ion

اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی زانو

سلامت /
شناسه خبر: 319642

جوانی 25 ساله هستم که سال‌هاست حرفه‌ای ورزش می‌کنم. متأسفانه چندی پیش هنگام ورزش دچار آسیب زانو شدم. پزشک معالجم به‌صورت آرتروسکوپی زانوی پایم را جراحی کرد. اما تأکید می‌کند باید هرچه سریعتر درمان فیزیوتراپی را آغاز کنم. لطفاً مرا راهنمایی کنید که آیا واقعاً فیزیوتراپی لازم است و اگر نیاز است مدت زمان آن چقدر باید باشد؟

ایران آنلاین /فیزیوتراپی بعد از جراحی نقش بسیار حیاتی در بازگشت بیمار به زندگی حرفه‌ای او دارد. هرگونه تأخیر و تعلل در درمان فیزیوتراپی می‌تواند اثری منفی بر نتیجه جراحی داشته باشد.

به‌طور معمول پروسه درمان فیزیوتراپی از همان روز جراحی و در بیمارستان آغاز می‌شود و ممکن است تا 6 ماه و حتی بیشتر ادامه یابد. مدت زمان فیزیوتراپی معمولاً به میزان نیاز بیمار به استفاده از زانو که در افراد عادی و ورزشکار متفاوت است، بستگی دارد.
بهتر است بدانید فیزیوتراپی تلاش می‌کند با کنترل تورم و حفظ تمامیت مفصل، فعالیت عضلات بویژه عضله چهار سر که پس از جراحی دچار آتروفی(لاغرشدگی)می شود را به حالت اولیه بازگرداند.
کنترل درد و بازگرداندن دامنه حرکتی زانو، تمرینات راه رفتن، تمرینات تعادلی تخصصی و پیشرفته بر اساس نیاز بیمار کمک دیگری است که فیزیوتراپی به شما خواهد کرد. بنابراین فیزیوتراپی گزینه‌ای غیرقابل حذف است اما شما باید در انتخاب فیزیوتراپ بسیار دقت کنید و از ادامه درمان به‌صورت شخصی یا زیر نظر افراد غیر فیزیوتراپیست شدیداً خودداری کنید.

دکتر مجید داستانی

فیزیوتراپیست/ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.