ion

مطالبه گری حقوق، هزینه دارد

حقوقی /
شناسه خبر: 323759

منشور حقوق شهروندی را می‌توان به نوعی حرکت و پیوستگی دولت به سوی ملت و رویکرد حاکمیت به مطالبات مردم دانست و باید این قدم مثبت را به فال نیک گرفت هرچند دولت و حاکمیت با اصول و اهداف و شعارهای مطلوبش در بحث حقوق شهروندی فاصله زیادی دارد.

ایران آنلاین / منشور حقوق شهروندی را می‌توان به نوعی حرکت و پیوستگی دولت به سوی ملت و رویکرد حاکمیت به مطالبات مردم دانست و باید این قدم مثبت را به فال نیک گرفت هرچند دولت و حاکمیت با اصول و اهداف و شعارهای مطلوبش در بحث حقوق شهروندی فاصله زیادی دارد.اما ضروری است که پیش از مطالبه گری این حقوق از سوی مردم نخست با آگاهی بخشی، آموزش پایه این حقوق، فرهنگ‌سازی روزآمد، الگوسازی و توانمند‌سازی جامعه راه ورود و دست یافتنی‌تر شدن حقوق متصوره شهروندی را بین مردم تسهیل کنیم تا آنها نیز بتوانند قابل دسترس بودن این حقوق را باور کنند و حس مطالبه گری رواج و تقویت یابد.
متأسفانه حق مطالبه گری بین مردم آنگونه که باید رشد نیافته و حتی می‌توان گفت مردم جرأت و قدرت پرداخت هزینه‌های مطالبه گری را ندارند و برای این امر نیز دلایلی نظیر بی‌تفاوتی، روزمرگی یا برخوردهای قانونی و سلبی از سوی حاکمیت را برای خود موجه می‌دانند. بی تردید یکی از مهم‌ترین موانع اجرای حقوق شهروندی را فارغ از نبود بستر شایسته برای اجرا، همسان و همگام نبودن مجموعه و اجزای نهادهای حاکمیتی باید دانست، به طور مثال وقتی رئیس قوه مجریه از به‌کارگیری شنود گلایه می‌کند قوه قضائیه دولت را مسئول این امر در بین مردم معرفی می‌کند. وجود این ناهماهنگی‌ها بین قوا یکی از عوامل اصلی مسکوت ماندن حقوق شهروندی است.
اما به نظر می‌رسد دولت برای احقاق این حقوق در ادامه کار باید روی اجرا یا اجرا نشدن حقوق شهروندی در زیر مجموعه‌های خود نظارت و کنترل کافی داشته باشد و با رصد عملکرد دستگاه‌های اجرایی و جلوگیری از صدور آیین‌نامه و بخشنامه‌های غیر ضروری و بوروکراسی‌های غیرهدفمند، راه اجرا و تحقق حقوق شهروندی را ترویج و تسهیل کند.
از سوی دیگر اصل ۲۷ قانون اساسی به آزادی برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها پرداخته و می‌گوید اگر این اجتماعات بدون حمل سلاح برگزار شود و مخل مبانی اسلام نباشد، بلامانع است ولی متأسفانه برای اجرای این اصل به‌عنوان یک حق اساسی ملت قدمی برنداشته‌ایم.
این در حالی است که یکی از راه‌های شنیده شدن صدای مردم و مطالبه خواسته هایشان اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی است و مردم می‌توانند با استفاده از این اصل خواسته‌ها و صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند، اما اینکه چرا تا این حد قانون اساسی را محدود کرده‌ایم جای سؤال دارد. این در حالی است که در بیشتر کشورهای جهان مردم به‌ دنبال این هستند تا با بیان مطالبات خود مشکلات و مسائل را با همکاری و همفکری مسئولان حل کنند.

ارسال دیدگاه

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.