ion

آیا شیمی درمانی برای جنین مضر است؟

سلامت /
شناسه خبر: 324042

زنی 28 ساله هستم که مدت سه ماه است باردارم. متأسفانه به‌تازگی متوجه شدم که به‌ سرطان سینه مبتلا شده‌ام لطفاً مرا راهنمایی کنید که می‌توانم فرزندم را نگه دارم و بیماری من برای او خطرناک نیست؟ و آیا درمان می‌تواند برای جنین خطرناک باشد؟

ایران آنلاین /هیچ شواهدی مبنی بر خطرناک بودن سرطان سینه برای جنین وجود ندارد. آن چیزی که می‌تواند به کودک آسیب برساند برخی از درمان‌ها مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی آن هم در سنین خاصی از بارداری است.

اگر بیماری شما هنوز در مراحل اولیه یعنی مرحله 1 یا 2 قرار دارد می‌توان با برداشت ضایعه سرطانی یا کل بافت سینه، بیماری را درمان کرد و اشعه درمانی و شیمی درمانی را که برای سلامت کودک خطرناک است به بعد از خاتمه بارداری موکول کرد.  اما اگر سرطان سینه در مرحله پیشرفته‌تر یعنی مراحل 3 و 4 تشخیص داده شود و سن بارداری کمتر از 3 ماه باشد شرایط کمی پیچیده‌تر می‌شود، چرا که برای درمان سرطان، باید اشعه درمانی و شیمی درمانی هم صورت بگیرد و در این شرایط حفاظت از جنین بسیار سخت خواهد شد. در این موارد معمولاً ختم بارداری صورت می‌گیرد. اما اگر بیماری در مراحل 3 یا 4 باشد و سن بارداری هم بیش از سه ماه باشد دیگر شیمی درمانی برای جنین خطرناک نخواهد بود، چرا که مواد شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم از جفت به‌ جنین منتقل نمی‌شود.

دکتر پدرام فدوی

رادیو انکولوژیست/ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.