جبهه مخالفان دولت در برابر طرح همه‌پرسی

سیاسی /
شناسه خبر: 326704

آیت‌الله سیداحمد خاتمی: سخنان رئیس‌ جمهوری در این ‌باره به حدی برای بدخواهان انقلاب شیرین بود که تبدیل به تیتر اول شبکه تلویزیونی سلطنتی انگلیس بی‌بی‌سی فارسی شد

ایران آنلاین /طیف محدودی از اصولگرایان از اشارات رئیس جمهوری به همه‌پرسی در سخنرانی 22 بهمن، برآشفته شدند. روحانی گفت «اگر در دو تا مسأله اختلاف نظر داریم، جناح‌ها اختلاف دارند، دعوا و شعار ندارد، صندوق آرا را بیاوریم و طبق اصل 59 قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم.» اشاره روحانی به این اصل مغفول مانده با استقبال گسترده حقوقدانان و فعالان سیاسی مواجه شد. اما مشخص نیست منتقدان، دقیقاً برچه مبنایی با سخنان روحانی مخالفت می‌کنند. زیرا قانون اساسی، همه‌پرسی را به عنوان سازوکاری برای حل  اختلافات به رسمیت شناخته و نمی‌تواند یک امر تزئینی باشد. بنابراین، می‌توان این اختلاف نظر را هم در زمره رویکرد دو طرف به قانون اساسی نگریست؛ ظرفیتی که برخی به آن نگاه حداکثری و برخی دیگر نگاه حداقلی دارند.

سخنگوی دولت امروز در واکنش به این انتقادات، مراجعه همگان به قانون اساسی را واضح و مبرهن و بی نیاز از توضیح دانست و گفت که استناد آقای رئیس جمهوری به اصل ۵۹ پیام خاص خود را دارد. محمدباقر نوبخت اضافه کرد که «استناد آقای رئیس‌جمهوری به اصل ۵۹  قانون اساسی، نشان می‌دهد در مسائل اقتصادی و رخدادهای بزرگ می‌توان از نظرات مردم استفاده کرد و این از نقاط قوت قانون اساسی ماست که پاسخگوی شرایط است.»
هوشنگ پوربابایی، حقوقدان هم گفت که «اگر در مسائل مهم از حیث اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، قوه مقننه نخواهد اعمال قانون کند یا به عبارتی مسأله از حیث اهمیت در درجه‌ای باشد که شرایط مراجعه به همه‌پرسی را فراهم کند، در چنین مواردی باید نظر مردم پرسیده شود.»
عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز با اشاره به اینکه برگزاری رفراندوم زمانی اتفاق می‌افتد که در تمام سطوح حاکمیتی موافقت بر سر آن موضوع وجود داشته باشد، برجام را مثال بارز توصیف کرد و افزود: «حتماً اگر باب این اتفاق در کشور ما باز شود، امیدواری اجتماعی قابل توجهی را ایجاد می‌کند. اصل 59 قانون اساسی امید از دست رفته جامعه را می‌تواند بازگرداند.»
باوجود این رویکردها، طیفی از اصولگرایان همچون گذشته، در این مورد نیز موضع انتقادی خود به رئیس جمهوری را حفظ کردند.
محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه از جمله این چهره‌هاست که ضمن رد وجود هرگونه بن‌بست و ارائه تصویری ناقص از اقتصاد و معیشت مردم، رئیس جمهوری را به یک مناظره زنده در بحث همه‌پرسی دعوت کرد.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان موضع عجیبی اتخاذ کرد. انتظار می‌رفت که او مطابق جایگاه حقوقی خود، مدافع همه اصول قانون اساسی باشد، اما در کانال «تلگرام» خود این طور موضع رئیس جمهوری که خود حقوق خوانده است را «کارشناسی نشده» توصیف کرد.
وی با اشاره به اینکه اصل ۵۹ مربوط به اعمال اختیارات قوه مقننه است، شاید آقای رئیس جمهوری با اصل دیگری آن را اشتباه کرده‌اند! ادامه داد: «قانون اساسی ظرفیت‌های متنوعی در حوزه‌های مختلفی دارد که ما هم نگرانیم چرا این ظرفیت‌ها به درستی به کار گرفته نمی‌شوند. مثلاً چرا نباید سؤال و استیضاح در رویکرد مجلس محترم وجود داشته باشد. فارغ از نتیجه، شاید سؤال از مقامات اجرایی این فرصت را برای آنها به وجود آورد تا برخی دلایل کمبودها و احیاناً ناکارآمدی‌‌ها را، بدون توجه به مسائل سیاسی توضیح دهند و مردم نیز از مشکلات موجود مطلع شوند.»
حمیدرضا مقدم فر، مشاور فرهنگی فرمانده سپاه در برنامه نگاه دو، «سخن‌گفتن از رفراندوم آن‌هم در حضور راهپیمایان میلیونی ۲۲ بهمن» را مَثَل آن فردی توصیف کرد «که رفت جنگل و هنگام برگشت از او پرسیدند جنگل چطور بود؟ گفت والله ما رفتیم ولی آنقدر درخت آنجا بود که نتوانستیم جنگل را ببینیم!» وی حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن را نوعی رفراندوم دانست. این استدلال که حاوی نوعی تغافل از ظرفیت‌های قانون اساسی است، از سوی چهره‌های اصولگرای دیگری نیز تکرار شد. چنانچه حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس نیز با اشاره به اینکه 22 بهمن روز وفاداری ملت به انقلاب اسلامی بود و  بار دیگر حجت بر مسئولان تمام شد، اظهار کرد: پاسخ متناسب به حضور پرشور مردم که علی‌رغم گله‌مندی‌های بحق آنان از مشکلات انجام شد، دمیدن در آتش تفرقه و بیان سخنان جناحی و انتخاباتی نبوده و نیست. قدرشناسی از این حضور پرشور، در گرو مبارزه بی‌امان با فقر و فساد و تبعیض است.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی نیز با اشاره به اینکه مطرح کردن اصل 59 قانون اساسی در راهپیمایی 22 بهمن مصداق قدردانی از مردم نیست، به فارس گفت: سخنان رئیس‌ جمهوری در این ‌باره به حدی برای بدخواهان انقلاب شیرین بود که تبدیل به تیتر اول شبکه تلویزیونی سلطنتی انگلیس بی‌بی‌سی فارسی شد و آنها نوشتند که رئیس ‌جمهوری ایران همه‌پرسی را راه خروج از بن‌بست سیاسی می‌داند.

وی با انتقاد از طرح سخنانی که دشمن از آن بهره‌برداری می‌کند، اظهار کرد: اصل 59 قانون اساسی و همه‌پرسی برای جایی است که راهکار قانونی وجود نداشته باشد و زمانی که راهکار قانونی است همه باید ملزم به آن باشند.
خاتمی ضمن ابراز امیدواری برای اصلاح سخنان رئیس جمهوری، خطاب به شبکه‌ دولتی ضد اسلامی، ضد ایرانی و به ضدانقلاب فراری که دلخوش به برخی اظهار نظرها شده‌اند هم گفت که «آنها هرگز به آرزوی خود برای رفراندوم و همه‌پرسی عمومی نخواهند رسید.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.