22 اسفند روز پاسداشت میراث حماسی یک ملت

فرهنگی /
شناسه خبر: 338072

بر پیشانی تاریخ اسفند ماه در تقویم ایران زمین، روز شهید نشسته است. 22 اسفند روزی است که خاطره رشادت و جانفشانی مردان بزرگ این سرزمین را در یادها زنده می‌کند. بهانه‌ای است برای تورق و تأمل در سرگذشت آنها که هستی خویش را پای میهن و عقیده نهادند.

ایران آنلاین /انتخاب روز شهید در تقویم آخرین ماه سال شمسی بدون حکمت و علت نیست، چه آنکه اتفاقات مهم و شگفتی در روزهای منتهی به 22 اسفند در صفحات دفاع مقدس رخ داده است؛ اتفاقاتی که به ماه اسفند رنگی از حماسه بخشیده است. ایام اسرارآمیز اسفند یادآور شهادت چهره‌های اسطوره‌ای جنگ؛ مهدی و حمید باکری، ابراهیم حاج امینی، عباس کریمی، محمدابراهیم همت، عبدالحسین برونسی، حسین خرازی و… است. از همین روست که اگر پای سخنان نسل پا به سن گذاشته دفاع مقدس بنشینی شما را به تأمل در رشته حوادث اسرارگونه روزهای اسفند ماه از تاریخ جنگ فرامی خوانند.

در چنین روزهایی دشت گرم جنوب و ارتفاعات سردسیر غرب ایران شاهد وقوع عملیات‌های مهم و تأثیر‌گذاری بود و فرماندهان لشکرها و تیپ‌ها روزهای سختی را برای عقب راندن دشمن تجاوزگر پشت سر ‌گذاشتند. عملیات والفجر 9، عملیاتی که در منطقه شرق سلیمانیه در جبهه شمال غرب به فرماندهی سپاه پاسداران با هدف نزدیک شدن به شهر سلیمانیه عراق و مقابله با تجمع نیروهای عراق در فاو آغاز شد. عملیات‌ نامنظم ظفر 6، عملیات کربلای 7، عملیات بدر، عملیات نامنظم ظفر7، عملیات والفجر 10، عملیات خیبر، عملیات بیت المقدس 3 و عملیات امام مهدی(عج) بخشی از این عملیات‌ها هستند که همگی در اسفند ماه انجام شده است. این عملیات‌ها با از جان گذشتگی رزمندگان و تدبیر فرماندهان موازنه جنگ را به نفع ایران تغییر ‌داد، با این حال  برای تحقق اهداف هر کدام از این عملیات، بهای گرانی را پرداختیم و ایران اسلامی از وجود شایسته‌ترین چهره‌ها محروم ماند. طبق اسناد آرشیو جنگ ۱۳ درصد شهیدان دفاع مقدس در اسفندماه به شهادت رسیدند. از همین رو باید  نگاهی دگرگونه به‌ وقایع ماه اسفند در تاریخ دفاع مقدس افکند. اکنون نزدیک چهار دهه از پایان هشت سال دفاع مقدس می‌گذرد و ما نیازمند بازخوانی دوباره روزهای پر از حماسه عملیات‌های بدر، خیبر، کربلای 5 و سلسله عملیات‌های والفجر هستیم.
یکی از نگارندگان حماسه‌های دفاع مقدس در توصیفی جالب از آموزه‌های ماه اسفند در تاریخ دفاع مقدس می‌گوید: باید برای اسفند ماهی‌ها، اسفند دود کرد. عده‌ای هم در همین روزهای اسفند راهی آسمان نور شده‌اند. روزهای اسفند روزهای متبرک و مقدسی است، روزهایی که شاید بتوان گفت «ما رایت الا جمیلا»یی دیگر است. این روزها یادآور ایامی است که خدا چشمان زیبای حاج همت  را برای خودش برداشت و آقا مهدی باکری هم در دریای بی‌کران عشق خدا سوار سفینة النجاه شد و به ساحل امن رسید، حاج حسین خرازی همان سرداری که وقتی دستش را در جبهه هدیه داد لقب علمدار جبهه را گرفت هم بالاخره در همین روزهای اسفند به آرزویش رسید و راهی آسمان شد. آری؛ اسفند، ماهِ شهیدان است. ماه حاج همتی که هنوز هم از حسینیه‌اش در دوکوهه بوی خدا می‌آید و بوی شهادت؛ همان حاج همتی که ۱۷ اسفند سالروز شهادتش است و حالا قریب چهار دهه از شهادتش می‌گذرد اما همچنان نگاه گیرایش دل از دل جوانان امروزی می‌برد. برای اسفندماه باید اسفند دود کرد چون ۲۳ اسفند روز شهادت شهید برونسی است. همان شهیدی که خاک‌های نرم کوشک هم عاشقش شده بودند به‌خاطر عشق او به حضرت زهرا(س)، همان حاج عبدالحسینی که قبل از جنگ کارگر ساده‌ای بود در مشهد اما زمان جنگ شد حاج عبدالحسین برونسی که بعثی‌ها از شنیدن اسمش لرزه بر اندام‌شان می‌افتاد. به این ترتیب است که ماه اسفند در نگاه همه بچه‌های جبهه و جنگ قداست یافته است و روز بیست و دوم اسفند ماه استحقاق آن را داشت که به‌ عنوان روز شهید در تاریخ این سرزمین ثبت شود. به احترام این روز و به یاد 225 هزار شهید و همه مردان و زنان حماسه‌ساز این سرزمین سرتعظیم فرود می‌آوریم./روزنامه ایران

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.