ion

جوانترین دختر غارنورد ایران از شگفتی ها و خاطراتی که فرسنگ ها زیر زمین به ثبت رسانده است می گوید

زندگی در اعماق اسرارآمیز زمین

زندگی /
شناسه خبر: 324223

اسرا مفاخری جوانترین دختر غار نورد ایران است که نام او به‌عنوان پدیده کوهنوردی کردستان نیز مطرح است.از 9 سالگی وقتی وارد غار شد نتوانست از زیبایی‌های آن دل بکند و روزهای زیادی را در بسیاری از غارهای ایران سپری کرده و 30 ساعت زندگی در عمیق‌ترین غار ایران خاطرات زیبایی را برای او رقم زده است.

ایران آنلاین /فرسنگ‌ها زیر زمین پر از شگفتی‌ها و ناشناخته‌هایی است که هر روز ابعاد تازه‌ای از آن کشف می‌شود،دنیایی که با تاریکی گره خورده و هر گوشه‌ا ز آن   در خود رازهای بسیاری را نهفته دارد. غارها تنها راه ارتباط طبیعی به درون زمین است و انسان‌هایی که تشنه کشف ناشناخته‌ها هستند با قدم گذاشتن به درون این غارها جهان تازه‌ای را تجربه می‌کنند. در این میان کسب این تجربه شیرین در سن 9 سالگی بسیار دلچسب‌تر است، تجربه‌ای که با هیجان همراه بوده و غارنوردی در 65 غار ایران و دیدن شگفتی‌های اعماق زمین خاطراتی است که با کودکی او گره خورده‌اند. اسرا مفاخری جوانترین دختر غار نورد ایران است که نام او به‌عنوان پدیده کوهنوردی کردستان نیز مطرح است. از 9 سالگی وقتی وارد غار شد نتوانست از زیبایی‌های آن دل بکند و امروز در 15 سالگی در کنار کوهنوردی و صخره نوردی روزهای زیادی را در بسیاری از غارهای ایران سپری کرده و قله‌ها و چاله‌های عمیق این غارها را درنوردیده است. 30 ساعت زندگی در عمیق‌ترین غار ایران خاطرات زیبایی را برای او رقم زده است. اسرا همچنان تشنه رفتن به فرسنگ‌ها زیر زمین و دیدن ناشناخته‌هاست. زندگی از نگاه او یعنی تلاش برای رسیدن به موفقیت و رفتن به نقاطی که کمتر انسانی موفق به رسیدن به آنجا شده است.

 

اسرار اعماق زمین
سال 82 در شهرقروه در استان کردستان در خانواده‌ای به‌ دنیا آمد که اهل کوهنوردی بودند. فرزند سوم خانواده است و از کودکی پدر و برادر بزرگترش را در حالی که کوله به دوش راهی کوه می‌شدند دیده است. بهترین روزهای کودکی‌اش وقتی بود که پدر برایش از خاطرات و شگفتی‌های کوه و غارنوردی می‌گفت و او با ذهن کودکانه‌اش خود را در اعماق زمین و در حال غارنوردی تجسم می‌کرد.
اسرا مفاخری جوان‌ترین و به نوعی کم سن‌ترین دختر غارنورد ایران است؛ از 4 سالگی همراه پدر و برادر کوهنوردی را آغاز کرد و از 9 سالگی وارد غارنوردی شد و تا به امروز نزدیک به 65 غار و قله‌های زیادی را فتح کرده است. وقتی می‌خواهد از شگفتی‌های غارنوردی بگوید با هیجان لحظات رفتن به درون چاله‌های عمیق غارها را تشریح می‌کند. او که 15 بهار را پشت سرگذاشته است آرزوهای زیادی دارد که مهم‌ترین آن رفتن به غار« ورونا »عمیق‌ترین و طولانی‌ترین غار جهان در گرجستان است. در کودکی بارها شاهد بودم که پدر و برادرم به کوهنوردی یا غارنوردی می‌رفتند و من روزها چشم‌انتظار بازگشت آنها می‌ماندم تا پدر از خاطرات و لحظاتی که در اعماق زمین داشت برای من بگوید و عکس‌های آن را به من نشان بدهد. از همان روزها علاقه زیادی به غارنوردی داشتم و پدر که متوجه این علاقه من شده بود زمینه رسیدن به آرزوهایم را فراهم کرد. او از کوهنوردان و غارنوردان حرفه‌ای کردستان است که سال‌هاست به‌شکل حرفه‌ای کوهنوردی و غارنوردی می‌کند. او معتقد است با آموزش‌های پایه می‌توانیم زمینه موفقیت بچه‌ها را فراهم کنیم و در این راه باید به آنها اعتماد کنیم. هیچ گاه نخستین روزی را که وارد غار شدم فرامو ش نمی‌کنم؛ تا قبل از رفتن به غار با کمک برادرم صخره نوردی با طناب و اصول پایه‌ای آن را یاد گرفتم، البته در کنار غارنوردی همراه پدر و برادرم به قله‌های منطقه کردستان مثل شاهو، بدر، پریشان و پراو، قله الوند و دماوند صعود کردم.
اسرا از نخستین غاری که در 9سالگی وارد آن شد گفت و ادامه داد: پدر همیشه برای ما از جذابیت‌های غار و دنیایی که در اعماق زمین وجود دارد می‌گفت و من با شنیدن آن بیشتر علاقه‌مند می‌شدم که وارد غار شوم. با وجود آنکه مادر زیاد موافق نبود ،اما پدرم به من اطمینان داد که همراه او و تیم غارنوردی می‌توانم به غار بروم. نخستین غاری که وارد آن شدم غار تاتار در شهرستان دیواندره بود که با توجه به افقی بودن آن پدرم برای آشنا شدن با غار مرا به آنجا برد، پس از آن ،کار با طناب در غارنوردی را یاد گرفتم و برای دومین بار وارد غار صلوات آباد واقع در روستای صلوات آباد از توابع شهرستان سنندج شدم. جذابیت‌های غارها و سنگ‌ها و صخره‌های زیبایی که در آن وجود دارد انگیزه مرا به ادامه غارنوردی بیشتر کرد و تصمیم گرفتم همراه پدر به همه غارهای کشور بروم. فرسنگ‌ها زیر زمین دنیای دیگری است. جاهای جذاب و دست نخورده که همان طور بکر باقی مانده است؛ سنگواره‌هایی که آب آثار زیبایی را روی آن خلق کرده در کنار چشمه‌هایی زلال که مانند آن روی زمین وجود ندارد. هر ورزشی جذابیت خاص خودش را دارد ،اما غارنوردی با هیجان همراه است و به‌ همین دلیل لذت آن چند برابر است. وقتی در تاریکی پا درون غارها می‌گذارم به عظمت خداوند پی می‌برم و اینکه چه چیزهایی در این جهان وجود دارد و ما از آن بی‌اطلاع هستیم.سنگ‌های زیبا در اعماق چاه‌های غار و دریاچه‌های طبیعی از دیگر جذابیت‌های فراموش‌نشدنی در غارها است.

درس زندگی در عمیق‌ترین غار
جشن تولد 10 سالگی و خاموش کردن شمع کیک تولد در اعماق غار فنی دوکچی و حضور در 4 غار اکتشافی خفاش، طلا کوله، کوره پیره ژن (غارهایی که کسی تا آن لحظه وارد آن نشده است) و 30 ساعت زندگی در عمیق  ترین غار ایران (پراو) خاطراتی را برای او رقم زده است که با هیجان زیاد آن را بازگو می‌کند. جذابیت غار پراو و بالا و پایین رفتن از 24 چاه عمیق این غار برای اسرا فراموش نشدنی است. او می‌گوید: « زندگی را در کنار رودخانه‌های زلال و تاریک این غار لمس کردم. جایی که ماهی‌های نابینا و بی‌رنگ در آن شنا می‌کنند و برای رفتن به انتهای این غار باید سه برابر بیشتر از دیگر غارها نیرو صرف کرد. غار پراو یکی از جذاب‌ترین و در عین حال خطرناک‌ترین غارهای ایران است که تاکنون 5 غارنورد در آن کشته شده‌اند. در این غار 26 چاه عمیق وجود دارد که باید برای رسیدن به انتهای غار از این چاه‌ها عبور کرد؛ تا به امروز 5 بار وارد این غار شده‌ام و تا عمق 752متری نیز رفته ام. در غارنوردی جمله معروفی وجود دارد و آن هم این است که نخستین اشتباه آخرین اشتباه است و شما هیچ گاه فرصت جبران نخواهید داشت. وقتی برای نخستین بار وارد غار پراو شدم هیجان زیادی داشتم. چاه‌های عمیق این غار یکی از مکان‌های جذابی است که غارنوردان زیادی را به این مکان می‌کشاند. لحظه‌ای که با طناب به اعماق این چاه‌ها می‌رفتم می‌دانستم که جان من به این طناب بسته است و سعی می کردم همه چیزهایی را که آموخته بودم به‌ کار ببرم. لحظه رفتن به داخل این چاه‌ها باید مراقب بود که ابزارها را بدرستی نصب کرد و با اطمینان از محکم بودن طناب، داخل چاه شد.»
من عاشق هیجان هستم و 30ساعت زندگی در غار پراو یکی از بهترین خاطراتی است که همیشه به یاد دارم. نخستین بار در 10 سالگی وارد غار پراو شدم. وقتی وارد نخستین چاه شدم در تاریکی چاه چند دقیقه با خدا راز و نیاز کردم. خلوت بسیار دلنشینی بود و احساس می‌کردم خیلی به خدا نزدیک شده ام؛  از او خواستم تا کمک کند بتوانم شگفتی‌های بیشتری از این غار ببینم و خوشحالم که توانستم داخل 24 چاه این غار بروم و از آن خارج شوم،البته سرپرست تیم اجازه نمی‌داد بیشتر از سه چاه جلوتر بروم ،اما با کمک پدر و تمریناتی که پشت سر گذاشتم توانستم تا چاه 24 این غار بروم؛ در غارنوردی خطر همیشه در کمین است،اما خوشبختانه به‌ دلیل وضعیت جسمانی مناسب تا به حال اتفاق خاصی  هنگام پیمایش برایم پیش نیامده است. اسرا از شعار غارنوردان و احترامی که باید به غار گذاشت اینگونه گفت: «دوستان و همکلاسی هایم همیشه از من درباره شگفتی‌های غار سؤال می‌کنند و من سعی می‌کنم با عکس‌هایی که در اعماق غار گرفته‌ام از این شگفتی‌ها بگویم.»
غارنوردان جهان سه شعار اصلی دارند: هیچ چیز بیرون نمی‌بریم جز عکس، هیچ چیز به جا نمی‌گذاریم جز رد پایی کنترل شده و هیچ چیزی را نمی‌کشیم جز زمان. من هم سعی کردم به این سه شعار پایبند باشم و به همین دلیل هیچ گاه چیزی را از غار به‌ عنوان یادگار بیرون نمی‌آورم و معتقدم که طبیعت بکر و دست نخورده غارها باید به همان شکل باقی بماند؛ در زندگی آموخته‌ام که برای موفقیت باید تلاش کرد و غارنوردی تمرین استقامت و رسیدن به موفقیت است.
خوشحالم که به‌عنوان یک دختر نوجوان ایرانی غارنوردی می‌کنم و بجز ایام تعطیل در ایام دیگر سال با اجازه مدرسه غارنوردی می‌کنم. آرزو دارم که یک روز بتوانم به غار ورونا (عمیق‌ترین غار جهان) در گرجستان که تا به امروز عمق ۱۷۱۰ متری آن کشف شده بروم و شگفتی‌های آن را از نزدیک ببینم./ روزنامه ایران
 

جوانترین دختر غارنورد ایران از شگفتی ها و خاطراتی که فرسنگ ها زیر زمین به ثبت رسانده است می گوید  زندگی در اعماق اسرارآمیز زمین
جوانترین دختر غارنورد ایران از شگفتی ها و خاطراتی که فرسنگ ها زیر زمین به ثبت رسانده است می گوید  زندگی در اعماق اسرارآمیز زمین
جوانترین دختر غارنورد ایران از شگفتی ها و خاطراتی که فرسنگ ها زیر زمین به ثبت رسانده است می گوید  زندگی در اعماق اسرارآمیز زمین
جوانترین دختر غارنورد ایران از شگفتی ها و خاطراتی که فرسنگ ها زیر زمین به ثبت رسانده است می گوید  زندگی در اعماق اسرارآمیز زمین

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.