ایران، می‌تواند نقش مهمی در خاورمیانه بازی کند، اما ضروری است که این کار را به نحوی سازنده انجام دهد. این چیزی است که من در سفرم به تهران، دسامبر سال گذشته آن را روشن کردم». جانسون همچنین از توافق هسته‌ای ایران به عنوان یک «موفقیت دیپلماتیک عظیم» یاد کرده و آن را حاصل سال‌های دیپلماسی صبورانه و مستمر خوانده است. وزیر خارجه انگلیس ابزار امیدواری کرده سفیر جدید کشورش بتواند از تجربیات بین‌المللی خود برای تعامل انگلیس با ایران استفادهخ کند.

«مکر» در بیانیه‌ای پس از انتصابش به سمت سفیر انگلیس گفته است: «از انتصاب به عنوان سفیر جدید انگلیس در ایران مفتخرم. تعامل ادامه‌دار انگلیس با ایران برای هدف ما جهت تبدیل کردن خاورمیانه به مکانی امن‌تر و باثبات‌تر حائز اهمیتی حیاتی است». او در این بیانیه همچنین خاطرنشان کرده است: «من منتظر همکاری با دولت ایران و شریکان بین‌المللی برای حفظ توافق هسته‌ای برجام و گسترش روابط دوجانبه‌مان، از طریق تعامل سازنده در حوزه‌های حقوق بشر، بازرگانی و جستجوی راه حل‌های سیاسی برای درگیری‌ها در یمن، سوریه و نقاط دیگر هستم

سفیر جدید بریتانیا پیش از پیوستن به وزارت خارجه انگلستان، بین سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰ در وزارت دفاع این کشور فعالیت می‌کرده است. وی بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ در سفارت انگلیس در بوخارست رومانی فعال بوده و سپس به اداره خاورمیانه وزارت خارجه انگلستان منتقل شده است. او در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ در سفارت انگلیس در واشنگتن دبیر اول خاورمیانه و ضدتروریسم بوده است. مکر در سال ۲۰۰۲، اندکی پس از حوادث یازده سپتامبر به لندن بازگشت و مدیر اداره سیاستگذاری ضدتروریسم وزارت خارجه انگلیس شد.

فعالیت در سفارت انگلستان در هند و کنیا هم از دیگر سوابق دیپلماتیک مکر است. او پیش از اعزام به تهران، مدیر ریسک سیاسی شرکت نفت و گاز «بی‌جی» بوده است.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.