ion

معاون میراث فرهنگی استان تهران در گفت‌وگو با «ایران»:

تخلف در ساماندهی اثر ملی گورستان امامزاده عبدالله محرز است

اجتماعی /
شناسه خبر: 326758

سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی تهران از پیگیری حقوقی تخریب قبرستان تاریخی امامزاده عبدالله در شهر ری خبر داده است.

ایران آنلاین / «سپیده سیروس نیا» در گفت‌ و‌ گو با روزنامه ایران می‌گوید: معلوم نیست چه تعداد از قبرها تخریب شده، اما عدد آنها زیاد است. او تأکید می کند با توجه به ثبت گورستان تاریخی امامزاده هرگونه اقدامی پیش از آغاز باید از سوی سازمان میراث فرهنگی تأیید شود. او در واکنش به پیشنهاد عضو شورای شهر برای تبدیل گورستان به فضای سبز یادآور شد: دلیل شرعی و میراث اجازه چنین اتفاقی را نمی‌دهد.

امامزاده عبدالله از گورستان‌های معروف تهران است که تعداد زیادی از مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی در آنجا مدفون هستند. گمان می‌رود بقعه داخلی آن مربوط به دوره صفوی باشد. آرامگاه‌های خانوادگی واقع در محوطه این امامزاده به سبک معماری دوره قاجار، پهلوی اول و دوم ساخته شده‌اند و دفن مردگان مگر در گورهای از پیش خریداری شده در آنجا از دهه پنجاه متوقف شده‌ است. مجموعه گورستان امامزاده عبدالله در چهارده اردیبهشت ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
20روز پیش بود که اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرری در طرحی با نام «ساماندهی و هم‌سطح کردن قبرهای امامزاده عبدالله» با برداشتن بخشی از سنگ قبرهای ابتدای صحن امامزاده و کندن کانالی با هدف ایجاد تأسیسات در این نقطه تاریخی باعث اعتراض فعالان حوزه میراث فرهنگی شد. متولیان امامزاده عبدالله پیش از این بدون اطلاع میراث فرهنگی سنگ قبرهای قدیمی را که متعلق به سال ها قبل هستند کنده بودند،هرچند هدف اوقاف از ساماندهی قبرها برای فعالان میراث فرهنگی معلوم نیست.

نیم‌نگاه
امامزاده عبدالله از گورستان‌های معروف تهران است که تعداد زیادی از مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی در آنجا مدفون هستند. کسانی چون «عبدالحسین تیمورتاش»، «وحید دستگردی»، «صولت‌الدوله قشقایی»، «یدالله سحابی»، «شیخ خزعل»، «مهدی شریعت رضوی»، حتی «توران میرهادی» و... در این آرامستان دفن شده‌اند
تعداد قبرها قابل شمارش نیست چون به تلی از قبرهای تاریخی تبدیل شده و در بعضی از نقاط هم کانال کنده‌اند

قبرستان امامزاده عبدالله یکی از گورستان‌های معروف تهران مدفن کسانی چون «عبدالحسین تیمورتاش»، «وحید دستگردی»، «صولت‌الدوله قشقایی»، «یدالله سحابی»، «شیخ خزعل»، «مهدی شریعت رضوی»، حتی «توران میرهادی» و... است. میراث فرهنگی با حکم قضایی جلو تخریب آن را گرفت و کار اوقاف را متوقف کرد. او گفت:«پیگیری‌هایی با دفتر حقوقی انجام داده‌ایم و قرار است شکایت قضایی نیز انجام شود.» به گفته سیروس نیا مراجعه یگان حفاظت میراث هم نشان می دهد که اوقاف فعالیت خود را در این گورستان متوقف کرده: «تعداد قبرها قابل شمارش نیست چون به تلی از قبرهای تاریخی تبدیل شده و در بعضی از نقاط هم کانال کنده‌اند.» او در واکنش به‌ صحبت‌های «خلیل آبادی» رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران و ری درباره این که گفته بود هرچه سریعتر باید گورستان‌‌ امامزاده عبدالله صاف و تبدیل به فضای سبز شود، گفت: «جدا از تاریخی و ثبتی بودن قبور، امامزاده و قبرستان را نمی‌شود به پارک تبدیل کرد.» اقتصاد آنلاین پیش از این اظهار نظر به نقل از خلیل آبادی نوشته بود: «وجود گورستان‌‌های امامزاده عبدالله و شیخ الصدوق در مرکز شهر باعث بروز مشکلات روانی و‌ بهداشتی می‌شود؛ باید هرچه سریعتر این گورستان‌‌ها صاف و تبدیل به فضای سبز شود، اما تاکنون این اتفاق هم نیفتاده است.»
البته خلیل آبادی به تازگی در فضای مجازی این گفت‌ و‌ گو را تکذیب کرده است.
اکبر رستمیان، سرپرست حقوقی اداره کل میراث‌فرهنگی استان تهران هم درباره شکایت حقوقی میراث فرهنگی گفته است «برای انجام کارشناسی ابتدا باید نظر کارشناس میراث فرهنگی را اخذ کنیم تا بررسی شود آیا تخلف‌های صورت گرفته طبق نظر کارشناسِ میراث فرهنگی جرم است و آیا لطمه‌ای به این بنا وارد کرده است یا خیر؟»
به گفته رستمیان و براساس نظر ارسال شده از سوی کارشناس میراث فرهنگی استان تهران، تخلف اوقاف در عرصه‌ ثبتی محرز دانسته شده و اقدامات غیرقانونی انجام شده‌ است.این شکایت پیرو شکایت قبلی و عطف به شکایت اداره میراث‌ فرهنگی شهر ری مبنی بر توقف عملیات اجرایی صادر می‌شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.