ion

در اختتامیه دوازدهمین دوره جایزه شعر خبرنگاران از منصور اوجی تجلیل به عمل آمد

شعرهایی که از قلم اصحاب خبر می‌چکد

فرهنگی /
شناسه خبر: 338064

دوازدهمین دوره جایزه شعر خبرنگاران با تقدیر از سال‌ها فعالیت ادبی منصور اوجی به کار خود پایان داد، شاعری که اشعارش اغلب پیوندی تنگاتنگ با فرهنگ زادگاهش شیراز دارد؛ سخنرانان در این مراسم، اوجی را یکی از مهم‌ترین شاعران دنباله روی نیما خواندند و تأکید کردند که او توانسته در شعر نیمایی به تجربه‌های خاص خودش دست یابد.

ایران آنلاین /به‌گزارش «ایران»،در این مراسم که یکشنبه شب به میزبانی مرکز تبادل کتاب برگزار شد، کامیار عابدی، پژوهشگر و منتقد ادبی با اشاره‌ای به جریان‌های ادبی دهه‌های اخیر شعر گفت:«با نگاهی به تاریخ شعر نو متوجه می‌‌شویم جریان اصلی شعر نو از دهه ۱۳۲۰ شروع شده و تا دهه 50 غلبه سیاست در آن به مرور بیشتر و بیشتر شده است. در این دوره، بخش عمده‌ای از جریان شعر نو سیاسی است. در دهه ۶۰ یک نوع چپ‌گرایی در این جریان وجود داشت.» به گفته عابدی دراین دهه وقوع جنگ تحمیلی و اتفاقات مرتبط با آن تأثیر بسیاری بر شعر برجا می‌گذارد و از سویی شرایط به گونه‌ای می‌شود که می‌توان در این دوره و بعد از آن شاهد بروز نوعی از دلزدگی در شعر بود.

او در ادامه افزود:«اگر بخواهیم در شعر دهه ۷۰ دست به بررسی بزنیم، دو نوع حرکت فرمالیستی افراطی و دیگر ساختارگرایی رادیکال را خواهیم دید. جریانی که تا دهه ۸۰ ادامه پیدا کرد ولی بعد از آن تعدیل شد و ما با موقعیت دیگری مواجه شدیم.» آن طور که این منتقد ادبی در گفته‌هایش تصریح کرد، در دهه 70 شعربا نوعی گسست میان شاعران متقدم و نیمایی روبه‌رو می‌شود. او برگزاری جوایزی همچون جایزه شعر خبرنگاران بواسطه تجلیل همزمان از شاعران جوان و پیشکسوت را تلاشی مثبت در راستای کاهش فاصله مذکور و ترمیم آن عنوان کرد.

همان طور که در ابتدا اشاره شد در دوازدهمین دوره از برگزاری این جایزه از سال‌ها فعالیت منصور اوجی، شاعر اهل شیراز تقدیر شد، عابدی با اشاره به فعالیت وی از گذشته تا به امروز تصریح کرد:«منصور اوجی را می‌توان از زمره نسل دوم شاعران نیمایی به شمار آورد که اغلب بعد از دهه ۱۳۱۰ به دنیا آمده‌اند. او نخستین گام‌هایش در عرصه شعر را از اوایل دهه 40 برداشت وطی سال‌های فعالیتش یکی از ویژگی‌هایی که می‌توان در شعر او دید توجهی است که علاوه برفرم و تصویر به هستی و انسان دارد.» این پژوهشگر ادبی تأکید کرد که سبک شعری منصور اوجی نوعی رفت و آمد در تغزل و تفکر در لحظه است، آنچنان که می‌توان اینگونه برداشت کرد که شعرهایش در لحظه شکل گرفته‌اند.

او در ادامه سخنانش گفت:«به جایگاه اوجی در شعر با نقل قولی از شفیعی کدکنی درباره اخوان اشاره می‌کنم. شفیعی کدکنی درباره اخوان ثالث گفته، اخوان از خراسان به یوش پل زده است و سایه از یوش به تبریز (شهریار)، درباره منصور اوجی هم می‌توان گفت که او بین شیراز، نیشابور و یوش پل زده است.» عابدی با ذکر تشابهی میان اشعار این شاعر شیرازی با شاعران دوران ادبیات کلاسیک همچون سعدی و حافظ نیز افزود:«مرگ‌اندیشی او را به نیشابور و خیام نزدیک می‌کند و در عین حال او یک شاعر نوگرا است. زمانی که کلیات شعر او را بررسی می‌کنیم، خواهیم دید که میان شیراز، نیشابور و یوش قرار گرفته، او در این فضا توانسته در شعر نیمایی به تجربه‌های خاص خودش ادامه بدهد و این جهان را کتاب به کتاب و شعر به شعر گسترده‌تر کرده است.»

همان طور که عابدی هم در گفته‌هایش تصریح کرد، سیمین بهبهانی و سیمین دانشور هر دو اوجی را شکارچی لحظه‌ها می‌دانستند، او خود در این رابطه گفت:«شعر اوجی مثل شعر و نثر صوفیانه قدیم، وقت ما را خوش می‌کند. اگر از خود شاعر بپرسیم که چطور به این لحظه‌ها رسیده شاید نتواند به ما پاسخ بدهد چون خود او نیز در این لحظه‌ها جاری بوده است.منصور اوجی به داوری من مهم‌ترین شاعر نیمایی است که در شعر کوتاه در ایران جای گرفته و موفق‌ترین این شاعران بوده است.»
منصور اوجی، شاعری که تجلیل ویژه این دوره جایزه شعر خبرنگاران به او تعلق داشت ضمن ارسالی پیامی از برگزار‌کنندگان این رویداد ادبی تشکر کرد. در بخشی از پیام وی که از سوی یکی از داوران خوانده شد آمده:«سیره مبارکی بنیاد نهاده اید، تجلیل از پیشکسوتان و تثبیت‌شدگان شعر، که جز تنی و تنانی چند، کسی از آنها بر جای نمانده است.

از نسل پیش از من؛ حضرت سایه، مفتون امینی، یدالله رؤیایی و رضا براهنی و از نسل هم سن و سال من؛ شفیعی کدکنی، اسماعیل خویی، احمدرضا احمدی و صاحب این قلم که زنده‌یاد محمد حقوقی نام تمامی اینها را در کتاب «شعر نو از آغاز تا امروز» خود آورده بود.» در بخش دیگری از این پیام، بعد از ابراز تشکر اوجی از برگزار‌کنندگان جایزه شعر خبرنگاران آمده:«80 ساله مردی هستم که بیش از 60 سال شاعری و چاپ 25 کتاب، شعر و چیستی آن، دغدغه‌ هر روزم بوده است و از این 25 کتاب، دو دفتر آن ویژه‌ شعر و شاعران و جهان شاعرانه بوده است. یکی کتاب «شعر، چیزیست شبیه گرگ» که کتاب برگزیده شعر ایران در سال 1383 شد و دیگری، دفتر «کتاب کلمات».»
حسن گوهرپور، شاعر و روزنامه نگار که به‌عنوان مجری در این برنامه حضور داشت نیز گفت:«یکی از مهم‌ترین مصداق‌ها و مؤلفه‌ها برای نوشتن و شعر گفتن، استمرار است. از این جهت استمرار در برگزاری جایزه شعر خبرنگاران که امسال به همت علیرضا بهرامی به دوره دوازدهم رسیده را هم می‌توان در همین زمینه بررسی کرد؛ تلاش بهرامی برای استمرار این جایزه قابل تحسین است.» علیرضا بهرامی، دبیرجایزه شعر خبرنگاران ضمن اشاره به ویژگی‌های این دوره گفت:«از ویژگی‌های جایزه شعر خبرنگاران، سادگی آن است که به این منجر شده که بگوییم رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. این جایزه همیشه مستقل، خصوصی و بدون زرق و برق برگزار شده اما حیاتش تداوم داشته است.

در این بین شاید بد نباشد اشاره‌ای هم به محل برگزاری اختتامیه داشته باشم که هر از چندی تغییر کرده است. محل برگزاری اختتامیه جایزه ما معمولاً سیال است، قبل‌تر که کتابفروشی روشن وجود داشت، این مراسم آنجا برگزار می‌شد اما مجوز آن را معلق کردند و خود به خود، کتابفروشی هم تعطیل شد.» او با اشاره به آمار کتاب‌های منتشر شده در حوزه شعر ادامه داد:«امسال وقتی یکی از داوران جشنواره شعر فجر به داوری بیش از سه هزار و 500 کتاب در دوره اخیر اشاره کرد بسیار تعجب کردم و هنوز نمی‌توانم باور کنم این مقدار کتاب شعر در شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه ما منتشر شود.

قبل‌تر آرزو می‌کردم تب سری‌دوزی و انتشار کتاب شعر فروکش کند اما امروز می‌بینم که متأسفانه ناشرانی جدید فعال شده‌اند که به سری‌دوزی کتاب شعر روی آورده‌اند.» این شاعر و فعال عرصه رسانه در پایان از شاعران جوان خواست که با پرداخت چهار-پنج میلیون تومان کتاب شعر منتشر نکنند، چراکه می‌توان در شهر کوچکی مثل شهر چناران زندگی کرد و یک مجموعه شعر داشت و برگزیده یک سال عرصه شعری کشور شد. به گفته وی به نظر می‌رسد مسیری که در آن کتاب با پول کلان منتشر شود اشتباه است و بهتر است بدانیم که با نازل کردن مجموعه شعر و تبدیل آن به کارت ویزیت، هیچ‌وقت کسی نمی‌تواند شاعر شود.» گفتنی است که در پایان این مراسم مجموعه شعر «درختی که حرف نمی‌زد» سروده مهدی حاتمی به‌عنوان کتاب سال شعر خبرنگاران معرفی شد. علاوه بر اینکه در بخش ویژه شاعران بدون کتاب شعر، اشعار«مانی چهکندی‌نژاد» از بیرجند، «سیدیوسف صالحی» از بوشهر و مریم قربانی از تهران به‌عنوان نفرات اول تا سوم معرفی شدند./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.