ion

چهار انجمن علوم سیاسی ایران، جامعه شناسی، مطالعات صلح ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری خواستار روشن شدن نحوه مرگ کاووس سید امامی شدند

ایران آنلاین / به گزارش ایرنا، در بخشی از این نامه که روز یکشنبه منتشر شد، آمده است: «انجمن های علمی براساس مسئولیت علمی و صنفی، خود را حافظ هویت و منزلت اعضای اجتماع علمی می دانند. ازاین رو، انتظار دارند مسئولان امر درباره این رویداد تلخ و جبران ناپذیر پاسخگوی نگرانی های افکار عمومی، به ویژه اجتماع علمی کشور، باشند.»

روز شنبه، 21 بهمن‌ماه رامین سید امامی، فرزند کاووس سید امامی بود که خبر از فوت پدرش در زندان اوین داد. او در حساب توئیتر خود اینگونه نوشت: «خبر مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی، را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم، نمی‌کنیم.»

همزمان در همین روز دادستان تهران بدون اشاره به این اتفاق و نام بردن از کسی، اعلام کرد که شماری از فعالان محیط زیست به اتهام «جاسوسی» و «جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده» بازداشت شده‌اند.

دادستان تهران در حاشیه مراسم راهپیمایی 22 بهمن، یک روز بعد از سخنان روز شنبه خود درباره کاووس سید امامی گفت: این فرد یکی از همان متهمان بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.

همزمان (رییس دادگستری استان تهران هم به «ایلنا» گفت: چون هنوز پرونده در مرحله اولیه تحقیقات است؛ اطلاع رسانی در این باره موکول می‌شود به زمانی که تحقیقات تکمیل شود. انشالله پس از کامل شدن تحقیقات، اطلاع رسانی انجام خواهد شد. غلامحسین اسماعیلی افزود: جمعی از کسانی که اطلاعاتی را جمع‌آوری کردند و به بیگانگان می‌دادند، شناسایی شدند و برخی‌ها دستگیر شدند و برخی‌ها هم ممکن است، در آینده دستگیر شوند. پرونده در مرحله اولیه است و جزییات قابل بیان نیست.

در حالی که به موازات انتشار اخبار مربوط به فوت کاووس سید امامی در زندان اوین، اخبار دیگری هم درباره بازداشت برخی از فعالین محیط زیست کشور منتشر شده، دبیر شورای عالی امنیت ملی در همین رابطه در حاشیه مراسم 22 بهمن گفت: در پشت فعالیت‌های مأموران تخصصی برخی از Ngo‌ها در حوزه‌هایی مانند بهزیستی، زنان، محیط زیست و آب؛ هاله‌ای از ابهام در ارتباطات وجود دارد که در حال بررسی است./

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.