دیروز در شورای شهر پایتخت تصویب شد

سرانجام نامگذاری خیابانی به نام مصدق و لغو مصوبه «برج باغ»

اجتماعی /
شناسه خبر: 338510

اعضای شورای شهر تهران دیروز به لغو مصوبه موسوم به برج باغ رأی مثبت دادند.

ایران آنلاین / لغو مصوبه برج باغ در حالی است که اعضای شورای شهر این مصوبه را قاتل باغ‌های تهران معرفی کرده و سرانجام بعد از 14 سال، مصوبه شورای شهر دوم با کسب اکثریت آرا لغو شد. طبق این مصوبه، شهرداری تهران ملزم شد تا ظرف یک ماه پیشنهاد جایگزین را اعلام کند که پس از بررسی جزئیات طرح مقرر شد تا شهرداری تهران طی دو ماه یک لایحه جدید برای حفاظت و صیانت از باغ‌های تهران به شورای شهر ارائه کند.

مصوبه برج باغ که سال 82 به‌تصویب رسیده بود در شورای شهر گذشته نیز مطرح شد و تعدادی از اعضای شورای شهر در خصوص لغو مصوبه برج باغ پیشنهاداتی ارائه دادند اما آن دوره این مصوبه نتوانست اکثریت آرا را کسب کند و طرح همچنان مسکوت مانده بود تا اینکه مصوبه برج باغ در دستور کار کمیسیون سلامت شورای شهر پنجم قرار گرفت و در نهایت پس از ساعت‌ها کار کارشناسی این مصوبه لغو شد.
سخنگوی شورای شهر تهران درباره لغو مصوبه برج  باغ توضیحاتی  ارائه کرد و گفت: لغو مصوبه برج  باغ تأثیری بر بازار مسکن ندارد.
علی اعطا در حاشیه شورای شهر تهران گفت: در یک دهه گذشته بواسطه این مصوبه ساخت و ساز درون باغ‌ها انجام شد و موجبات تخریب فضای سبز را فراهم کرد.
او افزود: همچنین بر اساس مصوبه شورای شهر مقرر شد شهرداری تهران طی دو ماه یک لایحه جدیدی برای حفاظت و صیانت از باغ‌های تهران به شورای شهر ارائه کند. البته در طرح لغو مصوبه برج باغ، فرصت یک ماهه به شهرداری تهران برای ارائه لایحه‌ای جایگزین داده شده بود که با تصمیم اعضای شورای شهر این فرصت دو ماهه تعیین شده است.
عطا با بیان اینکه 13 سال این مصوبه اجرا شده و حالا مردم باید دو ماه صبر کنند تا لایحه جدیدی در دستور کار قرار گیرد، گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن شرایط سکون را می‌گذراند به نظر نمی‌رسد لغو این مصوبه تأثیری بر بازار مسکن داشته باشد.
اعطا همچنین با اعلام نامگذاری خیابان نفت در بلوار میرداماد به‌نام دکتر محمد مصدق گفت: همچنین سالن جلسات طبقه اول شورای شهر به‌نام دکتر عباس شیبانی نامگذاری خواهد شد. در ادامه جلسه شورای شهر رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران نیز از شرکت مترو در خصوص جابه‌جایی هواکش تونل مترو از مقابل موزه فرش تشکر کرد و درخصوص مشکل مشابه دیگری گفت: همگان می‌دانند که یکی از فاخرترین آثار تاریخی کشور، چشمه علی یا سورنا در شهرری است که هشت هزار سال قدمت دارد.
حسن خلیل آبادی با بیان اینکه این میراث ارزشمند در سال ۱۳۱۳ ثبت ملی شده است، گفت: در کنار این چشمه دیوار دفاعی در زمان قاجار و کتیبه فتحعلی شاه قرار دارد که هر کدام به‌صورت جداگانه به‌ثبت میراث فرهنگی رسیده بودند.
خلیل آبادی گفت: تحقیقاتی در مورد چگونگی روند حفاری شرکت مترو در بخش جنوبی خط شش به‌عمل آوردیم و متوجه شدیم که شرکت حفاری مترو ضمن آسیب رساندن به‌گذرگاه‌های آب چشمه علی و به تبع آن ورود آب چشمه به تونل مترو در یک اقدام غیر منصفانه آب حاصله از این نشتی را با پمپ وارد فاضلاب می‌کنند. وی با بیان اینکه تمام حقابه چشمه علی متعلق به زمین‌های کشاورزی شهرک علایین است، گفت: با توجه به دوران خشکسالی و زیر کشت رفتن ۴۰۰ هکتار از اراضی این منطقه باید بگویم که دسترنج کشاورزان منطقه ۲۰ در حال نابودی است و درخواست می‌شود چاره‌ای برای این مسأله بیندیشند. در ادامه نیز رئیس شورای شهر تهران با برشمردن مشکلات سال 96 قول داد که در سال 97 تحول روند بهبود در عملکرد مدیریت شهری تسریع پیدا کند.

نیم‌نگاه
بر اساس مصوبه شورای شهر مقرر شد شهرداری تهران طی دو ماه یک لایحه جدیدی برای حفاظت و صیانت از باغ‌های تهران به شورای شهر ارائه کند. البته در طرح لغو مصوبه برج باغ، فرصت یک ماهه به شهرداری تهران برای ارائه لایحه‌ای جایگزین داده شده بود که با تصمیم اعضای شورای شهر این فرصت دو ماهه تعیین شده است
شهرداری تهران مکلف است لیست املاک و اراضی شهر را که قصد فروش یا تهاتر آن را دارد جهت تأیید به شورا ارائه دهد

محسن هاشمی درباره رویکرد شورای شهر در سال آینده گفت: رویکرد شورای شهر در سال آینده توجه بیشتر به وظایف نظارتی شورا و در اولویت قرار دادن حل معضلات شهر تهران از طریق اقدامات زیربنایی و شتاب در روند توسعه پایدار شهری است.
هاشمی با بیان اینکه سال 96 برای شهروندان تهرانی همراه با معضلات جدی آلودگی هوا و... بود، گفت:‌ تلاش می‌کنیم این معضلات را در سال پیش رو کاهش دهیم و بدیهی است که شهروندان با رفتار مسئولانه و ایفای نقش تعهدپذیر خود می‌توانند ما را یاری دهند.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران بااشاره به بررسی نامه فرمانداری در مورد اعتراض هیأت تطبیق به مصوبه بودجه سال ٩٧، گفت: فرمانداری تهران هیچ دلیل قانونی برای اعتراض به مصوبه شورا درخصوص الزام شهرداری تهران به ارائه لیست املاک و اراضی شهر تهران به شورا ارائه نکرده است.
محمد سالاری گفت: پیشنهادی الحاقی به‌بند ج تبصره ۲۰ لایحه بودجه ۹۷ شهرداری تهران از سوی تعدادی از اعضای شورای شهر تهران مطرح شد و به تصویب اعضای شورای شهر رسید مبنی بر اینکه شهرداری تهران مکلف است لیست املاک و اراضی شهر را که قصد فروش یا تهاتر آن را دارد جهت تأیید به شورا ارائه دهد. وی در خصوص دلیل اصرار شورا به این مصوبه اظهار داشت: باتوجه به اینکه آیین‌نامه معاملاتی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران به تأیید شورا نرسیده و از طرفی به موجب اختیاراتی که شهرداری دارد حتی دادستانی و قوه قضائیه هم نتوانستند به موضوع واگذاری املاک به اشخاص حقیقی و حقوقی که در دوره مدیریت شهری گذشته صورت گرفت ورود پیدا کنند.
سالاری ادامه داد: به موجب قانون شوراها، تأییدفروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره که به نام شهر وشهرداری صورت می‌گیرد می‌بایست به تصویب شورای شهرها برسد و ما به موجب وظیفه‌ای که داشتیم تصمیم گرفتیم تا شهرداری تهران یکبار لیست املاک و اراضی را که قصد فروش یا تهاتر آنها را دارد جهت تصویب به شورای شهر ارائه دهد.
سالاری با اشاره به اینکه شهرداری تهران به موجب اختیاراتی که دارد می‌تواند تمام املاک و اراضی شهرداری تهران را بفروشد، بیان کرد: بحث ما این است که شهرداری یکبار لیست املاک و اراضی را که قصد فروش دارد به منظور بررسی به شورا بیاورد تا شاهد فروش املاک و اراضی ارزشمند شهر نباشیم.
وی افزود: هدف ما قفل کردن شهرداری تهران نیست بلکه این مصوبه جلوی رانت و فساد را می‌گیرد و موجب شفاف‌سازی می‌شود لذا تقاضای ابقای مصوبه شورا را داریم.
در نهایت با رأی اعضای شورای شهر تهران پیشنهاد ابقای مصوبه مذکور به‌تصویب رسید که براساس آن شهرداری تهران مکلف است لیست املاک و اراضی شهر را که قصد فروش یا تهاتر آن را دارد جهت تأیید به شورا ارائه دهد.
همچنین «ایران درودی» نقاش برجسته ایرانی دیروز در صحن علنی شورای شهر تهران حضور یافت و از تعلل اعضای شورای شهر تهران در خصوص تعیین تکلیف خانه موزه‌ نقاشی‌اش انتقاد کرد.
او خواستار رسیدگی هر چه سریع تر اعضای شورای شهر به موضوع ساخت موزه نقاشی‌اش شد، به گونه‌ای که محسن هاشمی با اشاره به حضور وی در جلسه شورای شهر گفت: طرح خانه موزه درودی در حال بررسی در کمیسیون‌های تخصصی شورا است و در مسیر قانونی پیش می‌رود. همچنین بزودی طرح خانه موزه ایران درودی در دستور کار شورا قرار می‌گیرد. درودی گفت: من خانه‌ام را در پاریس فروخته‌ام و یک پیمانکار بین‌المللی برای طراحی و ساخت موزه‌ام در تهران بر اساس قول اعضای شورای شهر انتخاب کردم اما حالا به من می‌گویند که رئیس کمیسیون حقوقی که باید تأییدیه نهایی را انجام دهد به شیراز سفر کرده! آیا این درست است که با هنر این کشور این کار را انجام دهند؟ من هنرمندم و متأسفم برای اینکه مرا بازی دادند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.