ion

شارژ دستگاه‌های هوشمند با برق بدن

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 326751

بدن انسان دارای منبع فراوانی از انرژی است که به‌گفته محققان می‌توان با این انرژی برق تولید کرد بنابراین گروهی از محققان دستگاه کوچکی را طراحی و ساخته‌اند که می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور از طریق آن دستگاه‌های هوشمند کاربران را شارژ کرد

ایران آنلاین /تیم مشترکی از محققان دانشگاه بوفالو و آکادمی علوم چین یک ورق فلزی را اختراع کرده‌اند که می‌تواند نیروی حرکات بدن را در خود جمع کرده و برق تولید کند. این ورق فلزی از دو لایه طلا و پلیمر سیلیکون (به نام پلی متیل سیلوکسان) تشکیل شده است و به‌ دلیل اصطکاک ایجاد شده بین دو ورقه در اثر حرکت بدن، برق تولید می‌شود. البته این ورقه دارای زبانه نانوژنراتور به نام triboelectric است که به بدن متصل می‌شود و از این طریق انرژی جذب می‌شود. به عبارت ساده‌تر وقتی این ورقه فلزی روی انگشت قرار می‌گیرد و خم و راست می‌شود این زبانه انرژی بدن را جذب کرده و با اصطکاکی که بین دو لایه از ورقه ایجاد می‌شود، برق تولید می‌کند.

طبق گفته سازندگان این دستگاه کوچک، این ورقه می‌تواند حداکثر 124 ولت برق تولید کند. البته این برق تولید شده فعلاً قادر نیست یک گوشی هوشمند را شارژ کند ولی قادر است 48 چراغ LED را روشن کند. البته می‌توان قطعات بزرگتر نیز برای جاهای مختلف بدن که دارای حرکات بیشتری است، ساخت تا انرژی بیشتری را جذب کرده و برق با ولتاژ بیشتری تولید کند در این صورت می‌توان با برق تولید شده، دستگاه‌های هوشمند مانند تلفن همراه را نیز شارژ کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.