ion

دو مدیر سینمایی تأکید کردند

ساماندهی نظارت‌های هوشمند در عرصه سینما

فرهنگی /
شناسه خبر: 338068

به‌تازگی و پس از گذشت یک سال از ریاست محمدمهدی حیدریان بر سازمان سینمایی نشستی خبری با حضور مدیران سینمایی در وزارت ارشاد برگزار شد. اظهارات بی‌حاشیه حیدریان در این نشست بیشتر به ارائه برنامه جامع اکران سینما، غیرقابل حبس بودن فیلم‌ها، فعالیت گروه هنر و تجربه و مدرسه ملی سینما اختصاص داشت.

ایران آنلاین /حیدریان در بخش‌هایی از صحبت‌هایش گفت: «تلاش کردیم تصدی‌گری را در دولت کم کنیم و البته اصلاحیه‌ای به فیلم‌های گذشته داشتیم و آن اینکه نظارت خود را حفظ یا تقویت کنیم. منافع سینما برای کوتاه‌مدت نیست و از این بابت نظارت را در سازمان سینمایی هدفمند کردیم؛ باید برنامه اکران اصلاح و در نظام‌نامه جدید مراعات می‌شد.» او درباره پروانه ساخت نیز گفت: «در پروانه ساخت باید امنیت را بیش از پیش ایجاد کنیم و اگر تهیه‌کننده‌ای حرفه‌ای است نباید اجازه دهد افرادی خارج از صنف در گروه باشند و این در برنامه ما لحاظ شده است. به‌این‌ترتیب برای پروانه ساخت دو مرحله داریم؛ یکی موافقت اصولی که با عزم تهیه‌کننده و مشخص‌شدن کارگردان‌ شکل می‌گیرد و بعد با معرفی عواملی که دارای شناسنامه هستند و این‌طور ما به سمت تهیه‌کننده مسئول می‌رویم.»

حیدریان ضمن ضروری دانستن فعالیت‌های گروه هنر و تجربه و توسعه فعالیت آن اشاره داشت: «ما نه تنها سالن‌های هنر و تجربه را کم نکردیم، بلکه یک سالن اختصاصی در سینما فرهنگ برای آن ساخته‌ایم و ان شالله تا آخر این هفته آن سالن را افتتاح خواهیم کرد. در توافقنامه‌مان با سی و یک استان، حداقل ۲۰ استان را اجبار کردیم که باید فیلم‌های هنر و تجربه را نمایش بدهند.» در همین راستا با امیرحسین علم‌الهدی گفت‌وگویی کوتاه انجام دادیم.

دبیر شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه درباره برنامه جامع اکران سینما عنوان کرد: «نظام‌نامه اکران هنوز منتشر نشده و من نمی‌توانم به‌صورت اصولی درباره آن نظر بدهم. بعد از اطلاعیه‌ای که سازمان سینمایی داد نظرات خودم را به‌عنوان کارشناس و نه مسئول هنر و تجربه اعلام کردم. امیدوارم دوستان این نظرات را بخوانند و مد نظر قرار دهند، اما اگر دولت به وظیفه اصلی‌اش یعنی حمایت و نظارت برگردد اتفاق خوبی افتاده. این نظارت باید هوشمندانه باشد نه مزاحم فعالیت سینماگران.» او اضافه کرد: «بیش از 4 دهه است که سینمای ایران در تمام وجوه به دولت وابسته است. اگر دولت طی یک پروسه اموری  را که مربوط به ذات آن نیست واگذار کند مورد استقبال همگان قرار می‌گیرد.

به همین دلیل هنر و تجربه چون ذاتاً مورد حمایت دولت‌ها است فعالیت خودش را خارج از بدنه دولت شکل داد و توانست ظرفیت‌های بلااستفاده دولت را در اختیار بگیرد و با کمترین هزینه یک قفل سینمای ایران را باز کند، چرا که همه مسائل با پول انجام نمی‌شود. می‌توان با یک سیاستگذاری درست و مشارکت فعالان سینمایی یک فعالیت موفق رقم بخورد؛ کاری که هنر و تجربه در سه سال ونیم گذشته رقم زد مربوط به کل سینمای ایران است و مخصوص یک گروه خاص نیست.» علم‌الهدی بیان کرد: «امیدواریم با نیت خیر رئیس سازمان سینمایی که نگاه توسعه گرایانه به هنر و تجربه دارد در سال 97 ضمن توسعه فعالیت با افزاش کیفی و کمی سینماگران و مخاطبان مواجه شویم تا گروه هنر و تجربه که جزء لاینفک سینما است حضور خودش را تثبیت کند.»

او درباره حضور اصناف در نظام‌نامه جدید اکران اظهار داشت: «ورود اصناف در این حوزه بسیار مهم است اما یادمان باشد که حوزه نمایش و اکران حوزه رقابت است و باید قوانین ضد انحصار باشد چون خود انحصار فساد می‌آورد. دولت باید با همراهی اصناف در حوزه بالا رفتن کیفیت دفاتر پخش به صورت جدی ورود پیدا کند. دولت باید بین مردم و اصناف قرار گیرد. مهم‌ترین مشکل توزیع و پخش این است که دفاتر هم عرض نداریم و صنوف باید به طور جدی به آن فکر کنند، تا بتوانیم در آینده بین 4 تا 6 دفتر معظم پخش داشته باشیم که شاکله سینمای ایران را شکل دهند.» او سینمای هنر و تجربه را مکمل سینمای جریان اصلی دانست: «از سال 93 تا 95 و تاحدودی 96 بده بستان با هنر و تجربه باعث رونق سینما شد. هنر و تجربه می‌تواند فیلم‌های عامی را که شکست می‌خورند  در اختیار بگیرد تا به تعداد درست مخاطب برسد. ضمن اینکه هنر و تجربه از اکران «وارونگی» و «نفس» حمایت کرد. از آن طرف شورای صنفی هم می‌تواند سالن‌های شناور به هنر و تجربه بدهد. اگر فیلمی توان مخاطب بیشتری دارد و نسبت به آن عطش وجود دارد باید 5 سالن ما را در تهران به 10-12 تا افزایش دهد. شناور بودن سالن‌های هنر و تجربه مانع  کندشدن چرخدنده سینما و هم‌افزایی می‌شود.»/روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.