ion

گزارش «ایران آنلاین»از دو اثر تازه نشر درباره اندیشه های دکتر علی شریعتی

شریعتی در دو روایت

اندیشه /
شناسه خبر: 337950

نشست نقد و بررسی کتاب های " فراسوی شریعتی: مدرنیته، جهان وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی" تالیف سیاوش صفاری و کتاب" علی شریعتی؛ ملاقاتی اینبار متفاوت" تالیف عباس منوچهری، 21 اسفند ماه در پژوهشکده روایت برگزار شد.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، نشست نقد و بررسی کتاب های " فراسوی شریعتی: مدرنیته، جهان وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی"  تالیف سیاوش صفاری و کتاب" علی شریعتی؛ ملاقاتی اینبار متفاوت" تالیف عباس منوچهری، 21 اسفند ماه در پژوهشکده روایت برگزار شد. گفتنی است که دو کتاب مذکور هر دو به زبان انگلیسی تالیف شده و توسط علی خالندی به فارسی بازگردانده شده است.
در این نشست، دکتر احسان شریعتی، دکتر عباس منوچهری استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر حسین مصباحیان، استاد فلسفه دانشگاه تهران و مترجم حضور داشتند.
*شریعتی، با تاکید بر «مردم سالاری» و «اندیشه عدالت طلبانه» از نمایندگان لیبرالیسم اسلامی متمایز می شود
دکتر حسین مصباحیان سخنرانی خود را صرفا به معرفی کتاب سیاوش صفاری اختصاص داد.به زعم او، رویکرد صفاری در این کتاب اگزیستانسیالیستی به معنای سیاسی کلمه است و از دغدغه شخصی او بر می خیزد.
مصباحیان به چهار محور اصلی کتاب اشاره کرد؛ نخست آنکه مولف می کوشد بیان کند که اندیشه شریعتی در فراسوی دوگانه کاذب "اسلام و مدرنیته" و "اسلام و غرب" قرار دارد.
دوم، مخالفت صریح شریعتی با ایده حکومت دینی و نقد نگاه فقه محور است.
سوم، نقد سنت های بومی در جهت پیشبرد اهداف عدالت محور و چهارم استعمارزدایی از دانش است.
به زعم مصباحیان، نوآوری اصلی صفاری همین استعمار زدایی از دانش است و او صورت بندی بدیعی را در این خصوص ارائه می کند. وی در پایان تاکید کرد جریان نوشریعتی به دلیل تاکید بر مردم سالاری و اندیشه عدالت طلبانه از نمایندگان لیبرالیسم اسلامی متفاوت و متمایز می شود.
 
*بعد از مشروطه متفکری جهان شمول نداشتیم
 
دکتر احسان شریعتی دیگر سخنران این نشست، بحث خود را با این پرسش آغاز کرد که چرا ما مفاهیمی را در سطح جهانی عرضه نکرده ایم؟ به زعم او، بعد از مشروطه متفکر جهانشمول نداشتیم و در این فضا است که شریعتی به عنوان یک اتوپین ورود می کند و به همین خاطر است که مکررا مقصر دانسته می شود چون همواره از آرمان هایی سخن گفته که امروز در خصوص نتایج آن آرمان مواخذه می شود.
احسان شریعتی در ادامه بر کتاب ها تمرکز کرد و معتقد است در برخی موارد ترجمه صحیحی از اصطلاحات صورت نگرفته است و نیازمند بازبینی است. وی همچنین ویژگی گفت و گو محورانه در هر دو کتاب را مزیت این آثار قلمداد کرد و این شیوه را مناسبت ترین مواجهه با آثار شریعتی دانست چرا که به زعم  او، شریعتی نیز به صورت گفت و گو محورانه می اندیشد.
وی در پایان تاکید کرد که آرا شریعتی صرفا یک نظریه دانشگاهی نیست بلکه یک جنبش اصلاحگری انقلابی است که از بخش فرهنگی شروع شده و به ابعاد اجتماعی و اقتصادی تسری می یابد.
*الهیات رهایی بخش شریعتی، بیشتر در غرب محل توجه است
دکتر عباس منوچهری آخرین سخنران این نشست نیز کوشید تا صرفا بر کتاب تالیفی خود؛ یعنی  " علی شریعتی؛ ملاقاتی این بار متفاوت" متمرکز شود.
وی تاکید کرد که دو سال پیش مجموعه مقالاتی که به زبان انگلیسی در خصوص آرا شریعتی داشت را جمع آوری کرده و با اضافه کردن چند مقاله انگلیسی دیگر به صورت یک مجموعه از آرا شریعتی درآورده است که ضمن در برداشتن اندیشه شریعتی به نوعی دربردارنده تاثیراتی وی(منوچهری) از آرا شریعتی نیز هست. 
منوچهری تاکید کرد که موضوعات بیشتر حول الهیات رهایی بخش شریعتی است چراکه این موضوعات بیشتر در غرب محل توجه است.
وی اولین مواجهه خود با آرا شریعتی را به سال 53 (آن زمان که به عنوان دانشجو در دانشگاه شیراز مشغول تحصیل بود)، ارجاع داد و تاکید کرد که با سیف الله داد، با شریعتی آشنا شده است.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.