اهمیت هگل در تفکر فلسفی معاصر

اندیشه /
شناسه خبر: 333777

هگل امروز نیز به واسطه تحقیقات ژرف مارتین هایدگر و سپس به واسطه تعلق خاطر جامعه‌شناسان فرانسوی به هگل، محل توجه فراوان است تا جایی که پژوهندگان اندیشه هگل در آمریکا، کانادا، استرالیا و حتی در حوزه بریتانیا بر یکدیگر سبقت می‌جویند و این گواه اهمیت فراوان هگل در تفکر فلسفی روزگار حاضر است

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

 

گفت‌وگوی هگل و فیلسوفان اسلامی

دکتر حمید طالب‌زاده

انتشارات هرمس

 

کتاب «گفت‌وگوی هگل و فیلسوفان اسلامی» هم‌سخنی با چهره‌های نامدار فلسفه از پیش سقراطی تا افلاطون و ارسطو، بوعلی، سهروردی، ملاصدرا، کانت تا هگل است. در این میان نویسنده بیشتر حول آراء هگل متمرکز شده است. این کتاب می‌کوشد تا باب تازه‌ای برای گفت‌وگو میان فیلسوفان اسلامی و هگل، فیلسوف شهیر عصر جدید، بگشاید.

مؤلف در پیشگفتار این اثر، اهمیت گفت‌وگو میان هگل و فیلسوفان اسلامی را چنین برشمرده است: «هگل فیلسوف مابعدالطبیعه است و مابعدالطبیعه را که از زمان افلاطون آغاز شد و تا قرن نوزدهم تداوم یافت به کامل‌ترین صورت آن عرضه داشته است. معاصرت را می‌توان در اندیشه او بازشناخت. فیلسوفی که مدرنیته را به خودآگاهی رسانید. تا جایی که همه تحولات بعدی جامعه مدرن در ارتباط با این خودآگاهی رقم خورده است. بیان فلسفی هگل استدلالی است. وی مابعدالطبیعه را به شیوه فیلسوفان بزرگ غرب همچون ارسطو و کانت عرضه داشته است و از این لحاظ با سهولت بیشتری می‌توان با وی گفت‌وگو کرد. هگل فلسفه را صورت نهایی و عقلانی دین می‌داند و فلسفه‌ای را که با دین مقابله کند، فلسفه نمی‌خواند. هگل امروز نیز به واسطه تحقیقات ژرف مارتین هایدگر و سپس به واسطه تعلق خاطر جامعه‌شناسان فرانسوی به هگل، محل توجه فراوان است تا جایی که پژوهندگان اندیشه هگل در آمریکا، کانادا، استرالیا و حتی در حوزه بریتانیا بر یکدیگر سبقت می‌جویند و این گواه اهمیت فراوان هگل در تفکر فلسفی روزگار حاضر است.»

 

بنابراین، «گفت‌وگوی فیلسوفان اسلامی با هگل» به معنای درست کلمه آزمون معاصرت فلسفه اسلامی و مواجهه با اندیشه غربی است که هگل نماینده تام‌الاختیار آن است. این کتاب درصدد تطبیق میان آراء هگل و فیلسوفان اسلامی نیست. در این نوشته رأی هیچ فیلسوفی بر دیگری تحمیل نمی‌شود. همچنین مقصود از این نوشته نقد آراء فیلسوفان اسلامی در سایه اندیشه هگل نیست. این نوشته‌ می‌کوشد تا به معاصرت بیندیشد و راهی برای تفکر جست‌وجو کند. این راه البته بدون استمداد از اندیشمندان بزرگ میسر نیست.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.