ion

زن شکنجه گر یا رئیس جدید سیا کیست؟

بین الملل /
شناسه خبر: 338821

دونالد ترامپ سخنرانی غافلگیرکننده خود را قرائت کرد و مایک پمپئو را وزیر خارجه معرفی کرد و جینا هاسپل را به عنوان اولین زن کاندیدای رئیس سازمان سیا کرد و در آخر هم نوشت: «تبریک به همگی!»

ایران آنلاین /سربازان سیا به هاسپل احترام زیادی می‌گذارند اما هیچ چیز نمی‌تواند بر روی سابقه سیاه او سرپوش بگذارد. آنچه در ادامه می‌خوانید خلاصه‌ای از همه چیزی است که باید درباره او بدانید.

رئیس جدید سیا کیست؟

هاسپل 61 ساله است و از فوریه 2017، یعنی هنگامی که ترامپ به او فرمان داد، به عنوان قائم مقام ریاست سیا مشغول به کار شد. او همچنین به عنوان قائم مقام ریاست خدمات زیرزمینی ملی هم کار کرده است. او در سال 1985 به سیا پیوست و به گزارش نیویورک‌تایمز بیشتر فعالیت خود را مخفیانه انجام داده است. او طی 33 سال همکاری خود بارها جوایزی برنده شده است.

چرا او انتخابی جنجالی است؟

برخی از قانونگذاران و گروه‌های مدنی از انتخاب او به عنوان رئیس سیا نگران هستند. زیرا او یکی از عوامل شکنجه‌گر این سازمان و از مسئولان یکی از زندان‌های مخفی سیا در تایلند بود (این نوع زندان‌های سیا به Black Site معروفند). به گزارش سنا، در این زندان دو تن از اعضای گروه تروریستی القاعده شکنجه‌ای به نام غرق مصنوعی شدند. در سال 2005 ویدیویی از شکنجه‌های هاسپل منتشر شد که او سرسختانه در تلاش بود تا آن را از بین ببرد. بارها به مدت چند روز متوالی آنها را بی‌خواب نگه می‌داشتند. این تاریخچه مناقشه‌انگیز سال گذشته پس از آنکه ترامپ او را قائم‌مقام سیا کرد، در افکار عمومی مطرح شد. اکنون سناتورها تامی داکورث و ران وایدن گفته‌اند که از کاندیداتوری هاسپل حمایت نمی‌کنند و به احتمال فراوان این موج مخالفت بیشتر هم می‌شود. اما این مخالفت‌ها تنها به دموکرات‌ها باز نمی‌گردد. جان مک‌کین سناتور جمهوری‌خواه هم گفته که هاسپل باید «توضیحات قانع‌کننده‌ای درباره نقش خود در شکنجه‌گری‌هایش داشته باشد».

موافقان هاسپل چه کسانی هستند؟

اما این موضوع هم مانند هر چیز دیگری موافقانی هم به همراه دارد. بدنه سیا با او موافق است. پمپئو هم او را افسر اطلاعاتی مثال‌زدنی می‌داند که زندگی‌اش را وقف حرفه‌اش کرده است. جیمز کلپر رئیس اطلاعات ملی تحت ریاست‌جمهوری باراک اوباما هم با ستایش از هاسپل او را «شخصی به شدت قابل احترام برای کارمندان سیا و افراد خارج از آن» می‌داند.

ریچارد بر رئیس کمیته اطلاعاتی سنا هم سیگنال‌هایی فرستاده که نشان از موافقت تلویحی او با حضور هاسپل دارد. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.