ion

آماده ‌باش همگانی برای مقابله با موج جدید سرما

استانها /
شناسه خبر: 326871

به‌دنبال اخطاریه هواشناسی برای ورود موج جدید سرما به کشور، دستگاه‌ها و سازمان‌ها به حالت آماده‌باش درآمدند.

ایران آنلاین /

«مرتضی اکبرپور»، معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در رابطه با وقوع این موج جدید سرما و بارش برف در کشور، ‌گفت: به محض اینکه سازمان هواشناسی اطلاعیه و اخطاریه‌های لازم را ارسال کند ما نیز به دستگاه‌های مربوطه اعلام می‌کنیم که درحالت آماده‌ باش باشند. مرکزاطلاعات وکنترل ترافیک پلیس راهور ناجا هم به رانندگان توصیه کرد، در صورتی که قصد سفر به استان‌های البرز، قزوین، تهران، کردستان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل بویژه امروز چهارشنبه را دارند، حتماً تجهیزات زمستانی لازم بخصوص زنجیر چرخ را به همراه داشته باشند. هماهنگی‌های لازم با نیرو‌های امدادی، راهداری و هلال احمر هم در جاده‌های استان‌‌های مذکور انجام شده و پلیس راه‌ استان‌ها در جاده‌ها حضور دارند. همچنین شرکت فرودگاه‌ها طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه جدیدی از سرما و بارش به کشور، فرودگاه‌ها در آماده‌ باش کامل به سر می‌برند. در ادامه دفتر ایمنی و نظارت بر شبکه شرکت راه‌آهن هم با اشاره به تمهیدات این شرکت در قبال اخطاریه سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی همراه با برف و کولاک اعلام کرد، با ابلاغ اخطاریه‌ها واطلاعیه‌ها به ادارات همه مناطق، از آنها درخواست شده تا تمهیدات لازم را براساس دستورالعمل‌ها و با توجه به شرایط استان‌ها در نظر بگیرند.
هشدار پلیس راهور در مورد بارش برف در جاده‌ها
سردار «تقی مهری»، رئیس پلیس راهور ناجا نیز نسبت به بارش برف و باران در جاده‌های کشور هشدار داد و به رانندگان توصیه کرد: حتماً با زنجیر چرخ و باک پر درجاده‌های برفی تردد کرده و چند وعده غذایی و لباس گرم هم به همراه داشته باشند. مهری با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درخصوص بارش برف و باران در کشور، اظهار داشت: از 2 روز گذشته شاهد ورود یک سامانه بارشی به کشور بوده و در حال حاضر این سامانه برخی از استان‌های شمال و شمال غرب کشور را درگیر کرده که طبق پیش‌بینی هواشناسی این بارش‌ها در تهران و دیگر استان‌ها نیز رخ داده و در ارتفاعات هم به شکل برف گزارش شده است.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود این وضعیت تا پایان فردا (پنجشنبه) در کشور حاکم باشد، افزود: درهمین زمینه مأموران پلیس راه و پلیس راهور در آمادگی کامل هستند، اما لازم است مردم نیز نکاتی را رعایت کنند و رانندگان باید توجه داشته باشند که رانندگی در شرایط بارانی با شرایط عادی کاملاً متفاوت است. بنابراین باید با سرعت مطمئنه حرکت کنند.
استقرار 24 اکیپ راهداریدر جاده‌های گلستان
«عادل مصدقی»، معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان هم اظهار داشت: با توجه به پیش‌بینی بارش بیش از 30 سانتیمتر برف در مناطق کوهستانی گلستان،
24 اکیپ راهداری با تجهیزات و امکانات مورد نیاز برف روبی و شن و نمک پاشی در جاده‌های استان مستقر هستند.
وی ادامه داد: سامانه بارشی وارد استان شده و بارش برف در منطقه «درازنو» شهرستان کردکوی آغاز شده است. با توجه به این شرایط لازم است، رانندگان از تردد غیر ضروری بخصوص زمان شب از جاده‌های کوهستانی خودداری کنند. همچنین رانندگانی که قصد تردد در جاده‌های کوهستانی استان را دارند، حتماً تجهیزات زمستانی بویژه زنجیر چرخ را به همراه داشته باشند. تلفن گویای 141مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به صورت 24 ساعته آخرین وضعیت جوی و راه‌های استان را به اطلاع مردم می‌رساند.
ریزش بهمن در جاده«سروآباد – پاوه»
«محمد راشد مدرس گرجی»، معاون راهداری اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان نیز از وقوع 2 مورد ریزش بهمن در جاده «سروآباد - پاوه» خبر داد و اظهار داشت: یک مورد حادثه بهمن در ساعت ١٠ و 30 دقیقه صبح روز دوشنبه در جاده «سروآباد - پاوه» (گردنه ژالانه) اتفاق افتاد که با توجه به استقرار عوامل راهداری در راهدارخانه «ژالانه»، بسرعت از تردد وسایط نقلیه جلوگیری و عملیات پاکسازی و بازگشایی انجام گرفت. ساعت ٢٣ همان روز (دوشنبه) نیز دوباره در جاده یاد شده(گردنه ژالانه) ریزش بهمن اتفاق افتاد که با تلاش عوامل راهداری مستقر در راهدار خانه ژالانه این مسیر پاکسازی و بازگشایی شد. همچنین چند مورد ریزش کوه شامل 2 مورد در جاده «سقز- مریوان»، یک مورد در مسیر سقز - بانه و 2 مورد هم در جاده «سنندج - مریوان» اتفاق افتاد که با حضور بموقع عوامل راهداری این مسیرها بسرعت پاکسازی و تردد به‌ صورت عادی و روان برقرار شد.
غلظت گرد و خاک در اهواز 60 برابر حد مجاز
اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان،میزان گرد و غبار در آسمان اهواز در ساعت 14 دیروز (سه‌شنبه) را60 برابر حد مجاز اعلام کرد.
براساس این گزارش، صبح دیروز (سه‌شنبه) به‌دلیل وزش باد، هوای 14 شهرستان خوزستان شامل اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، شادگان، آبادان، خرمشهر، هندیجان، امیدیه، ماهشهر، رامهرمز، رامشیر، هویزه و دشت آزادگان خاک آلود بود. دیروز مدارس اغلب شهرهای خوزستان تعطیل اعلام شد و ادارات در شهرهای این استان تا ساعت ۱۲ فعال بود، از طرفی به علت شدت یافتن غلظت گرد و غبار در هوای اهواز، هیچ پروازی دیروز در فرودگاه این شهر انجام نشد.
بارش برف و باران در 10استان
سازمان هواشناسی هم با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور اعلام کرد، این سامانه تا امروز چهارشنبه 10استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، البرز، تهران، سمنان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی را تحت تأثیر باران، برف، وزش باد و کاهش دمای هوا قرار می‌دهد.
به‌ گزارش این سازمان، بارش‌ها امروز در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، مازندران و سمنان از شدت بیشتری برخورداراست و بارش‌ها به‌دلیل ورود جبهه گرم درغالب نقاط به‌‌صورت باران پیش‌بینی می‌شود، اما در مناطق سردسیرغالباً شاهد بارش برف خواهیم بود. براین اساس با ورود توده هوای سرد در ساعات آتی، کاهش محسوس دمای هوا در نیمه شمالی کشور به‌ وقوع می‌پیوندد؛ خیلج فارس و دریای خزر مواج پیش‌بینی می‌شود. این سازمان با اشاره به وزش باد شدید در برخی نقاط کشور بویژه بخشی از نقاط خوزستان از جمله آبادان و خرمشهر پیش‌بینی کرد، با وزش بادهای نسبتاً شدید، کانون‌های گرد و غبار در اهواز از دیروز سه‌شنبه تقویت شده و ریزگردها پدیده غالب منطقه شدند. البته با ورود سامانه بارشی به استان از شب گذشته(سه‌شنبه) بارش‌های نسبتاً خوبی درهمه نقاط استان رخ می‌دهد که شدت بارش در نقاط شمالی بیشتر است و تا اواخر وقت امروز چهارشنبه نیز ادامه دارد. موج بارشی دوم هم از روز جمعه وارد خوزستان شده و تا شنبه هفته آینده ادامه دارد. در تهران هم بارش باران امروز با شدت بیشتری ادامه می‌یابد و نسبت به آبگرفتگی معابر عمومی در پایتخت نیز هشدار داده شده است. مردم نیز از نزدیک شدن و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها در مناطق درگیر بارش باید خودداری کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.