ion

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: از موضع‌ گیری پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در مخالفت با تغییر وضعیت حقوقی قدس استقبال می کنیم.

ایران آنلاین / اردوغان در نشست خبری پیش از سفر به واتیکان و دیدار با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان اظهار کرد: در دیدارهای دوجانبه با پاپ فرانسیس در واتیکان موضوعاتی از قبیل کشمکش ها در سوریه، قدس، عراق، فلسطین، مبارزه با تروریسم، مشکلات پناهجویان و کمک‌های بشردوستانه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و در خصوص موضوع دشمنی روز افزون با اسلام در جهان غرب نیز تبادل نظر خواهیم کرد.
وی بیان کرد: از موضع‌ گیری پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در زمینه مخالفت با تغییر وضعیت حقوقی قدس استقبال می کنیم و سفر خود به واتیکان را فرصت مهمی برای توجه به ارزش‌های مشترک انسانی و ارسال پیام‌های دوستی و صلح ارزیابی می کنم.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در اولین سفر برون مرزی خود در سال 2018، امشب به دعوت پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به واتیکان سفر می کند.
در این دیدار رییس جمهوری ترکیه مذاکرات مهمی را با رهبر کاتولیک های جهان در خصوص مشکلات منطقه ای، مبارزه با تروریسم و اسلام هراسی، تراژدی انسانی در سوریه و از همه مهمتر موضوع تحولات قدس انجام خواهد داد.
رئیس جمهوری ترکیه 28 نوامبر 2014 از پاپ فراسیس رهبر کاتولیک های جهان در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا استقبال کرد و سال گذشته میلادی نیز پیش و پس از اعلام قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی از سوی ترامپ، 2 بار به صورت تلفنی با رهبر کاتولیک های جهان گفت و گو کرد.
در آخرین گفت و گوی تلفنی اردوغان و فرانسیس، 2 طرف بر مقدس بودن شهر قدس برای مسلمانان، مسیحیان، یهودیان و همچنین عدم تغییر در موقعیت این شهر تاکید کرده بودند.
اواخر سال گذشته میلادی، دونالد ترامپ در سخنانی قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی معرفی کرد و از دستور خود به وزارت خارجه مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس خبر داد.
این تصمیم وی با مخالفت گسترده جهانی به خصوص کشورهای مسلمان مواجه شد و در پی آن نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول برگزار و بر تعلق قدس به سرزمین های اسلامی تاکید کرد.
کشورهای اسلامی به این نشست بسنده نکرده و موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دادند که در نهایت از میان 15 عضو این شورا، 14 عضو رای مثبت به قطعنامه پیشنهادی دادند و آمریکا با رای منفی و وتوی قطعنامه، از رژیم صهیونیستی و تصمیم خود در خصوص قدس دفاع کرد.
در ادامه، 21 دسامبر سال گذشته میلادی، موضوع در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد و پیش نویس قطعنامه علیه تصمیم اخیر ترامپ در به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی با 128 رای مثبت، 9 رای منفی و 35 رای ممتنع تصویب شد.
بر اساس طرح مصر در این پیش نویس، بدون ذکر نام کشور یا محکوم کردن کشوری، هر اقدامی برای تغییر وضعیت قدس لغو می شود و از تمامی کشورها خواسته شده است که از انتقال سفارت خود از سرزمین های اشغالی به قدس خودداری کنند./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.