ion

مهدی پازوکی اقتصاددان در گفت‌و‌گو با «ایران»:

فرصت تاریخی ایجاد شغل در نیمه دهه هشتاد از دست رفت

اقتصادی /
شناسه خبر: 332399

استفاده نکردن از فرصت‌های تاریخی و افزایش درآمدهای نفتی در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ مسئولیت دولت‌ها را برای اشتغالزایی سنگین‌تر کرده است.

ایران آنلاین/مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه با اعلام این مطلب در گفت‌و‌گو با «ایران» افزود: متأسفانه وقتی درآمدهای نفتی ایران افزایش یافت، اقتصاد ایران فرصت ویژه‌ای برای حل یکی از مشکلات بنیادین خود نظیر اشتغال داشت، اما از این فرصت بدرستی استفاده نشد و در نتیجه شاهد هستیم که فشار بیکاری در سال‌های پس از آن بر اقتصاد و اجتماع سنگینی می‌کند.

او با تأکید بر اینکه در شرایطی توسعه آموزش عالی در کشور در دستور کار قرار گرفت که بنیان‌های اقتصادی به هیچ روی قادر به‌جذب نیروهای تحصیلکرده و ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنان نبودند، ادامه داد: اگر وضعیت اشتغال و بیکاری را در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ بررسی کنیم می‌بینیم که شغل چندانی به طور واقعی در کشور ایجاد نشد و از سوی دیگر تنها سیاست دولت ایجاد فضایی برای تأخیر ورود نیروی کار به بازار کار بود که در نتیجه آن فشار بیکاری در سال‌های بعد سنگین‌تر می‌شد.
او بررسی مسأله‌ای به نام مشارکت اقتصادی را در آمار و ارقام‌های ارائه شده بسیار با اهمیت دانست و گفت: در دوره‌ای که جوامع با افزایش ناامیدی و کاهش امید به آینده مواجه می‌شوند، نرخ مشارکت اقتصادی کاهش می‌یابد و بالعکس زمانی که جامعه امیدی نسبت به آینده پیدا می‌کند، این نرخ دستخوش افزایش می‌شود.
او در توضیح این مطلب افزود: می‌بینیم که در سال‌های اخیر نیز نرخ مشارکت اقتصادی افزایش یافته و در نتیجه تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد شغل خود را در آمارهای مربوط به بیکاری نشان نمی‌دهد.
وی به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای موجود نرخ مشارکت اقتصادی از سی و هفت و شش درصد در سال ۱۳۹۲ به ۴۱ درصد در تابستان سال‌جاری افزایش پیدا کرده که همین امر نشان می‌دهد شمار کسانی که امیدوار به یافتن شغلی هستند در سال‌های اخیر افزایش محسوسی را تجربه کرده‌ است.
پازوکی گفت: اگر نرخ بیکاری را در این دوره زمانی مورد بررسی قرار دهیم می‌بینیم که حتی با‌وجود افزایش نزدیک به ۴ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری با تغییرات چندانی روبه‌رو نشده است.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۲ برابر با ۱۰.۴ درصد برآورد شده است، در نیمه اول سال‌جاری این نرخ به حدود یازده و هفت درصد رسیده است. این بدان معناست که با وجود رشد ۳.۴ درصدی مشارکت اقتصادی نرخ بیکاری تنها ۱.۳ درصد افزایش داشته و این تفاوت بیانگر آن است که تعداد فرصت‌های شغلی ایجاد شده در این مقطع زمانی قابل ملاحظه بوده است.
او با تأکید برای اینکه بیکاری یکی از مهم‌ترین چالش‌های کنونی و پیش روی اقتصاد ایران تلقی می‌شود، گفت: مهم‌ترین برنامه‌ای که باید در دستور کار دولت قرار بگیرد تلاش برای ایجاد شرایطی به‌منظور بهبود فرایند ایجاد شغل است چرا که در غیر این صورت بحران‌های اجتماعی ناشی از این مشکل می‌تواند کشور را با وضعیت پیچیده‌ای روبه‌رو کند.
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: بهبود شرایط اشتغالزایی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ مورد تأیید دستگاه‌های نظارتی و کارشناسی قرار دارد و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال‌جاری نیز تعداد شغل‌های جدیدی که ایجاد می‌شود از ۷۰۰ هزار شغل عبور می‌کند. وی سال آینده را سال مهمی برای اجرای سیاست‌های اشتغالزایی در کشور دانست و تأکید کرد: جهت‌گیری‌های بودجه سال ۱۳۹۷ مبتنی بر اشتغالزایی است و انتظار می‌رود با محقق شدن شرایط لازم امکان ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در اقتصاد ایران فراهم شود.

/ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.