ion

آخرین مهلت 7 اعدامی

حوادث /
شناسه خبر: 327107

7 محکوم اعدامی که در پرونده‌های جداگانه‌ای مرتکب قتل شده بودند، زمانی که سحرگاه دیروز در چند قدمی چوبه دار قرار گرفتند، با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران به سرپرستی محمد شهریاری از اولیای دم مهلت گرفته و فرصت بیشتری برای زندگی یافتند.

ایران آنلاین /دومین مهلت / به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، امید، 23 ساله نخستین محکومی بود که توانست از خانواده مقتول 2 ماه مهلت بگیرد تا رضایت‌شان را جلب کند. 22 تیر سال 91، زمانی که امید تنها 18 سال داشت، در درگیری خیابانی در منطقه صالح آباد تهران دست به قتل جوانی زد. پس از این جنایت امید به اتهام قتل بازداشت شد و با صدور حکم قصاص از سوی دادگاه کیفری مدتی قبل پای چوبه دار رفت اما توانست از خانواده مقتول چند ماهی مهلت بگیرد. این پسر جوان با پایان مهلت اول، سحرگاه چهارشنبه گذشته برای دومین بار پای چوبه دار رفت ولی این بار نیز با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران موفق شد بار دیگر از خانواده اولیای دم مهلت بگیرد.

جسدی که هرگز پیدا نشد
دومین اعدامی که توانست فرصت بیشتری برای زندگی به دست آورد، 17فروردین سال 86، وقتی به راز رابطه پنهانی خواهرش با مقتول پی برد، نقشه قتل او را طراحی و اجرا کرد. مرد جوان پس از جنایت جسد مقتول را در محلی رها کرد که هرگز پیدا نشد. اما با توجه به اعترافات متهم، شواهد موجود در پرونده و مدارک پلیسی، قضات او را به قصاص محکوم کردند، اما موفق شد در آخرین لحظات از اولیای دم مهلت بگیرد.
قتل پسر باجناق
26 مهر سال 88، گزارش قتل پسر جوانی به دست شوهر خاله‌اش در شهریار به پلیس اعلام شد. با حضور تیم تحقیق در محل، پدر جوان مقتول گفت: مدتی قبل باجناقم همسرش را طلاق داده بود. روز حادثه به همراه همسر و پسرم و همسر متهم-خواهرزنم- برای بردن وسایلش راهی خانه باجناقم شدیم. ما در حال جابه‌جایی وسایل بودیم که باجناقم همراه برادرش از راه رسیدند. متهم با دیدن ما چاقوی بزرگی برداشت و حمله کرد. او پسرم را به قتل رساند و مرا بشدت زخمی کرد و بعد با برادرش از محل گریختند.
چند روز پس از جنایت، قاتل دستگیر شد و در بازجویی‌ها ضمن ابراز پشیمانی به قتل اعتراف کرد. با ارسال پرونده به دادگاه کیفری، قضات به درخواست اولیای دم حکم به قصاص دادند. پس از تأیید این حکم در شعبه 15 دیوان عالی کشور پرونده جوان محکوم برای اجرای حکم قصاص به دادسرای امور جنایی فرستاده شد اما او توانست با تلاش واحد صلح و سازش دادسرا برای دریافت رضایت از خانواده مقتول سه ماه مهلت بگیرد.
قتل به خاطر سرقت
12 آبان سال 87، زمانی که مرد جوانی قصد سرقت خودرویی را داشت، ناخواسته مرتکب جنایت شد. او مدتی بعد از این جنایت دستگیر شد و به قتل اعتراف کرد و با حکم قضات به قصاص محکوم شد. اجرای این حکم 9 سال طول کشید اما زمانی که قاتل پای چوبه دار رفت موفق شد از اولیای دم مهلت بگیرد.
جنایت در نزاع
25 دی سال 91؛ در جریان درگیری در یکی از محله‌های تهران مردی با ضربات چاقو از پا درآمد. عامل این جنایت مدتی بعد دستگیر شد و زمانی که پای میز محاکمه رفت به قصاص محکوم شد. مرد جوان مدتی قبل پای چوبه دار رفت اما توانست از خانواده مقتول مهلت بگیرد. سحرگاه چهارشنبه با پایان این مهلت این مرد جوان بار دیگر به چوبه دار نزدیک شد. اما این بار نیز با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران به سرپرستی محمد شهریاری موفق شد سه ماه دیگر برای جلب رضایت از آنها مهلت بگیرد.
مهلت به همسرکش
محکوم به اعدام دیگری که پس از دریافت حکم اعدام موفق به گرفتن مهلت شده است، 17 آبان سال 92 همسرش را در شهریار به قتل رسانده و به قصاص محکوم شده بود.
درگیری خیابانی
17 بهمن92؛ جنایتی دیگر در پایتخت رقم خورد و مردی در نزاع خیابانی به قتل رسید. عامل این جنایت پس از دستگیری به قتل اعتراف کرد و به قصاص محکوم شد. اما زمانی که قرار بود حکم قصاص او اجرا شود موفق به گرفتن مهلت از خانواده مقتول شد تا بتواند رضایت آنها را جلب کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.