ion

پدیده رو به رشد کودکان سرباز + عکس

بین الملل /
شناسه خبر: 327078

ایران آنلاین /دوشنبه‌ای که گذشت رو جهانی توقف استفاده از کودکان سرباز بود. اینکه هیچ نشانه‌ای از پایان این کابوس دیده نمی‌شود، نگران‌کننده است. در واقع بسیاری از فعالان حقوق کودکان و سازمان ملل می‌گویند که این بحران رو به وخامت هم گذاشته است. در سراسر جهان هزاران کودک زندگی‌شان در معرض خطر است.

اما تلاش‌ها برای متوقف کردن این قطار ترمز بریده، به پولی نیاز دارد که جامعه بین‌الملل نمی‌تواند تامینش کند. در سال 2015، کمتر از یک درصد هزینه 174 میلیارد دلاری که برای مبارزه با این روند تخمین زده شده بود، از طریق کشورها و سازمان‌های مختلف تامین شد.

اما مانند هرچیز دیگری، این موضوع هم گاه با خبرهای خوشی درآمیخته است. دست کم 5 هزار کودک سرباز سال گذشته از بند جنگ در جمهوری دموکراتیک کنگو رها شدند و به آغوش جامعه بازگشتند.

---
از سوی دیگر، 167 کشور جهان استفاده از کودکان زیر 18 سال را در مناسبات نظامی ممنوع اعلام کرده‌اند و برای عاملان آن مجازات سنگینی در پیش گرفته‌اند.

با این وجود سازمان ملل همچنان نام 14 کشور را در فهرستی اعلام کرده که همچنان حضور سربازان کودک در آنها نگران کننده است. عراق، سودان جنوبی، سومالی، سوریه و یمن از جمله این کشورها هستند.

یامبیو، سودان جنوبی- جان 15 ساله است. یکی از 700 کودکی که به اجبار به نیروهای جنبش آزادسازی ملی سودان جنوبی پیوسته است.

او می‌گوید: «در راه رفتن به باغ و بازی کردن با دوستانم بودم که آنها من را دستگیر کردند. زندگی تو بوته‌ها کار سختی است. اما اگر فرار کنی آنقدر دنبالت می‌آیند تا پیدایت کنند.»

جنگ داخلی سودان جنوبی وارد پنجمین سال خود شده است و زندگی هزاران نفر را گرفته و میلیون‌ها تن را بی‌خانمان کرده است.

---
روز دوشنبه به دنبال روز جهانی توقف استفاده از کودکان سرباز، در گزارش سازمان ملل آمده بود که جمعیت کودکان سرباز رو به افزایش است.

سارا 13 ساله است و او را هم به زور به عضویت جنبش آزادسازی ملی دراورده‌اند. او می‌گوید: «من در باغ مشغول کار کردن بودم که دیدم یک عده آدم به سراغم می‌آیند. بعد من فرار کردم. هرچه می‌دویم آنها هم دنبالم می‌آمدند. مدام می‌گفتند چرا فرار می‌کنی. تا اینکه بهم گفتند اگر بدوی بهت شلیک می‌کنیم. از ترس ایستادم و دیگر ندویدم».

گروه‌های حقوق کودکان می‌گویند که تقریبا تمام گروه‌های شبه‌نظامی سودان جنوبی از کودکان به عنوان سرباز استفاده می‌کنند.

پنجشنبه گذشته، جنبش آزادسازی ملی 300 کودک سرباز را آزاد کرد. یکی از مقام‌های این گروه می‌گوید که کودکان به میل خودشان به عضویت این گروه درآمده‌اند. ادعایی که با صحبت کردن با چند کودک عضو آن سخت می‌توان باورش کرد. 

---

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.