ion

شماری از مقامات امنیت ملی پیشین آمریکا، از جمله جان کری وزیر امور خارجه و وندی شرمن مسوول ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای این کشور در دوره اوباما با انتشار بیانیه‌ای شروط ترامپ برای اصلاح توافق هسته ای را محکوم و تاکید کردند که دیپلماسی همچنان موثر است.

ایران آنلاین /شماری از مقامات امنیت ملی پیشین آمریکا، از جمله جان کری وزیر امور خارجه و وندی شرمن مسوول ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای این کشور در دوره اوباما با انتشار بیانیه‌ای شروط  ترامپ برای اصلاح توافق هسته ای را محکوم و تاکید کردند که دیپلماسی همچنان موثر است. رئیس جمهوری آمریکا جمعه گذشته با صدور بیانیه ای تعلیق تحریم های هسته ای را امضا کرد اما در عین حال هشدار داد:« این برای آخرین بار است که تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید می‌کند، مگر این‌که آمریکا و اروپا بتوانند به توافقی برای ممنوعیت دائمی برنامه غنی‌سازی ایران و توسعه موشکی ایران دست یابند».

 در بیانیه مقامات سابق آمریکا آمده است:« طرح رئیس‌جمهور شامل زورگویی به همپیمانان‌مان برای اصلاح متن توافقی است که آنها می‌دانند در تامین امنیت مشترک ‌مان کارساز بوده است و به‌ صورت علنی نیز اعلام کرده‌اند که تمایلی به اصلاح آن ندارند». مسئولان سابق آمریکا هشدار دادند که اقدام این کشور برای نقض یا خروج از توافق هسته‌ای با ایران رابطه واشنگتن با شرکای اروپایی اش را تضعیف می کند. فیلیپ گوردون، یکی از مقامات امنیت ملی پیشین در دولت اوباما نیز که به وی درباره این مذاکرات مشاوره می‌داده است، گفت: «تصمیم ترامپ، این توافق را فعلا زنده نگه می‌دارد اما آن را در مسیر فروپاشی قرار داده است». شرمن هم گفت: «بعید است اروپایی‌ها با توافق جدیدی با آمریکا بدون حضور طرف‌های دیگر این توافق از جمله ایران، چین و روسیه موافقت کنند».

با وجود بیانیه هشدار آمیز ترامپ و درخواست از اروپا برای پیوستن به طرح اصلاح برجام، یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا بعد از اعلام تصمیم ترامپ درباره تمدید تعلیق تحریم‌های ایران گفت که اتحادیه اروپا به تعهد در قبال برجام پایبند است. این مقام اروپایی با تاکید بر اینکه رایزنی سه کشور اروپایی طرف توافق از جمله آلمان، انگلیس و فرانسه با سایرکشورهای اروپا درباره برجام ادامه خواهد یافت، تأکید کرد اتحادیه اروپا که 28 عضو دارد، به تداوم اجرای کامل و مؤثر برجام متعهد است. همزمان سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز در واکنش به شروط رئیس جمهور آمریکا برای ادامه برجام، از تمایل این کشور به اجرای کامل توافق هسته‌ای خبر داد. به گزارش رویترز وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد برلین با انگلیس و فرانسه درباره چگونگی پیشرفت اجرای توافق هسته‌ای با ایران مشورت کرده و خواستار تداوم ان است. 

مقام های اروپایی در حالی کوشیدند به مواضع تهدید آمیز ترامپ به آرامی واکنش نشان دهند که معاون وزیر خارجه روسیه از مواضع برجامی ترامپ به سختی انتقاد کرد. سرگئی ریباکوف با تاکید بر اینکه مسکو و اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای متعهد می مانند گفت: «روسیه با هر تلاشی برای تضعیف توافق کنونی با ایران مخالف است». او تاکید کرد: «توافق هسته ای اصلاح نمی شود و هرگونه تلاش برای مختل کردن آن با مخالفت مواجه خواهد شد». ریابکوف با بیان اینکه در قبال تصمیمات و بیانیه‌هایی که از سوی واشنگتن منتشر شد، موضع کاملا منفی داریم، تصریح کرد:«هیچ منطقی برای بزرگ ‌نمایی تصمیم ترامپ برای ادامه تعلیق تحریم های ایران وجود ندارد چراکه آمریکا به دنبال تضعیف برجام بود و در حال تقویت یک رویکرد بی قید و شرط در قبال مسائل مرتبط با ایران است». معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «چشم انداز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یک ضربه بسیار جدی به نظام کلی توافق‌های بین‌المللی و تقویت رژیم منع اشاعه هسته‌ای است».

 

 

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.