ion

گروه‌های یهودی آمریکا اظهارات توهین آمیز اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا درباره مهاجران از کشورهای آفریقایی و هائیتی را محکوم کردند.

ایران آنلاین / دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان نشست کاخ سفید با قانونگذاران در اظهاراتی توهین آمیز گفته بود چرا آمریکا مهاجران بیشتری را از هاییتی و "کشورهای چاه مستراح" در آفریقا می‌پذیرد.

خاخام ماروین هایر و آبراهام کوپر به ترتیب بنیانگذار و مدیر و معاون مدیر مرکز سایمون ویسنتال سنتر گفتند: چنین احساسات و زبان رکیک و عامیانه نامناسب است. رئیس‌جمهور آمریکا باید این اظهارات خود را پس گرفته و عذرخواهی کند.

انتقاد هایر از ترامپ نزدیک به یکسال پس از آن مطرح شد که در مراسم تحلیف دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا برای وی دعای خیر کرد و گفت که این کار برای او باعث افتخار است.

گروه موسوم به "لیگ ضد افترا" نیز این اظهارات ترامپ را شرم‌آور و به شدت توهین آمیز خواند و گفت: این اظهارات به دور از شأن دفتر ریاست جمهوری و کاخ سفید هستند.

آبه فاکس من، مدیر سابق لیگ ضد افترا در توئیتی گفت: رئیس‌جمهور، آمریکا مهم است نه اینکه ما از کدام کشورها به آمریکا آمده‌ایم. مجموع همکاری‌های ما آمریکا را با عظمت می‌سازد.

در همین حال کمیته یهودی آمریکا گفت: اگرچه این مساله درست است که ما نمی‌توانیم هرکسی را قبول کنیم اما تمامی افراد مستحق این فرصت هستند تا رویای آمریکایی خود را دنبال کنند و استعدادهایشان را با ملت ما که متشکل از مهاجران است، به اشتراک بگذارند.

بیل کریستول، مفسر جمهوری‌خواه و کارشناس آمریکایی–یهودی که یکی از منتقدان دیرینه دونالد ترامپ است نیز در توئیتی گفت: دو هفته پیش یک سرباز 26 ساله با سرعت وارد یک آپارتمان که آتش گرفته بود، شد و پیش از آنکه در شعله‌های آتش جان ببازد جان چهار تن را نجات داد. نام او امانوئل منساح بود که از غنا به آمریکا مهاجرت کرده بود. کشوری که دونالد ترامپ ظاهرا معتقد است مهاجران بسیاری به آمریکا صادر می‌کند.

خاخام جونا پسنر از مرکز "اقدام مذهبی جنبش اصلاح آمریکا" نیز گفت: آنچه عمیقا توهین آمیز است این است که دونالد ترامپ هیچگونه رحم و شفقتی ندارد و در رابطه با اینکه چه چیزی باعث شده که آمریکا به یک امید برای تمامی افرادی که به دنبال آزادی، امنیت و فرصت هستند، تبدیل شود هیچگونه درکی ندارد. / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.