گفت وگوهای سید حسین نصر با مظفر اقبال

اندیشه /
شناسه خبر: 329929

سید حسین نصر اولین دانشجوی ایرانیِ دانشگاه ام. آی. تی و نخستین ایرانی‌ای است که موفق به دریافت دکتری از دانشگاه هاروارد شده است. وی در غرب از اساتیدی همچون جرج سارتن، هری ولفسون و برنارد کوهن، و در ایران از محضر علامه طباطبایی، سیدابوالحسن رفیعی قزوینی و سیدمحمد کاظم عصار بهره برده است. تخصص دکتر نصر، تاریخ علم و فلسفه است. او اکنون استادِ مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن است

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

«اسلام، علم، مسلمانان و فناوری»

سید حسین نصر در گفت‌وگو با مظفر اقبال

ترجمه مهدی کفائی و حسین کرمی

انتشارات علمی و فرهنگی

 

اندیشه‌های دانشمند شهیر ایرانی، سیدحسین نصر، در مورد علم و فناوری از منظر اسلامی طی چند دهه به خوبی در غرب و جوامع اسلامی بسط یافته است. او اولین دانشجوی ایرانیِ دانشگاه ام. آی. تی و نخستین ایرانی‌ای است که موفق به دریافت دکتری از دانشگاه هاروارد شده است. وی در غرب از اساتیدی همچون جرج سارتن، هری ولفسون و برنارد کوهن، و در ایران از محضر علامه طباطبایی، سیدابوالحسن رفیعی قزوینی و سیدمحمد کاظم عصار بهره برده است.

تخصص دکتر نصر، تاریخ علم و فلسفه است و او اکنون استادِ مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن است. نصر در کتاب «اسلام، علم، مسلمانان و فناوری» یعنی تنها اثر وی که کاملا به موضوع «علم و فناوری» اختصاص دارد، ریشه‌ها و ثمره‌های این دو را در تمدن اسلامی و غرب می‌کاود.

کتاب حاوی هفت فصل است که چهار فصل آن اختصاص به گفت‌وگوهای مظفر اقبال با سید حسین نصر دارد. مظفر اقبال اندیشمندی اسلامی و نویسنده‌ای پاکستانی-کانادایی است که حدود بیست سال از سید حسین نصر ٨٤ ساله جوان‌تر است گفت‌و‌گوی او با نصر فرصت طرح برخی نقدها و پاسخ‌ها را در این کتاب فراهم آورده است. به‌علاوه تنقیح چارچوب فلسفی بحث باعث شده است فهم و نقد مطالب نیز تسهیل شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.