ion

صدایی که شنیده نشد

اندیشه /
شناسه خبر: 324917

دکتر هادی خانیکی معتقد است که بخشی از صداهای مردم همیشه به طور تاریخی شنیده نشده است نه اینکه این امر، خاص دوره پهلوی باشد. گویی در تاریخ ایران همواره بخشی از صداها در جامعه نشنیده می ماند.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین، نشست "صدایی که شنیده نشد"  به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، 18 بهمن ماه در محل این پژوهشگاه برگزار شد. دکتر هادی خانیکی استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر ابراهیم فیاض، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران از سخنرانان این مراسم بودند:
 
*در دوره پهلوی با دیکتاتوری روبرو بودیم نه استبداد
دکتر ابراهیم فیاض بین «استبداد» و «دیکتاتوری» تفاوت معنایی قائل شد و معتقد است که آنچه در دوره پهلوی رخ داد، دیکتاتوری بود نه استبداد.
به زعم او، استبداد در نتیجه بی سوادی شکل می گیرد. از این رو، حاکمیت استبداد در جامعه ایرانی را به قبل از مشروطه ارجاع داد و تاکید کرد که استبداد تا مشروطه بود و شاخصه آن را عرفان گرایی و اخباری گری در فقه دانست.
وی دیکتاتوری پهلوی را دیکتاتوری در نوسازی قلمداد کرد که طی آن رضا شاه با ایجاد ارتش و پس از آن سپاه دانش و سپاه بهداشت می کوشید نوسازی را در قالب قانون دیکته کند.
از این رو، در جریان انقلاب، مردم بین آنچه شاه می گفت با واقعیت بیرونی جامعه اختلاف دیدند و بپاخاستند. بر این اساس، او انقلاب اسلامی 57 را اعتراض مردم علیه دیکتاتوری دانست نه استبداد.
به باور فیاض، امروز ما از استبداد و دیکتاتوری به شعور عمومی رسیده ایم و مردم به واسطه شبکه های اجتماعی به هشیاری رسیده اند. در این فضا، شعور عمومی دیگر نه استبداد و نه دیکتاتوری را برنمی تابد. 
 
*فاصله بین نخبگان سیاسی و مردم
دکتر هادی خانیکی، دیگر سخنران این نشست، معتقد است که بخشی از صداها به طور تاریخی شنیده نشد نه اینکه این امر، خاص دوره پهلوی باشد. گویی در تاریخ ایران همواره بخشی از صداها در جامعه نشنیده می ماند.
به زعم او، فاصله بین نخبگان سیاسی و مسئولیتی که انجام می دادند در طول تاریخ ایران موجب نشنیده ماندن صدای حامعه بود. 
از این رو، بر ضرورت فهم تاریخی تاکید گذاشت چراکه به باور او، عدم آگاهی از این گفتمان تاریخی می تواند این شنیده نشدن را تکرار کند.
او برخلاف فیاض معتقد است که اتفاقا یکی از عوامل انقلاب، وجود استبداد و دیکتاتوری بوده و هست و از مشروطه تا انقلاب  استبداد دغدغه و مساله مشترک مردم بوده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.