ion

خانواده جوان 22 ساله با اهدای اعضای بدن او ایثار و فداکاری را با همه وجود معنا کردند

بخشش بزرگ برای آغاز یک زندگی

زندگی /
شناسه خبر: 331210

داستان ایثار و فداکاری خانواده حقیقت منش دی ماه امسال اتفاق افتاد، آن هم زمانی که باید مهم‌ترین تصمیم زندگی‌شان را می‌گرفتند و با رضایت آنها اعضای بدن عرفان که تنها 22 بهار را تجربه کرده بود به چند بیمار نیازمند اهدا می‌شد. لحظه وداع پدر و مادر بسیار تلخ بود. پدر در گوش فرزندش اذان و اقامه خواند و او را تا اتاقی که قرار بود اعضای بدنش به بیماران نیازمند پیوند زده شود بدرقه کرد.

ایران آنلاین /خط زندگی چند بیمار نیازمند این بار با دست های پدری استمرار یافت که با همه  وجود اعضای بدن پسرش را برای نجات جان بیماران اهدا کرد. تصمیم بسیار سختی بود اما او برای آرامش دل پدران و مادرانی که سال هاست چشم انتظار بازگشت فرزندا‌ن شان به زندگی عادی هستند زندگی تازه‌ای به آنها بخشید.

محمد حسن حقیقت منش هنوز هم با ناباوری از کوچ پسرش می‌گوید. همه چیز در یک لحظه اتفاق افتاد. سؤال بزرگی که هنوز پاسخ آن را پیدا نکرده‌ایم علت مرگ عرفان است. 22 سال داشت و جوان ورزشکار و سالمی بود. اخلاق خوب و حسن برخوردی که داشت باعث شده بود تا دوستان زیادی داشته باشد. فرزند دوم من بود و ارتباط عاطفی خاصی با من و مادرو برادر بزرگترش داشت. بزرگ‌تر از سن خودش می‌فهمید و با وجود سن کمی که داشت اما در کارش بسیار موفق بود و این اواخر در یک شرکت خصوصی فعالیت می‌کرد و پرسنل زیادی زیر نظر او کار می‌کردند. بسیار پر تلاش بود و در کنار کار در رشته مکانیک تحصیل می‌کرد و قرار بود بعد از دوره کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد رایانه ادامه تحصیل بدهد. همیشه به دیگران و اطرافیان توجه خاصی داشت و اگر نیاز به کمک داشتند دریغ نمی‌کرد؛ چند باری اتفاق افتاده بود که از من پول می‌گرفت و آن را برای کمک به دوستان و همکارانش می‌داد و این موضوع را بعد از کوچ او متوجه شدم.
این پدر از روزی گفت که عرفان به یکباره از میان آنها پرکشید و آسمانی شد. آن روز مثل همیشه به محل کارش رفت و مشغول کار شد. به گفته همکارانش به‌ دلیل قطعی اینترنت عرفان با شرکت ارائه دهنده اینترنت مخابرات تماس گرفته بود و از آنها دلیل قطعی اینترنت را جویا شده بود. او پسر خونسردی بود ولی در آن لحظه کمی عصبانی شده بود. یکی از همکارانش به ما گفت عرفان وقتی مشغول صحبت با تلفن بود ناگهان دچار تشنج شد و همه شوکه شده بودند. عرفان هیچ سابقه بیماری نداشت و دارویی استفاده نمی‌کرد. او را به بیمارستان فرمانیه منتقل کردند و پزشکان عملیات احیا را روی عرفان انجام دادند؛ در تماسی که همکاران عرفان با برادرش گرفته بودند من هم از موضوع باخبر شدم و خودم را به بیمارستان رساندم. نمی‌دانستم چه اتفاقی افتاده و نمی‌توانستم باور کنم که پسرم ناگهان تشنج کرده باشد. بعد از احیای قلبی پزشک بیمارستان به ما گفت متأسفانه ایست قلبی باعث شده  اکسیژن به مغز نرسد و عرفان به کما رفته است. توان ایستادن روی پاهایم را نداشتم. تنها کاری که از دست من و همسرم بر می‌آمد دعا کردن بود. 4 روز پشت پنجره به صورت عرفان چشم دوخته بودیم. امید داشتیم تا او باردیگر چشمانش را باز کند. تنها دلخوشی ما ضربان قلب او بود اما بعد از 4 روز پزشکان واقعیت تلخی را به ما گفتند.


عرفان مرگ مغزی شده بود و این یعنی اینکه او هیچ گاه چشم بازنخواهد کرد. شنیدن این خبر برای ما بسیار تلخ بود. باور اینکه بدون هیچ بیماری یا حادثه‌ای و در یک لحظه پسرم را از دست داده باشم خیلی سخت بود اما باید تسلیم تقدیر و سرنوشت می‌شدیم. بعد از اینکه مرگ مغزی او را اعلام کردند پیشنهاد اهدای اعضای بدن عرفان مطرح شد. تصمیم سختی بود اما از اطرافیان شنیدم که او قبل از مرگ نیز علاقه زیادی به اهدای عضو داشت و می‌خواست  با ثبت‌نام در سایت اهدای عضو داوطلب این کار شود. از طرف دیگر دوست نداشتم اعضای بدن او که می‌تواند زندگی چند جوان دیگر را از مرگ نجات بدهد به زیر خاک برود. موضوع را با همسر و پسر بزرگم مطرح کردم و هر سه نفر پذیرفتیم که اعضای بدن عرفان را به بیماران نیازمند اهدا کنیم. لحظه وداع کنارش رفتم و آخرین اذان و اقامه را در گوش او خواندم. یاد روزی افتادم که به دنیا آمده بود و اذان و اقامه را در گوش او خوانده بودم. آرزوهای زیادی برای او داشتم اما سرنوشت اینگونه رقم خورد تا او آرزوی چند بیمار نیازمند را برآورده کند. او را به بیمارستان مسیح دانشوری منتقل کردیم و در آنجا کلیه‌ها، ریه و دریچه قلب عرفان به 5بیمار نیازمند پیوند زده شد. عرفان برای همیشه رفت ولی بخشی از وجود او هنوز زنده است و زندگی را این بار در بدن چند جوان دیگر ادامه می‌دهد.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.