ion

رحیمی جهان آبادی:

افشای جزئیات قرارداد بوئینگ نقض فاحش برجام است

حقوقی /
شناسه خبر: 334642

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه افشای جزییات قراردادهای اقتصادی نقض برجام است، گفت: ایران این اجازه را دارد تا درصورت افشای جزییات قرارداد بوئینگ به دیوان کیفری بین المللی شکایت کند.

ایران آنلاین /جلیل رحیمی جهان‌آبادی ، با اشاره به تلاش آمریکا برای دریافت غرامت با بهانه اتهامات تروریستی واهی علیه ایران، گفت: دادگاه آمریکایی اجازه ندارد در حکمی یک طرفه اقدام به برداشت از دارایی های ایران کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه به سابقه اقدامات آمریکا علیه اموال ایران اشاره و بیان کرد: اوایل انقلاب بود که آمریکا ملزم شده بود جنگنده های F16 در اختیار ایران قرار دهد که هزینه آن را نیز شاه پیش از انقلاب پرداخت کرده بود اما هیچ گاه نه جنگنده را تحویل ایران دادند و هم 10 میلیارد دلار دارایی ایران را بلوکه کردند.

وی ادامه داد: امروز شرایط فرق کرده و آمریکا حق ندارد به بهانه واهی از دارایی های ایران راهزنی کند چنانچه در قرارداد برجام نیز آمده که حق افشای جزئیات قراردادها از سوی طرفین وجود ندارد که این موضوع درباره همکاری های اقتصادی به شدت مورد تأکید است.

رحیمی جهان آبادی همچنین یادآور شد: در آرایی که در قوانین بین المللی وجود دارد به صراحت آمده که دولت ها به استناد قوانین داخلی خود نمی توانند از زیر بار تعهدات بین المللی شانه خالی کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه تغییرات داخلی دولت ها نباید روی قراردادهای بین المللی تأثیر بگذارد، خاطرنشان کرد: اگر آمریکا از اجرای تعهدات بین المللی طفره برود خلاف عرف بین الملل است و ایران می تواند به دیوان کیفری بین المللی شکایت کند.

به گزارش خانه ملت، یک قاضی فدرال در آمریکا در ارتباط با یک پرونده شکایت علیه ایران از شرکت بوئینگ خواست تا جزئیات قراردادش با تهران را در اختیار شاکیان این پرونده قرار دهد./خانه ملت

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.