ion

ادعای عجیب و همسویی با اسرائیل

سیاسی /
شناسه خبر: 317460

در یک برنامه تلویزیونی یک کارشناس مخالف برجام ادعا کرده است که متن برجام در یک اندیشکده امریکایی نوشته شده و همان متن، در نهایت به امضای ایران رسیده است

ایران آنلاین / سیدجلال ساداتیان کارشناس سیاست خارجی

در یک برنامه تلویزیونی یک کارشناس مخالف برجام ادعا کرده است که متن برجام در یک اندیشکده امریکایی نوشته شده و همان متن، در نهایت به امضای ایران رسیده است. البته در صورت پذیرش این ادعا یعنی باید پذیرفت که آن متن نه فقط از سوی دیپلمات‌های ایرانی، بلکه همه دیپلمات‌ها و وزرای خارجه اروپایی، روسی و چینی پذیرفته شده است. این ادعا آنقدر خارج از عرف، عجیب و غیرقابل باور است که اساساً نیازی به پاسخگویی ندارد. هیچ عقل سلیمی، چنین ادعایی را از هیچ کسی نمی‌پذیرد. اما گویا این مدعی و سایر مدعیان چنین باور محیرالعقولی، اساساً به بدیهیات مذاکرات بین‌المللی یا ظرفیت‌های دیپلماسی ایران و کشورهای درگیر و اساساً روندهای تصمیم گیری‌هایی به چنین اهمیت و گستردگی در ایران، هیچ توجهی نداشتند.
آنان حتی به این واقعیت ساده هم توجه ندارند که مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ماه‌ها طول کشید، گفت‌و‌گوهای بسیار دشواری صورت گرفت، دیپلمات‌های برجسته جهان آمدند و رفتند و قدم به قدم و بند به بند درباره این متن گفت‌وگو شد تا در نهایت به برجام منتهی شد. مدعیان حتی به این نکته هم توجه ندارند که چنین سخنی، تا چه می‌تواند توهین به ارکان نظام و ساز و کار تصمیم‌گیری در جمهوری اسلامی ایران تلقی شود. مگر پذیرفتنی است که متن توافق به اطلاع رهبر معظم انقلاب نرسیده باشد؟ آیا می‌توان باور کرد که ارکان نظام، اعم از رئیس جمهوری یا شورای عالی امنیت ملی، به متنی با چنین ویژگی‌ای تن داده باشد؟
با چنین مقدمه‌ای، به نظر می‌رسد ادعایی به این عظمت و با خسارتی به این بزرگی، تنها می‌تواند از دشمنی و کینه نسبت به برجام و دولت نشأت گرفته باشد. پس پرسش این است که چرا تا این اندازه شاهد خصومت ورزی نسبت به برجام هستیم؟ هرچند در اینجا مدعی اخیر مدنظر نیست، اما به نظر می‌رسد برجام نان برخی‌ها را آجر کرده است، هرچند این جریان هنوز نان خود را دارند. جالب اینجاست که این چهره‌ها در سال‌های گذشته همواره ادعا داشته‌اند که با اسرائیل دشمنی می‌کنند و خودرا پیشرو این دشمنی تلقی می‌کنند. اما هیچ گاه از خود نمی‌پرسند که دسـت کم در موضوع مخالفت با برجام، با اسرائیل در یک جبهه قرار گرفته‌اند. زیرا اکنون تلاش‌های گسترده اسرائیل و لابی‌های صهیونیست را مشاهده می‌کنیم تا به هر قیمتی که شده، صحنه را به گونه‌ای رقم بزنند تا ترامپ از برجام خارج شود.
فارغ از چنین سخنورانی، نمی‌توان از نقش صدا و سیما در گسترش این سخنان و پراکندن این شائبه‌ها و شایعه‌های بی اساس غافل بود. واقعاً پاسخی برای این پرسش وجود ندارد که صدا و سیما چگونه اجازه می‌دهد مطالبی منتشر شود که توهین به مقامات نظام تلقی می‌شود؟ و از آن بالاتر، هیچ زمانی هم اختصاص ندهد تا یکی از موافقان برجام به این ادعا پاسخ دهد و از دستگاه دیپلماسی نظام دفاع کند؟
به نظر می‌رسد صدا و سیما بی طرفی خود را از دست داده است و با حرکت‌های یکطرفه خود، بویژه در مسأله برجام، خسارت‌های زیادی را به کشور تحمیل کرده است. هرچند در مواردی مانند دعوت همزمان حسین شریعتمداری و صادق خرازی شاهد اقدام مثبت از سوی صدا و سیما بودیم، اما مجموع رویکردهای یکسویه  آنقدر هست که موارد استثنایی کمتر به چشم می آید./ روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.