با دور زدن تحریم ها

ترکیه ۱۰ هزار نیروی ارتش سومالی را مسلح می کند

بین الملل /
شناسه خبر: 314746

به گفته برخی ناظران و تحلیلگران، ترکیه قطعنامه‌های سازمان ملل برای ممنوعیت واردات سلاح به سومالی و مجهز کردن مربیان نظامی این کشور با سلاح‌های پیشرفته از نوع "ام بی تی۷۶" را دور زده و در صدد آموزش و تسلیح 10 هزار نیروی ارتش سومالی است.

ایران آنلاین / به گزارش الیوم السابع، این ناظران و تحلیلگران با استناد به نخستین گروه از ارتش سومالی که شامل ۴۰۰ تن است و طی دو هفته گذشته در مرکز آموزش نظامی ترکیه در مگادیشو آموزش دیده اند، این اظهارات را مطرح می کنند. از ۲۳ دسامبر 2017 درهای مرکز آموزش نظامی ترکیه در مگادیشو به روی نیروهای سومالی باز شده است.

امریکا نیز از اواسط سال گذشته میلادی در راستای آموزش نیروهای سومالی تلاش می‌کند و در این زمینه اولین گردان صاعقه سومالی با ۵۰۰ نیرو آموزش دیده اند و قادر به انجام ماموریت‌های ویژه هستند.

ارتش سومالی هم اکنون در مرحله انتقالی سختی قرار دارد به ویژه پس از تصمیم اتحادیه آفریقا مبنی بر خروج تدریجی نیروهای حافظ صلح آفریقا از سومالی. از این رو دولت سومالی می کوشد، نیروهای ملی مسلح که بتوانند مسئولیت برقراری امنیت شهرهای اصلی در برابر خطرات سازمان‌های تروریستی را بر عهده بگیرند، تربیت کند. اما ناظران معتقدند، سومالی امکانات تسلیحاتی لازم برای نیروهای ارتش خود را ندارد و طبق بررسی‌های دولت سومالی ۳۰ درصد نیروهای ارتش این کشور تفنگ ندارند./ ایسنا

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.