رئیس جمهوری پیگیر مرگ کاووس سید امامی است

ایران آنلاین /سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، موضع دولت درباره موضوعات مهم روز را اعلام کرد. محمدباقر نوبخت، در واکنش به خودکشی دکتر کاووس سیدامامی، با تأکید بر دخالت نکردن دولت در امور قوه قضائیه، تصریح کرد که رئیس جمهوری به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی، پیگیر این مسأله است. او درباره نرخ ارز به عنوان بحث عمومی دیگر این روزهای کشور نیز بار دیگر، قیمت ارز را غیرواقعی اعلام کرد و گفت نرخ ارز به نقطه واقعی و متعادل که او نزدیک 4 هزار تومان اعلام کرد، باز می‌گردد.

به گزارش ایرنا، خبرنگاری از سخنگوی دولت درباره بازداشت‌های اخیر و خودکشی دکتر سیدامامی پرسید. نوبخت با اشاره به اینکه دولت در نخستین موضع، با قبول استقلال قوه قضائیه و دخالت نکردن، باید این نوع رخدادها را نظاره کند، مسئولیت را متوجه قوه قضاییه دانست و گفت: اما رئیس جمهوری به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی نسبت به برخی رخدادهای اجتماعی و قضایی نگران است و درچارچوب قانون اساسی فعالیت‌های خود در این باره را ادامه می‌دهد.
وی با بیان اینکه قوه قضائیه و ضابطین درچارچوب قانون اقداماتی می‌کنند، زندانی را امانتی در اختیار دستگاه قضایی دانست و افزود: باید توجه داشته باشیم که مراقبت نکردن چه سوء استفاده‌هایی را از سوی دشمنان در برخواهد داشت، باید بر اساس قانون، وجدان و دین نسبت به کسانی که در اختیارمان قرار می‌گیرند، حتی اگر به عنوان فردی بوده که قرار است مجازات شود، از آنان صیانت کنیم . سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر تقصیری صورت گرفته قوه قضائیه بررسی کند، غیر از این که ممکن است سوء استفاده بدخواهان را در برداشته باشد، از نظر حقوقی که زندانی دارد باید از جانش محافظت کند و انتظار می‌رود پیگیری‌های لازم صورت گیرد، رئیس جمهوری نیز پیگیر موضوع هستند.
 
نوسان نرخ ارز، حباب است
نوبخت درباره اقدام دولت برای ساماندهی بازار ارز، نخست از اقدام بانک مرکزی برای جلوگیری از گسترده‌تر شدن مؤسسات غیرمجاز قدردانی کرد و گفت: مگر در عرضه و تقاضای واقعی ارز چه اتفاقی افتاده که ارز کالای پرسود تلقی شود؟ این زیانی است که پول ملی می‌بیند.
وی با تأکید بر اینکه دولت با کاهش ارزش پول ملی موافق نیست، ابراز امیدواری کرد اقدامات بانک مرکزی در این باره درآینده نزدیک اجرایی شود. سخنگوی دولت، ثبات اقتصادی را برای کشور لازم دانست و افزود: در چنین مواقعی اگر فردی ارزی هم دارد، باید ارائه کند تا بازار کنترل شود.
سخنگوی دولت در پاسخ به ارزیابی شما از میزان ارزش پول ملی و ارز چیست؟ گفت: معتقدم با توجه به محاسبات موجود باید قیمت ارز زیر چهار هزار تومان باشد. مگر از ابتدای سال تاکنون چه اتفاقی افتاده که نرخ ارز به بالای چهار هزار تومان رسیده است، جز اینکه تقاضای کاذب این نظام پولی را برهم می‌ریزد. فرض کنیم بانک مرکزی به موضوع ورود نکند؛ میزان ارز ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی مشخص است بنابراین بانک مرکزی باید با قوت به موضوع ورود کند و باید بپذیریم هرجا ثبات اقتصادی مورد نیاز باشد دولت ورود خواهد کرد و اینها همه حباب است که باید بترکد.
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه چرا باید برای تعادل بازار ارز، بانک مرکزی ارز تزریق کند در حالی که قبلاً گفته شده بانک مرکزی مشکل تأمین ارزی دارد؟ گفت: از نظر دخل و خرج ارزی و کمبود منابع ارزی مشکل نداریم، اما شرایطی به وجود می‌آید مانند الان به طوری که آنچه بر بازار عرضه به صورت تقاضا تحمیل می‌شود بیش از میزان تقاضای مؤثر است. امروز با یک تقاضای غیرمؤثر و غیرضروری مواجه هستیم؛ به صرف اینکه برخی فکر می‌کنند این بازار نسبت به سایر بازارها بازدهی بهتری دارد.
وی خاطرنشان کرد: در برخی سال‌ها در دولت یازدهم بانک مرکزی حتی یک سنت هم به بازار، ارز تزریق نکرد، اما بانک مرکزی نه تنها خزانه خود بلکه اگر خزانه بانک مرکزی امریکا را هم داشته باشد قطعاً با این میزان تقاضا، کم می‌آورد؛ بنابراین نباید اجازه دهیم ذخایر ارزی به بازار عرضه شود. نوبخت افزود: گاهی در دولت‌های قبل تا 22 میلیارد دلار ارز به بازار وارد شد، اما باید حواس‌مان باشد که نباید دنبال افرادی همچون جمشید بسم‌الله‌ها هم بگردیم، بلکه باید اقدامات دیگری صورت گیرد که بانک مرکزی در حال انجام آن است.
نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود درباره سرنوشت گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات، دیوان محاسبات را یک نهاد نظارتی مستقل توصیف کرد که به دنبال مچ‌گیری و پرونده سازی نیست، اما تصریح کرد: طبق قانون، گزارش دیوان محاسبات باید به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه می‌شد و بعد از اعلام نظر این وزارتخانه ورفع ابهامات، به مجلس ارائه شود، در این شرایط همزمان رسانه‌های معاند وخارجی که برای نشان دادن اینکه نظام فاسد است سوء استفاده کردند، موظف بودم به عنوان دستگاه نظارتی ورود کنم تا برای جامعه روشن شود، اما این به معنای تخطئه دیوان محاسبات نیست و دولت براین قائل است که باید این نهاد نظارتی تقویت شود .
سخنگوی دولت درباره انتقادات به سخنان رئیس جمهوری در 22 بهمن نیز با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا به یاران انقلاب بیفزاییم و هر آن کس که به قانون اساسی اعتقاد دارد انقلابی است، افزود: خیلی از افراد که بیرون گذاشته شده‌اند از ما هستند و بی جهت افراد و گروه‌ها را تقسیم بر دو نکنیم واین نگاه اعتقادی رئیس جمهوری است.
نوبخت در بخش دیگری از این نشست، در پاسخ به سؤالی درباره فرجام یارانه‌ها، با تأکید بر اینکه دولت بدون موافقت مجلس، قانون یارانه‌ها را اجرایی نمی‌کند، اظهار کرد: ما تبصره ۱۸ را از ۱۴ جدا کردیم و دو نکته برای پرداخت یارانه‌ها در نظر داریم؛ یک اینکه به خانواده‌های واقعاً نیازمند یارانه بدهیم، دو این که به خانواده‌هایی یارانه بدهیم که زیر خط مستمری‌بگیران قرار دارند و دریافتی آنان ۱۹۳ هزار تومان است چرا که قصد ما ریشه‌کن کردن فقر مطلق است.
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه سیاست دولت، گشتن حساب‌های مردم نیست، گفت: دولت قصد دارد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی،  ۱۰۰ هزار واحد مسکن فرسوده را نوسازی کند، ناوگان حمل و نقل عمومی را نو کند که منجر به ایجاد حدود ۲۵ هزار شغل می‌شود و البته که ما بدون موافقت مجلس، قانون یارانه‌ها را اجرایی نمی‌کنیم.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.