ion

جلیقه‌های روباتیک برای کارگران

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 337381

امروزه در بیشتر کارخانه‌های جهان از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نوین استفاده می‌شود تا محصولات با کمترین میزان خطا تولید شده و ازسوی دیگر بازده کارگران نیز بالاتر برود. در همین راستا کمپانی «فورد» گام‌های ویژه‌ای در این زمینه برداشته است و حالا در خط مونتاژ این کارخانه مطرح خودروسازی جهان، از فناوری و علوم روباتیک به بهترین نحو استفاده می‌شود تا کارگران این بخش کمتر خسته شوند.

ایران آنلاین /کمپانی فورد 202 هزار کارمند در سراسر جهان دارد و بخش عمده‌ای از آنها در بخش مونتاژ این کارخانه کار می‌کنند. در این کارخانه، کارگران به EksoVest یا جلیقه بیونیک Ekso مجهز شده‌اند؛ جلیقه‌ای که به کارگران این بخش کمک می‌کند تا از بالا و پایین بردن مداوم دست خود، کمتر احساس خستگی کنند. کارگرانی که خودروها بویژه کامیون‌ها را در کارخانه فورد اسمبل سرهم می‌کنند با مشکلاتی خاص مواجه هستند و گاه در موضع ضعف قرار می‌گیرند چراکه غالباً به‌دلیل انجام کارهای تکراری روزانه، از ناحیه شانه و کمر دچار درد و ناراحتی می‌شوند و دردناک شدن این بخش‌های بدنشان گاه باعث اختلال در کار شده و مشکلات جدی برای سلامت‌شان ایجاد می‌شود.

این کارگران هنگام کار در کارخانه، در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرند و شاسی خودرو بالای سر آنها به حالت معلق قرار دارد به همین دلیل دائم باید سرشان رو به بالا باشد و گاه نیز وسایل و تجهیزات سنگین مربوط به خودرو را به سمت بالا بکشند و آن را در جای خود قرار دهند که همین امر شرایط نامناسبی را برای بدنشان رقم می‌زند. در راستای حل این مشکل، خطوط مونتاژ فورد در دو کارخانه این کمپانی واقع در امریکا کمک‌های ویژه‌ای از تکنولوژی دریافت کرده‌اند و کارکنان به جلیقه بیونیک Ekso مجهز شدند تا این اسکلت خارجی که بالاتنه بدن را می‌پوشاند به مدل حرکت بازو و کمر کاربران کمک کند تا فشار کمتری به آنها بیاید. این جلیقه روباتیک نه تنها خستگی و احتمال آسیب‌دیدگی کاربران را کمتر می‌کند بلکه کیفیت کار در مدت زمانی کوتاه‌تر، بالاتر می‌رود و این موضوع درنهایت، به افزایش بازده کار منجر می‌شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.