ion

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آثار متنوع زنان در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی و رسانه ای زیست بوم ایرانی را ساخته است.

ایران آنلاین /  سیدعباس صالحی صبح امروز در آیین بزرگداشت هفته زن که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در تالار وحدت برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: حوزه فرهنگ، هنر، ادب و رسانه یکی از حوزه های قابل توجهی است که زنان کشور در آن نقش و حضوری موثر داشته اند.

 

وی گفت: زنان از دیرباز سهم مهمی در هنر ایرانی داشته اند و بخش زیادی از هنرها و صنایع دستی و سنتی کشور مدیون و وامدار حضور خلاقانه زنان هنرمند است.

صالحی ادامه داد: اگر صنایع دستی و هنرهای سنتی را به عنوان گوهر هویت ایرانی می شناسیم قرن های متوالی است که مادران و زنان ایرانی در آن نقش داشته اند و پای آن نشسته و آن را به آسمان زیبایی ها برده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید با اشاره به هنرمندی زنان در حوزه های مختلف از جمله سفالگری، قالی و گلیم بافی، مینیاتور و ... ادامه داد: لباس های متنوع و هنر زن ایرانی در بخش های مختلف زیست بوم ایرانی را ساخته اند و با نقش خود آن را به موزه ماندگار تبدیل کرده اند که نه فقط در گذشته که باید در حال و آینده نیز جریان داشته باشد.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر افزایش و روند تصاعدی زنان در حوزه های فرهنگ، هنر، ادب و رسانه در دهه معاصر تاکید کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آمار سهم زنان در حوزه نشر کتاب گفت: در چند دهه اخیر حیات فعال فرهنگ و ادب زنان مشهود است و تصاعد قابل توجهی داشته است.

وی در عین حال در مقایسه آماری نشر کتاب بین زنان و مردان در بازه زمانی سال های ١٣١٠ تاکنون گفت: در حوزه داستان نویسی در فاصله زمانی سال های ١٣١٠ تا ١٣٣٩ که کتاب شناسی روشنی هم نداشته ایم  تعداد داستان نویسان مرد ٢٧٠ و زنان ٢٥ نفر بوده اند. این نسبت در سال های ٤٠ تا ٤٩ در بخش مردان ١٣٠ نفر و زنان ٢٥ نفر بوده اند.

وی ادامه داد: در سال ٦٣ تعداد داستان نویسان مرد ٢٤١ نفر و زنان ٢٨ نفر بوده است. در سال ٦٣ مردان ٣٣٤ و زنان ٩٥ نفر بوده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سه دهه بعد و در سال ٩٣ تعداد مردان در حوزه داستان نویسی یک هزار و ٧٣٨ و زنان یک هزار و ٦٤٨ نفر بوده اند.

صالحی تصریح کرد: این آمار نشان می دهد فاصله های ١٠ برابری در این فاصله زمانی به تعادل در محصول و تولید آثار ادبی و داستان نویسی رسیده است.

وی در ادامه با مقایسه تولید آثار شهر در میان مردان و زنان نیز گفت: در سال ٦٣ تعداد اشعار منتشر شده مردان ٣٥٣ اثر بوده و در بخش زنان ١٢ زن شعر منتشر کرده اند. در سال ٧٣ نیز تعداد ٤٦٧ اثر از سوی مردان و ٥٥ اثر از سوی زنان منتشر شده است. در سال ٨٣ نیز یک هزار و ٧٢٢ اثر از سوی مردان و ٤٩٦ کتاب شعر از سوی زنان به چاپ رسیده است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال ٩٣ دو هزار و ٨٥٩ کتاب شعر از سوی مردان و یک هزار و ٣١٢ اثر شعری از سوی زنان به چاپ رسیده است.

صالحی در ادامه تصریح کرد: این آمار نشان می دهد فاصله ٣٠ برابری از سال ٦٣ در حوزه شعر به فاصله دو برابری بین مردان و زنان رسیده است و در حوزه های دیگر فرهنگی و هنری نیز چنین روندی را شاهد هستیم و در مجموعه متنوع حوزه های فرهنگی و هنری حضور زنان را به صورت متصاعد و متکثر و با رشد قابل توجهی مشاهده می کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم همچنین با اشاره به تعداد زنان هنرمند بیمه شده از سوی صندوق اعتباری هنر ادامه داد: در حوزه سینما تعداد یک هزار و ٤٥٠ زن بیمه شده اند و در حوزه نمایش ٣٤٠، در حوزه موسیقی یک هزار و ١٧٣ نفر و در حوزه هنرهای تجسمی تعداد ٤هزار و ٤٧ نفر از زنان در این صندوق بیمه شده اند.

وی افزود: در حوزه بازار فرهنگ و هنر نیز سهم قابل توجهی به زنان اختصاص دارد. مراکزی که از سوی زنان مدیریت می شود سهم قابل توجهی از اقتصاد فرهنگ و هنر، ادب و رسانه را در دست دارند.

صالحی تصریح کرد: دوره معاصر نیز تنوع زیادی برای حضور زنان در عرصه های فرهنگی و هنری ایجاد کرده است. بسیاری از هنر سنتی و صنایع دستی ما به نام مادران و زنانی ممهور شده است که نام و نشانی ندارند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بخشی که با حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کشور در ارتباط است دارای دوهزار بانوی همکار است که هم خاطر به این حوزه دارند و هم به خدمت در این عرصه مشغول هستند و بر خود لازم می‌دانم از تمامی زحمات آن ها در جهت ارتقای فرهنگ و هنر کشور تقدیر کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امیدوارم مسیری که دولت تدبیر و امید در جهت اهداف نظام جمهوری اسلامی و مشارکت زنان در عرصه های اجتماعی در پیش دارد با تکاپو و همت زنان به رشد و توسعه اجتماعی منجر شود.

در ابتدای این آیین مرضیه مرآت‌نیا مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بانوان ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه (س) گفت: حضرت زهرا (س) همواره الگویی برای زن ایرانی بوده و هست.

وی افزود: با توجه به تغییرات زمان و پیشرفته شدن سبک زندگی، ارزش‌های اخلاقی نباید تغییر یابد. نوعدوستی، حیا، پاکدامنی، راستگویی و صداقت از جمله خصائل اخلاقی است که با فطرت انسانی سازگار است و نوعدوستی یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های اخلاقی حضرت فاطمه (س) است.

مرآت‌نیا در ادامه با تاکید بر اینکه زندان جای مادران نیست گفت: برخی از زنان و مادرانی هستند که به دلایل جرائم غیر عمد در زندان به سر می‌برند و به دور از فرزندان و خانواده خود هستند. در طرح ارمغان ٢ تلاش می‌کنیم به این افراد کمک کنیم.

وی افزود: در دفتر امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری ارتقای جایگاه مدیریتی زنان خواهیم بود./مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.