ion

صادق نیا:

معترض اگر نادیده گرفته شود ممکن است به معارض بدل شود

اندیشه /
شناسه خبر: 314741

دکتر مهراب صادق نیا، معتقد است که حالا که مردم بعد از ناآرامی های اخیر، به خانه‌هایشان رفته‌اند، بهتر است به‌جای رجزخوانی‌های رسانه‌ای، دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به ترمیم عو اطف آنان همت گمارده و گلایه‌های‌شان را بشنوند و برای‌شان چاره‌ای بیاندیشند.

ایران آنلاین /گروه اندیشه:

دکتر مهراب صادق نیا، استاد جامعه شناسی و فرهنگ دانشگاه ادیان و مذاهب اخیرا در کانال تلگرامی خود یادداشتی را با عنوان « معترض یا معارض؟» منتشر کرده است و  معتقد است این روزها که نارامی ها کاهش یافته اگر به جای توجه به مطالبات معترضان، همچنان به رجز خوانی رسانه ای پرداخته شود، دور از انتظار نخواهد بود که  معترضان به معارض بدل شوند. در ادامه گزیده ای از این یادداشت ارائه می شود:

***

آشفتگی‌های خیابان در هفته‌ گذشته، حالا کاهش یافته و مردم به خانه‌هایشان بازگشته‌اند. تقریباً هیچ جریان عمده‌ سیاسی‌ داخلی با معترضان همدلی نکرد و از آن طرف، جریان‌های برانداز خارج از کشور تا دلتان بخواهد و تا جایی که می‌توانستند، از اعتراض‌ها حمایت کرده و آن‌ها را به سمتِ کیفیّت‌های ضداجتماعی هُل دادند. به همین دلیل گلایه‌های ملایم اقتصادی با شتابی زیاد به آشوب و آتش‌بازی کشیده شد.
 
✅ اعتراض‌های مدنی اگر بد ترجمه شوند ممکن است گسل‌ها و گسست‌های میان مردم و گروه‌های سیاسی وفادار به حاکمیت را به روی‌گردانی و اِعراض تبدیل کند. اعتراض حق شهروندان و نشانه‌ علاقه‌ آنان به نظام حاکم و امید به اصلاح و برطرف کردن کاستی‌هاست؛ در حالی که اِعراض به معنای ناامیدی از ساختارهای سیاسی موجود و تلاش برای عبور از آن‌هاست.
 
✅ سخن از فتح خیابان و بازپس گرفتن آن از دست معترضان و جریحه‌دار کردن عواطف آنان و نادیده گرفتن خواسته‌های مدنی‌شان، نمک پاشیدن به زخم گرانی و بیکاری و ناداری آنان است. حالا که مردم به خانه‌هایشان رفته‌اند، بهتر است به‌جای رجزخوانی‌های رسانه‌ای، دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به ترمیم عواطف آنان همت گمارده و گلایه‌های‌شان را بشنوند و برای‌شان چاره‌ای بیاندیشند. مسئولان بهتر است بدانند معترض اگر نادیده گرفته شود، ممکن است به معارض تبدیل شود. 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.