ion

رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد

تدوین نقشه راه توسعه حوزه فضایی کشور

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 338769

رئیس سازمان فضایی ایران از تدوین نقشه راه توسعه حوزه فضایی کشور در هشت فصل خبر داد و گفت: برای تحقق اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ در حوزه فضا، با توجه به فعالیت‌های کشورهای منطقه در عرصه علم و فناوری فضایی، باید با سرعت بیشتر و با یک حاشیه امن، کارها را پیش ببریم.

ایران آنلاین /مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در بازدید از دستاوردهای فناوری پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی گفت: پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی توان خود را در برخی حوزه‌های هوا فضایی به‌خوبی به اثبات رسانده که از آن‌جمله سامانه بلوک انتقال مداری، تراستر و بالن مخابراتی و استراتسفری است و باید از این توانایی‌ها، حداکثر استفاده در کشور به‌عمل آید.

وی با بیان اینکه پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی دارای آزمایشگاه‌ها و زیرساخت‌های مجهزی است و می‌تواند در توسعه سامانه‌های فضایی، نقش مهمی داشته باشد، افزود: باید یک شبکه آزمایشگاهی در حوزه فضا در کشور ایجاد شود که همه فعالان این عرصه با حفظ استقلال در این شبکه قرار گیرند و به یکدیگر خدمات ارائه دهند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه این پژوهشکده با سابقه کاری خود، در زمینه تجاری‌سازی محصولات و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است، اظهار کرد: پژوهشگاه فضایی با توانایی‌های ارزنده خود، باید سهم بیشتری در برنامه‌های توسعه فعالیت‌های فضایی کشور داشته باشد و می‌تواند موتور محرک خیلی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان باشد و با حمایت‌های لازم از آنها در عرصه داخلی و بین‌المللی، موجب توانمندسازی این شرکت‌ها شود.

براری یکی از دغدغه‌های مهم را استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های موجود در حوزه فضایی کشور دانست و با تاکید بر همکاری بیشتر ذی‌نفعان عرصه فضایی کشور تصریح کرد: همه تلاشگران عرصه فضایی یک هدف مشترک دارند و آن توسعه حوزه فضایی کشور است و در این جهت، همه باید به یکدیگر کمک کنند و همکاری‌ها باید تقویت شود و کارها با سرعت بیشتری انجام پذیرد.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه برای تحقق اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ در حوزه فضا، با توجه به فعالیت‌های کشورهای منطقه در عرصه علم و فناوری فضایی، باید با سرعت بیشتر و با یک حاشیه امن، کارها را پیش ببریم، خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات مهم ما، تدوین نقشه راه توسعه حوزه فضایی کشوربوده که برنامه‌های آن در هشت سرفصل تدوین شده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین دبیرخانه شورای عالی فضایی را یکی از ارکان مهم حوزه فضایی کشور دانست و گفت: با توجه به اینکه این دبیرخانه وظایفی چون سیاست‌گذاری بخش فضایی کشور، هماهنگی معماری کلان این بخش، برنامه‌ریزی و تقسیم کار میان بخش‌های مختلف و نظارت در این عرصه را به‌عهده دارد، باید فعال‌تر شود که در این خصوص، اقداماتی در دست اجرا است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.