ion

شکایت شرکت مناطق نفتخیز جنوب از شهرداری و شورای شهر دارخوین

تخریب دو ساختمان ثبت ملی در «دارخوین»

استانها /
شناسه خبر: 323563

شرکت نفت مناطق نفتخیز جنوب از شهرداری و شورای شهر دارخوین خوزستان به‌خاطر تخریب دو ساختمان قدیمی و ثبت‌شده در سازمان میراث فرهنگی شکایت کرد.

ایران آنلاین /این دو ساختمان که قدمتی بیش از 100 سال دارند سال 1389 جزو ابنیه‌های ملی ثبت شدند ولی روز 6 بهمن ماه شهرداری دارخوین بدون هماهنگی با شرکت نفت به عنوان مالک این ساختمان‌ها و اداره میراث فرهنگی خوزستان اقدام به تخریب این ابنیه کرده‌است.

در این رابطه رضا طاهری، رییس روابط عمومی مناطق نفت‌خیز جنوب در مصاحبه با ایران آنلاین گفت:« طی مکاتبه‌ای که با مدیر کل امور شهری و شوراهای استان خوزستان داشته‌ایم مراتب اعتراض و شکایت خودمان را اعلام کرده‌ایم و خواستار رسیدگی به این موضوع در کمترین زمان شده‌ایم.
باید بگویم که تلمبه خانه و مجموعه ساختمان‌های دارخوین و بناهای پیرامون آن قدمتی بیش از یک قرن دارند و بخشی از میراث فرهنگی و صنعتی و هویت صنعت نفت کشورمان است که وجود آنها بیانگر مسیر تحول و تکوین صنعت نفت جهان و خاورمیانه است. براین اساس حفظ و مرمت و ثبت این مجموعه طی 2 دهه اخیر همواره در دستور کار میراث فرهنگی و مجموعه موزه‌ها و اسناد نفت بوده‌است.
به‌تازگی در اقدامی غیرمنتظره 2 ساختمان قدیمی بالای یک صد سال متعلق به شرکت ملی نفت ایران توسط شهرداری و برخی نهادهای مستقر در این شهر تخریب و ظاهرا لوله‌های موجود در آن به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. از آنجاییکه این اقدام و احتمالا ادامه آن در آینده ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به هویت تاریخی اسن شهر وارد کند و طرح تبدیل دارخوین به موزه صنعت نفت را با مشکلات جدی مواجه کند. ما در این ارتباط و برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی درخواست بررسی سریع کرده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم ابنیه‌های تاریخی و ملی که متعلق به شرکت نفت است آسیبی ببینند.»

شکایت شرکت مناطق نفتخیز جنوب از شهرداری و شورای شهر دارخوین  تخریب دو ساختمان ثبت ملی در «دارخوین»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.