ion

دست های مهربان با گلریزان 17 میلیارد ریالی لبخند را به کودکان محروم چهار استان کشور هدیه کردند

گردهمایی همیاری و سخاوت

زندگی /
شناسه خبر: 337079

کشنبه شب هفته گذشته مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، هنرمندان، پیشکسوتان ورزش و جمعی از اساتید دانشگاه، اعضای انجمن‌های صنفی، کسبه بازار و سیستانی‌ها و بلوچستانی‌های مقیم تهران به همت اعضای «بنیاد دانش» در یک گردهمایی همیاری و سخاوت حاضر شدند تا با جمع‌آوری مبالغ تقدیمی‌شان مانع از به خطر افتادن آینده دانش‌آموزان مستعد و توانمندی شوند که تنها به دلیل مشکلات مالی بیم دور شدنشان از مسیر علم و دانش می‌رود.

ایران آنلاین / آموزش» موضوعی است که به شدت مورد اقبال جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت قرار گرفته است و خوشبختانه طی سالهای اخیر حساسیت این موضوع مهم در سطح جامعه ما نیز به خوبی احساس شده است. با این حال بخش‌هایی از این کشور پهناور، به دلیل توزیع نامناسب امکانات از فضای آموزشی شایسته‌ای برخوردار نیستند و دانش‌آموزان مستعد و توانمند این مناطق بسیار مظلوم واقع شده‌اند به‌طوری که اگر دست نجنبانیم و به فکر نیفتیم آینده این دختران و پسران و البته «ایران» تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.توسط جمعی ازخیرین نیکوکار و اساتید دانشگاهی در زمینه حمایت و هدایت تحصیلی و همچنین توانمند‌سازی دانش‌آموزان محروم از پدر، بی‌بضاعت و البته بااستعداد، در سال 1393 مؤسسه خیریه ای به ثبت رساندندکه در حال حاضر مهم‌ترین هدف پیش روی اعضای آن مورد حمایت قرار دادن 10هزار دانش‌آموز تا سال1404 است.

احمدی‌فر - بازرس این بنیاد که وجه‌تمایز آن با سایر بنیاد‌های خیریه را نهادینه کردن نگاه تخصصی به مقوله حمایت از کودکان محروم از نعمت پدر، بی‌بضاعت اما با استعداد تحصیلی بالا می‌داند در این خصوص به خبرنگار ما گفت:  برای ما مهم است که این نگاه بری از هرگونه ترحم باشد و در عوض عزت نفس، اعتماد به نفس و روحیه ارزشمند بودن را در دانش‌آموزان تحت پوشش‌مان تقویت کنیم. به همین خاطر در اولین گام پس از گذراندن مراحل پذیرش، عنوان بورسیه را به دانش‌آموزان‌مان اعطا می‌کنیم تا در مسیر آموزش و تحصیل احساس مهم و ارزشمند بودن داشته باشند. خوشبختانه طی این سال‌ها مؤسساتی نیز با ما همراه شده‌اند که این دانش‌آموزان از وضعیت تحصیلی بهتری برخوردار باشند. با این حال تمرکز اصلی ما  بر دانش این دانش‌آموزان است چرا که قصد داریم آنها پس از گذراندن مقطع دانشگاه، به راحتی بتوانند وارد بازار کار شوند و علاوه بر خود خانواده شان را نیز اداره کنند.
احمدی فر در پاسخ به این سؤال که گستره فعالیت این بنیاد در کدام استان‌ها است یادآور شد: شروع فعالیت‌ها از تهران بود اما درحال حاضر در سیستان و بلوچستان، خوزستان ،هرمزگان و بوشهر نیز دارای شعبه هستیم تا با بهره‌گیری از مشاوران کارآمد و تدوین برنامه‌های ویژه علمی، ایتام تحت پوشش خود را در تمام مراحل آموزشی، فرهنگی ،بهداشتی‌، درمانی‌، حقوقی و تأمین نیازهای مالی و غیر مالی آنها همراهی کنیم. ضمن اینکه آنان را  به کسب مهارت‌های حرفه‌ای به منظور دستیابی به اشتغال پایدار و در نتیجه رهایی از عوارض فقر و آسیب‌های اجتماعی تشویق کنیم.
علیرضا نخعی ، مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان نیز افزود در سال‌های اخیر دانش‌آموزان توانمندی از این دیار راهی دانشگاه‌های معتبر ایران شده‌اند. وی در همین خصوص حضار را مورد خطاب قرار داد و گفت: درست است که گاهی اخبارخوبی از دیار آفتاب نمی‌شنوید اما باور کنید که مردمان نازنین سیستان و بلوچستان از مهربان‌های ایران هستند که سفره هایشان گشوده و مختصر دارایی شان را با نهایت سخاوت در طبق اخلاص می‌گذارند، اما چه حیف که دانش‌آموزان مستعد این دیار از نیازمند‌ترین دانش‌آموزان کشور هستند و چه مفتخر که مردمانی چون شما، دغدغه موفقیت شان را دارید. «اگر گاهی خبری ناراحت کننده از این سرا می‌شنوید بدانید که این اتفاق‌ها ریشه دارند. 30 هزار کودک یتیم زیر 18 سال در استان سیستان و بلوچستان شناسایی شده که بیش از نیمی  از آنها متولی ندارند و سوق پیدا کردنشان در مسیر خطا چندان دور از ذهن نخواهد بود، اما خبر خوش آنکه در سال‌های اخیر امثال شما عزیزان سر رسیده اید و استعدادهای ناب این دیار شکفت و یقین داشته باشید که این دانش‌آموزان، از آنجا که سختی کشیده‌اند و درد رنج را می‌شناسند اگر یاری شوند، تحول می‌آفرینند و روستا، شهر و کشورشان را تکان می‌دهند.» خوشتر آنکه در اختتامیه این گردهمایی گلریزانی به نفع دانش‌آموزان تحت حمایت این بنیاد برپا شد و بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان توسط خیرین حاضر جمع‌آوری و 70 همیار جدید نیز به جمع همیاران بنیاد اضافه شد تا به این ترتیب دانش‌آموزانی که تنها نگرانی شان بازماندن از دنیای علم و مهارت، آن هم تنها به دلیل نامناسب بودن شرایط مالی است، با خیالی آسوده، دست از تلاش برای کسب موفقیت برندارند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.