ion

وزیر دفاع آمریکا در تلاش است تا امروز متحدان اروپایی آمریکا را متقاعد کند که بودجه نظامی برای دفاع از خود را افزایش دهند.

ایران آنلاین /برای نخستین بار و پس از آنکه ترامپ تهدید به خروج از پیمان ناتو کرد، کشورهای عضو ناتو برنامه های خود را برای چگونگی دستیابی به هدف افزایش دو درصدی سالیانه هزینه های دفاع ناشی از درآمدهای اقتصادی را تا سال 2024 تشریح کردند.

استراتژی 15 عضو از 28 کشور به جز ایالت متحده آمریکا بعد از الحاق کریمه اوکراین به روسیه در سال 2014، این بود که از معیار ناتو تبعیت کنند. چند سال قبل اروپا بودجه دفاعی خود را قطع کرده بود.

مشخص نیست که آیا تا این حد تخصیص بودجه کافی خواهد بود تا دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را در نشست بعدی ناتو که قرار است درماه جولای برگزار شود، تحت تاثیر قرار دهد.

در حالی که فرانسه قصد دارد بودجه نظامی خود را بین سال های 2017 تا 2025 بیش از یک سوم افزایش دهد، اسپانیا گفته که هدف سال 2024 را محقق نخواهد کرد و پرتغال و ایتالیا نیز در این امر عقب مانده اند.

افزایش درآمد چند میلیارد یورویی آلمان نیز نمی تواند برای افزایش 2 درصدی بودجه نظامی اروپا تا سال 2024 کافی باشد.

با توجه به اظهارات katie Wheelbarger معاون وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین الملل انتظار می رود که متیس موضع سختگیرانه ای اتخاذ کند.

او به خبرنگاران گفت: متیس به کسانی که برنامه ای برای افزایش 2 درصدی بودجه نظامی خود ندارند، پاسخ خواهد داد./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.