ion

احیای «مدرس ابن سینا» در اصفهان

استانها /
شناسه خبر: 338319

مدرسه تاریخی طب ایرانی(مَدرَس ابن سینا) با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شهرداری اصفهان احیا می شود.

ایران آنلاین / «کیانوش جهانپور»، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه این مدرسه به عنوان نخستین مرکز آموزشی خارج از مساجد در تاریخ ملل اسلامی مطرح شده، افزود: کتاب قانون به عنوان درس نامه جامع طب که دراصفهان تدوین نهایی شده و ده ها دانشمند و طبیب که راه ابن سینا، ابن مسکویه، ابن مندویه، ابوعبید جوزجانی و ابو عبدالله اصفهانی را ادامه داده اند،میراثی است که می تواند محوربرنامه ریزی و توسعه علمی، فرهنگی و گردشگری باشد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه مسئولان وزارت بهداشت تاکنون بارها از مدرسه طب علایی بازدید کرده واسنادتاریخی آن نیز فراهم شده، افزود:«سید حسن قاضی‌زاده هاشمی»، وزیر بهداشت نیز بر پیگیری جدی و همکاری این وزارتخانه و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با شهرداری اصفهان برای احیا و بهره برداری از این میراث تاکید کرده است.

جهانپور با بیان اینکه شهرداری اصفهان اقدام به حفظ این مکان وحتی آزاد سازی بخشی از املاک مجاور آن کرده، خاطرنشان کرد: بنای مدرس ابن سینا متعلق به سال 415 هجری قمری( 1024 میلادی) است وبه اعتبار این میراث، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، قدیمی ترین مجموعه آموزش علوم پزشکی برجای مانده در جهان محسوب می شود.

مدرس ابن سینا قدیمی ترین مدرسه طب در دنیاست که بقایای آن پس از یکهزار سال تا به امروز باقی مانده و ابن سینا، دانشمند نامدار ایرانی در این مکان به آموزش دانشجویان و نوشتن آثارش می پرداخت./ ایرنا

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.