ion

نوبخت سخنگوی دولت:

کسری بودجه نداریم

سیاسی /
شناسه خبر: 338404

کسری بودجه نداریم، بلکه عدم تحقق بودجه داریم، دلیل عدم تحقق بودجه امسال این بود که سقف بودجه پیشنهادی ما به مجلس 319هزار میلیارد تومان بود که مجلس محترم به هر دلیلی این عدد را به 346هزار میلیارد تومان افزایش داد که ما مخالف بودیم

ایران آنلاین / واپسین نشست خبری سخنگوی دولت در سال 96، امروز همزمان با استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. می توان این همزمانی را پاسخی به برخی خبرسازی ها درباره لابی و جلسه محمدباقر نوبخت با برخی نمایندگان در ساختمان سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره استیضاح دانست.

نوبخت در این نشست، از خبرنگار خبرگزاری منتشرکننده این خبر غیرواقعی خواست نامه ادعایی که در آن وی به عنوان دبیرکل حزب  اعتدال و توسعه نمایندگان را به ساختمان سازمان برنامه دعوت کرده، منتشر کنند. وی در همین رابطه ضمن تکذیب دیدار و لابی با برخی از نمایندگان به عنوان دبیرکل حزب اعتدال، تصریح کرد که این دیدار، به درخواست «نمایندگان کانون اعتدال و توسعه» صورت گرفته است، ضمن اینکه در حمایت از وزرای استیضاح شده، از رایزنی با نمایندگان ابایی ندارم.

 سخنگوی دولت  ضمن خبره دانستن هریک از وزرای تعاون و رفاه، راه و شهرسازی و کشاورزی در حوزه های کاری خود، دخالت و نقش دولت در شکل گیری این استیضاح ها را قویا رد و تصریح کرد: ما با وزیری تعارف نداریم و اگر بخواهیم کسی را تغییر ‌دهیم، این کار را انجام می دهیم.
 
واکنش به  تهدید توکلی
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات احمدتوکلی، نماینده سابق مجلس که درصورت راه اندازی نشدن سامانه انتشار حقوق، مردم را به تجمع علیه دولت فرا می خواند، اظهارکرد: اجازه دهید سکوت کنم، گویا همین مانده بود که از جاهای مختلف چنین اظهارنظر هایی شود. وی با بیان اینکه البته آقای توکلی فردی فهیم است، ادامه داد: ایشان اطلاع دارند که پیشنهاد راه اندازی این سامانه از سوی خود دولت در لایحه ارائه شد، اکنون نیز ایشان می توانند از نزدیک ببینند که اقدامات راه اندازی این سامانه تا چه اندازه پیش رفته است.
نوبخت تاکید کرد: رئیس جمهوری نیز چه در منشور حقوق شهروندی و چه در ابلاغیه هایی که به عنوان پیوست احکام وزرا خطاب به آنان نوشتند، شفاف سازی را یکی از موارد ضروری برای هر یک از وزرا اعلام کردند.  سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در این مرحله همه دستگاه های نظارتی از دریافت ها و پرداخت ها مطلع هستند، ادامه داد: حقوق مقام های سیاسی، حتی شامل افزایش 10 درصد سالانه حقوق کارکنان دولت نخواهد شد.
 
توازن در عرضه و تقاضای ارز
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه برخی سیاست های ارزی دولت را مربوط به دهه 70 و ناموفق پیش بینی می کنند نیز گفت: در رابطه با عرضه و تقاضای ارز مشکلی نداریم و این گونه نیست که عرضه به قدری پایین و تقاضا بالا باشد که به افزایش قیمت ارز منجر شود.وی با اشاره به اینکه در شرایط عادی عرضه، اندکی بیش از تقاضا است، این امر را ناشی از بیشتر بودن صادرات نفتی و غیر نفتی از واردات دانست و افزود: باوجود این، در آستانه سال جدید میلادی تقاضا بیشتر می شود که امسال نیز بازار علاوه بر روال عادی عرضه وتقاضا، تقاضای بیشتری وارد بازار شد.
 
نوبخت با بیان اینکه این افزایش قیمت عده ای را ترغیب کرد تا سرمایه ریالی خود را به ارز تبدیل کنند، اضافه کرد: بانک مرکزی با هدف جلوگیری از تضعیف پول ملی، به افراد متقاضی خرید ارز اعلام کرد حاضر است براساس گواهی سپرده، به سپرده های آنان 20 درصد سود پرداخت کند. وی ضمن برشمردن دیگر اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، به تحریکات آمریکا وانگلیس اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی باید به ذخائر خود توجه داشته باشیم و همانطور که قدرت نظامی مولفه ای برای اقتدار کشور است، و تحت هیچ شرایطی آن را از دست نخواهیم داد، اقتصاد هم یکی از مولفه ای اقتدار ما است.
 
نوبخت با بیان اینکه سخن من با کسانی است که معتقدند باید از نظر نظامی تقویت شویم، اضافه کرد: به اندازه قدرت نظامی، اقتصاد هم اقتدار ما است و بایدمباحث ملی را از مباحث جناحی، سلیقه ای و حزبی جدا کنیم. فکر نکنیم اگر تحقیر کردیم و اقتصاد را ناکارآمد نشان دادیم، دولت ناکار آمد تلقی می شود، بلکه بیرون از کشور افراد معاندی هستند که همه قوا و نظام برایشان یکی است.
 
نوبخت در ادامه درباره ادعای کسری بودجه نیز با بیان اینکه کسری بودجه نداریم، بلکه عدم تحقق بودجه داریم، دلیل عدم تحقق بودجه امسال این بود که سقف بودجه پیشنهادی ما به مجلس 319هزار میلیارد تومان بود که مجلس محترم به هر دلیلی این عدد را به 346هزار میلیارد تومان افزایش داد که ما مخالف بودیم.
 
وی همچنین اعلام کرد: رشد اقتصادی 9 ماهه 96 نسبت به زمان مشابه سال قبل با در نظر گرفتن نفت 4/4 درصد و بدون نفت 4/ 7درصد است و رشد سرمایه گذاری ما 3/9 درصد است. امسال 277 هزار و 255 میلیارد تومان هزینه جاری و عمرانی داشته‌ایم که این رقم در سال گذشته 215 هزار میلیارد تومان بوده است. نوبخت درباره وضعیت واریز حقوق پرسنل نیروهای مسلح، گفت: حقوق نیروهای مسلح به سازمان نیروهای مسلح داده شده من تاکید کرده ام تا امروز –سه شنبه- سازمان نیروهای مسلح حقوق کارکنان خود را واریز کند.
 
وی ادامه داد: درباره پرداخت حقوق اسفند نیز به خزانه ابلاغ کرده ایم که مبالغ را به دستگاه ها بدهد. خزانه چک حقوق ها را به بانک مرکزی و بانک‌مرکزی به حساب دستگاه ها واریز کرده است، اگر دستگاهی دریافتی نداشته است، به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند. از نظر ما همه تخصیص حقوق‌ها داده شده است.سخنگوی دولت در ادامه اعلام کرد: حقوق فرهنگیان را پرداخت کرده ایم و تا پایان سال اضافه کار و حق التدریس فرهنگیان پرداخت می‌شود.
 
هدف دولت سیاسی کاری نبود
خبرنگاری با اشاره به اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی دولت دهم مبنی بر خروج 600 هزار شئی تاریخی از موزه ها، پرسید چرا دولت درباره میراث دولت های نهم و دهم سکوت کرده است.نوبخت در پاسخ با اشاره به اینکه برخی به ما انتقاد می کنند که باید به جامعه می گفتید و روشن می کردید چه چیزی را تحویل گرفتید، اظهارکرد: اما ما در دولت یازدهم تصمیم گرفتیم اگر مدرکی در این زمینه یافتیم، به جای انتشار و اعلام، آن را به قوه قضاییه بدهیم تا از طریق قانونی رسیدگی شود.
 
وی هدف از اتخاذ این رویکرد را داشتن فرصت خدمت بیشتر به مردم و واسپاری امور به دستگاه های نظارتی برشمرد و افزد: البته انتظار داشتیم نهادها و انجمن هایی مانند مرکز دیده بان شفافیت و عدالت (وابسته به احمد توکلی) نسبت به این موارد اعتراض و و مردم را در واکنش به خروج 600 هزار شی فرابخوانند.  نوبخت با بیان اینکه پرونده در قوه قضاییه است، اضافه کرد: وقتی دستگاه ه قضایی می گوید دست من از اسناد و مستندات پُر است، حتما این مستندات و پرونده ها نسبت به مسئولین دولت در این قوه وجود دارد، از این رو فکر می کنم دولت کار معقولی انجام داد، ضمن اینکه اگر این اطلاعات منتشر می شد به لحاظ سیاسی ما نفع می بریدم، اما ما به دنبال نفع سیاسی نبویدم .
 
در ادامه، خبرنگاری از نوبخت درباره علت حضور نیافتن رئیس جمهوری در جلسات مجمع تشخیص پرسید و اینکه حسام الدین آشنا، معتقد است رئیس جمهوری به عنوان دومین مقام کشور، نمی تواند در جلسه ای حضور یابد که فرد دیگری ریاست آن را به عهده دارد.نوبخت در پاسخ گفت: بهترین فردی که می تواند ابهام را به صورت واقعی برطرف کند شخص رئیس جمهوری است که در مصاحبه با ایشان می توانید بپرسید.
 
دستور رئیس جمهوری برای پیگیری حقوق زندانیان
سخنگوی دولت درباره حادثه خیابان پاسداران و فوت افراد در بازداشتگاه ها، با بیان اینکه از نظر دولت کسانی که با اتهام بازداشت می شوند یا کسانی که جرم شان اثبات می شود، امانات هستند و تنها باید در حدی که قانون گفته مجازات شوند، اظهارکرد: از همه دست اندرکاران انتظار می رود زمانی که زندانی را در اختیار می گیرند در جهت صیانت و مراقبت از جان و حتی حیثیت و آبروی زندانیان تلاش کنند. وی با اشاره به فرمان هشت ماده ای امام راحل، گفت که رییس جمهوری برای همه موارد دستور پیگیری داده است .
 
سخنگوی دولت با طرح این پرسش که نتیجه این بررسی ها چه خواهد بود، ا ظهارکرد: اگر لازم باشد نتیجه را در رسانه ها منتشر خواهیم کرد یا تخلفات را به مراجعی که باید برخورد کنند اعلام می کنیم، ضمن این که باید بدانیم این حوادث برای کشور هزینه بین المللی به دنبال دارد و دولت، نظام و ملت گاهی هزینه هایی را به ناحق پرداخت می کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.