ion

<پای پرانتزی> در کمین کودکان چاق

سلامت /
شناسه خبر: 324041

خمیدگی و پرانتزی بودن پاها یکی از مشکلات شایعی است که در میان بسیاری از کودکان بخصوص در سال‌های اول تولد، دیده می‌شود. متخصصان معتقدند این عارضه با رشد کودک و بزرگ شدن او اصلاح می‌شود و نیاز به درمان نیست، اما گاهی هم فرآیند رشد نمی‌تواند پرانتزی بودن پاها را اصلاح کند.

ایران آنلاین /دکتر محمد رازی، دلیل این مشکل را چنین توضیح می‌دهد: اضافه وزن در سنین رشد، نخستین دلیل انحراف ماندگار اندام و پای پرانتزی در کودکان است. معمولاً کودکانی که وزن زیاد دارند تغذیه سالمی هم ندارند و با کمبود برخی از ویتامین‌ها بخصوص کمبود ویتامین D مواجه هستند.

رئیس انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب‌های ورزشی ایران، می‌افزاید: کمبود ویتامین D در میان ایرانیان بسیار شایع است. از این‌رو همان گونه که برای رفع کمبود ید از نمک یددار استفاده می شود برای جبران کمبود ویتامین D هم باید راهکاری اندیشید تا بتوانیم کودکان و جوانان راست قامتی داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه‌نژاد آسیایی به‌دلیل سبک زندگی و نحوه نشستن دچار درجاتی از پای پرانتزی است خاطرنشان می‌کند: پای پرانتزی در درجات کم، مشکل ساز نیست و می‌توان با کنترل وزن، تغذیه مناسب و ورزش‌های صحیح از پیشرفت آن جلوگیری کرد. دکتر رازی در خاتمه تأکید می‌کند: به‌هیچ وجه خودسرانه از مکمل‌های ویتامین D استفاده نکنید./ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.