ion

رمز عبور از مایکروسافت می رود

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 326384

هرچند پیش از این رمز عبور یکی از راهکارهای مهم برای افزایش امنیت و نیز تایید هویت کاربران محسوب می شد ولی به دلیل استفاده کاربران از رمزهای عبور ناامن، مدتی است که کمپانی های مختلف در تلاش برای استفاده از روش های ایمن تر هستند و مایکروسافت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ایران آنلاین /مایکروسافت در حال آزمایش نسخه ای از سیستم عامل ویندوز است که در آن خبری از کلمات عبور نیست و از شیوه های دیگری برای تایید هویت کاربران استفاده می شود.

ویندوز  با نام Windows S نسخه ای خاص از ویندوز 10 است و تنها برنامه هایی بر روی آن قابل نصب است که از فروشگاه آنلاین خود مایکروسافت بارگذاری شده باشند. از گزینه هایی که در این سیستم عامل جایگزین کلمات عبور خواهند شد می توان به تایید هویت از طریق تلفن همراه که در قالب آن کد یکبار مصرف تولید شده توسط یک برنامه موبایلی برای کاربر ارسال می شود یا کلیدهای  FIDO به عنوان ابزار تایید هویت اشاره کرد.

دیگر گزینه های در دسترس که جایگزین کلمات عبور ویندوز اس می شوند هم شامل شناسایی هویت از طریق چهره کاربر و اسکنر اثر انگشت هستند. البته هنوز دقیقا مشخص نیست که کدامیک از این روش ها به عنوان گزینه برتر توسط مایکروسافت انتخاب خواهد شد.

بررسی های موسسه وریزون در سال 2017 نشان داده بود که در 80 درصد از موارد نفوذ به رایانه های شخصی به علت استفاده از کلمات عبور ناایمن رخ می دهد و لذا کنار گذاشتن این روش به ارتقای امنیت و حریم شخصی کاربران کمک شایانی خواهد کرد.

/فارس

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.