ion

اگر برجام اجرایی نمی شد، چه اتفاقی می افتاد؟

اقتصادی /
شناسه خبر: 316454

اگر الان برجام اجرایی نشده بود کشور ما حالا هیچ گونه در آمد نفتی نداشت و خیلی شرایطمان با امروز تفاوت می کرد

ایران آنلاین / نایب رئیس کمسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران می گوید برجام یک دریچه جدید رو به کشور باز کرد و تعاملات کشور از جنبه های مختلف اقتصادی، دیپلماسی، سیاسی، فرهنگی و .... حداقل به قبل از شروع تحریم ها باز گشت. احمد کیمیایی اسدی می گوید:« به نظرم یکی از سوالات مهمی که درباره اثرات برجام باید مطرح شود این است که اگر برجام اتفاق نمی افتاد کشور الان در چه شرایطی بود؟ در پاسخ به این پرسش باید بگویم اگر توافق هسته ای به نتیجه نمی رسید و تحریم های ظالمانه ادامه پیدا می کرد باتوجه به اینکه قطعنامه های متعدد بین المللی علیه ایران تصویب شده بود اقتصاد کشورما که نفتی هم محسوب می شود با چالش های جدی و حتی بحران رو به رو می شد، زیرا فروش نفت به صورت کلی باتوجه به تحریم ها مختل و غیر ممکن می شد و کشور مشکلات بسیاری پیدا می کرد، اما خدا رو شکر دولت تدبیر و امید توافق را به نتیجه رساند.»

او با اشاره به شروع کار دولت یازدهم و ادامه راه در دولت دوازدهم می گوید:« دولت جدید از زمانی که روی کار آمد به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای را پیگیری کرد و در نهایت هم موفق شد. توجه داشته باشید که مذاکرات هسته ای کار بسیار سخت و پیچیده ای بود و وجود خود آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور که قبل از آن دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و دکتر ظریف که یک دیپلمات کار کشته هستند، باعث شد که در نهایت توافق صورت بگیرد و اجرایی شود. اگر الان برجام اجرایی نشده بود کشور ما حالا هیچ گونه در آمد نفتی نداشت و خیلی شرایطمان با امروز تفاوت می کرد.»

او در ادامه و در پاسخ به این سوال که ایران باید چه اقداماتی را انجام دهد که بتواند از برجام بهترین استفاده را داشته باشد، می گوید:« هر کار اقتصادی پایدار و جذب سرمایه گذاران خارجی نیاز به نقل و انتقال پول دارد ما باید بتوانیم مشکلات ارتباط مالی با بانک های بین المللی را حل کنیم. ما در طول دو سال گذشته با بانک های کوچک خارجی مذاکراتی داشته ایم ولی باید با استفاده از برجام وارد مذاکره با بانک های بین المللی بزرگ شویم و مسئولان آن ها را برای حضور در ایران تشویق کنیم، الان مهم ترین مشکلی که برجام گرفتار آن است، نقل و انتقال های بانکی به خصوص با بانک های بزرگ است. هنوز موانع مهمی پیش روی شرکت های داخلی و خارجی برای ارتباطات بانکی وحود دارد و در نظر داشته باشید که اگر قرار است گام های بلند اقتصادی برداشته شود نیاز هست که بانک های بزرگ بین المللی وارد عمل شوند و با بانک های کوچکی کاری پیش نخواهد رفت. اگر وضعیت ارتباطات مالی و بانکی درست شود، روال تجارت هم منطقی خواهد شد و ما به رونق اقتصادی پایدار نزدیک می شویم.»

کیمیایی با اشاره به اینکه رئیس جمهور فعلی آمریکا فشارهای بسیاری می آرود و به دنبال لغو توافق هسته ای هست، می گوید:« امیدواریم که سیستم بانکی به روال قبلی باز گردد و بخش خصوصی و بخش های مختلف اقتصاد ایران بتوانند از فاینانس ها، یوزانس ها و... بین المللی برای رشد اقتصاد کشورمان بهره ببرند. »

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.