ion

رئیس سابق دیوان محاسبات اداری مصر برای بازجویی به مدت 15 روز زندانی شد، آمریکا اعلام کرده، این مساله را پیگیری می‌کند.

ایران آنلاین / آمریکا اعلام کرد، مساله بازداشت هشام جنینه، رئیس سابق دیوان محاسبات اداری مصر توسط دولت این کشور و دستور دادستانی نظامی مبنی بر حبس ۱۵ روزه او برای بازجویی را از نزدیک پیگیری می‌کند.

مقامات مصر روز سه شنبه هشام جنینه، عضو تیم نامزدی سامی عنان در انتخابات ریاست جمهوری را به دنبال اظهاراتش دستگیر کردند. او گفته بود، عنان شواهد و مدارکی در دست دارد که روند محاکمه‌های سیاسی را تغییر می‌دهد و مسؤولان را در جریان بحران‌های اصلی مصر از انقلاب ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ تاکنون و حقیقت «طرف سومی» که برخی از ترورها و جنایت‌های سیاسی مصر به آن نسبت داده می‌شود، قرار می‌دهد. همچنین جنینه گفته بود می‌ترسد سامی عنان، رئیس سابق ستاد ارتش مصر در داخل زندان به قتل برسد.

عفو بین‌الملل هم در این باره در صفحه توئیتر خود نوشت، بازداشت اجباری جنینه و ارجاع او به دادستانی نظامی نقض کامل آزادی بیان و مشارکت در زندگی اجتماعی است.

سازمان بین‌المللی حقوق بشر  نیز در بیانیه‌ای تصمیم زندانی کردن جنینه را اجباری، مغایر با قوانین و بدون توجیه دانست.

این سازمان تصمیم مذکور را نقض آزادی بیان و افکار خواند و از مقامات مصر خواست جنینه را آزاد و از او محافظت کنند.

سازمان مذکور همچنین خواهان فراهم کردن فضای آزاد در مصر و احترام به تعهدهای بین‌المللی در این باره شد.

به دنبال اعلام نامزدی‌ عنان در انتخابات آتی مصر، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور این اعلام را مغایر با قانون دانست و او را به تحریک نیروهای مسلح و جعل اسناد رسمی متهم کرد و در نهایت عنان زندانی شد. / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.